Müdür Yardımcısı Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Müdür Yardımcısı Olmalı mıyım?

Lisans düzeyi Yüksek lisans
Derece Alanı Eğitim liderliği veya eğitim yönetimi
Lisans Devlet okullarında çalışmak için genellikle gerekli müdür yardımcısı/eğitim idaresi lisansı
Deneyim Önceki öğretim deneyimi sıklıkla gerekli
Önemli beceriler Liderlik, iletişim, kişilerarası ve organizasyon becerileri; Öğretmen ve personeli etkili bir şekilde değerlendirme becerisi
Maaş 92.940 TL (tüm ilkokul ve ortaokul yöneticileri için 2015 ortalaması)

Kaynaklar: Meslek İstatistikleri Bürosu (Mayıs 2014), E-Kurs

Müdür yardımcıları müdür yardımcısı olarak da bilinir, ilkokul, ortaokul veya üst kurumun idari ve eğitimsel bileşenlerini yönetmek için okul müdürleriyle birlikte çalışır. Öğretmenler, öğrenciler ve topluluğun üyeleri ile düzenli olarak etkileşimde bulunurlar. Bu sayede mükemmel iletişim ve kişiler arası yeteneklere ihtiyaç duyarlar. Müdür yardımcıları ayrıca, öğrenci disipliniyle ilgili sorunları ele almak için liderlik ve müzakere becerilerine de ihtiyaç duyarlar. Olumsuz davranışları olumlu eylemlere dönüştürmek için öğrencileri motive etmekte usta olmalılar. Çoğu müdür yardımcısının okul bütçelemesi ve bilgisini finanse etmesi gerekir.

Müdür yardımcılarının çoğu öğretmen olarak başlar ve ardından eğitim yönetimi veya eğitim liderliği alanında yüksek lisans programları tamamlar. Kalkınan müdür yardımcısı, genellikle başka bir alanda lisans derecesine sahip kişiler için özel olarak tasarlanmış bir programa girmedikçe, bu lisansüstü programlara başvurmadan önce genellikle bir lisans derecesine ve öğretmen sertifikasına sahiptir.

Genel müdür yardımcılığına ilerleme zor olabilir. Fakat eğitimdeki diğer pozisyonlar ile karşılaştırıldığında yüksek kazanç potansiyeli vardır. Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre ilk ve orta okullardaki yöneticiler 2015 itibariyle ortalama 92.940 TL kazandılar.

1. Adım: Lisans Derecesi Kazanın

Müdür yardımcıları normalde kariyerlerine öğretmen olarak başladıkları için lisans derecesine sahip olmaları ve devlet öğretimi belgelerine sahip olmaları gerekir. Birçok kolej ve üniversite, ilk veya ortaokul eğitiminde lisans derecesi, eğitim felsefesi, sınıf yönetimi ve öğrenci çeşitliliği derslerini içeren lisans programları sunar. Bu programların tamamlanması genellikle 4-5 yıl sürer. Eğitim dallarının normalde programları süresince staj yapan bir öğrenciyi de yerine getirmeleri beklenir.

En Popüler:  Sertifikalı Bitki Uzmanı Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu