Muhabir Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Muhabir Nedir?

Meraklı ve kendinden emin misin? Haberler için burnun var mı? Bir kariyeri muhabir olarak düşünmek isteyebilirsiniz!

Muhabirler olay yerindeki haber muhabirleri veya gazetecilerdir. Genellikle uzak bölgelerden ve yabancı ülkelerden çalışan televizyon istasyonlarına, gazetelere ve radyo istasyonlarına haberlerle katkıda bulunurlar.

Muhabirlerin aksine, muhabirler haberlere kendi fikirlerinden bazılarını yerleştirir ve olayları gördüklerini bildirirler. Bu bilgileri video, ses kayıtları veya yazılı makaleler yoluyla sağlayabilirler.

Muhabir Ne Yapar?

Muhabirler tüm dünyayı dolaşıyor ve gördüklerini (kaydederek veya yazarak) haber şirketlerine iletiyorlar. Bazen çok tehlikeli durumlarda son dakika haberlerinin ön saflarında çalışırlar.

Bir sonraki büyük haberi yakalamak için her zaman bir muhabir hazır bulunmalıdır. Sık sık gece yarısı son dakika haberlerini bildirmeleri için çağrıldıkları için az uyku üzerinde çalışmak yaygındır.

Seyahat, çoğu muhabir için tutarlı bir temadır; bundan sonra hangi şehir, kasaba veya ülkede olacaklarını bilmemeleri işin sadece bir parçasıdır. Bir hikayeyi araştırmak ve takip etmek için bazen uzun süre evden uzakta olmak gerekir. Savaş zamanlarında muhabirler tek bir yerde aylar ve hatta yıllar geçirebilir, bölgedeki haberleri ve olayları anında rapor edebilirler.

Çoğu muhabir canlı yayınları iletmek zorunda olduğundan, haber muhabirleri çoğu zaman editörler ve fotoğrafçılar ile ekipler halinde çalışır. Bu durum doğal afetler, savaş, cinayet davaları veya olay yeri görüntüleri gibi olayları içerebilir.

Sadece haberin gerçeklerinden bahseden bir haber muhabirinin aksine, bir muhabir genellikle haber için kendi fikirlerini verir. Gerçeklere dayalı bilgiler sağlamalarına rağmen haberi, olup bitenlerle ilgili kendi düşünceleriyle de renklendirebilirler.

Muhabir Nasıl Olunur?

Muhabirlerin farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

En Popüler:  Bilgi Güvenliği Direktörü Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Muhabirin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Muhabirin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Muhabirler tüm ülkeyi ve dünyayı dolaşıyor. Bir an önce ülke dışına uçmaları gerekebilir. Muhabirler genellikle haftalarca, aylarca hatta yıllarca evden uzaktadırlar. Bir mahkeme binasının önünden veya bir doğal afet veya savaş bölgesinin ortasından bildirimde bulunabilirler.

Muhabirler haberleri olduğu gibi yakalamaya çalıştıkları için bazen tehlikeli durumlara girerler.

Muhabirler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu