Motor Teknisyeni Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Motor Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Motor teknisyenleri, motorları çeşitli büyüklükteki araçların içinde hizmet eder. Araba, kamyon, otobüs ve hatta uçak motorlarını denetleyecek ve tamir edecektir. Otomotiv tamir merkezlerinde birçok potansiyel kariyer bulunabilir ve diğer teknisyenler engelli bir araç çağrısı yapıldığında elemanların dışında çalışacaklardır.

Eğitim Lise diploması, topluluk kolejlerinde ve ticaret okullarında da mevcut dersler
İş Yetenekleri Mekanik, matematik, fizik ve bilgisayar teşhisi
Yıllık Ortalama Maaş (2021) Otomotiv servis teknisyenleri için 39.550 TL, dizel servis teknisyenleri için 46.360 TL, küçük motor tamircileri için 35.990 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Otomotiv servis teknisyenleri için %6, dizel servis teknisyenleri için %9 ve küçük motor tamircileri için %5

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Motor teknisyenleri genellikle bir lise diplomasına sahiptir ve bazı ticaret okulları, topluluk kolejleri veya küçük kolejler aracılığıyla motorların yapımında ve işletilmesinde bazı ek kurslar içermektedir. Teşhis test ekipmanı anlayışı çok önemlidir. Sertifikaya veya ek sertifikalara sahip olan motor teknisyenlerinin iş bulma olasılığı daha yüksektir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Motor teknisyenleri mekanik, matematik, fizik, bilgisayar destekli diyagnostik ve benzeri yetenekler için yetenek isterler. Motor teknisyenleri genellikle problem çözmekten hoşlanırlar ve el-göz koordinasyonunun iyi olması gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre motor teknisyenleri için iş fırsatlarının gelecek on yılda ortalama bir oranda artması bekleniyor. MİB, otomotiv servis teknisyenleri için iş büyümesinin 2016’dan 2026’ya kadar %6 olacağını öngörüyor. Dizel servis teknisyenlerinin sayısının %9, küçük motorlu tamircilerin ise %5 oranında artacağı tahmin ediliyor. Kazanç, motor teknisyeninin uzmanlığına ve işin konumuna bağlıdır. Otomotiv servis teknisyenleri, 2017 yılında yıllık ortalama 39.550 TL maaş alırken, dizel motor uzmanları 46.360 TL ve küçük motor tamircileri 35.990 TL kazandı.

En Popüler:  Etkinlik Yöneticisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Benzer Meslekler

Aşağıda bir mekanik olarak kariyer için bazı diğer seçenekler listelenmiştir:

Gövde ve Güç Mekaniği

Daha büyük motorlarda çalışmayı tercih edenler, uçak gövdesi ve motor tamircisi olmakla ilgilenebilirler. Bu işçiler, uçaktaki motorları, frenleri ve diğer sistemleri tamir eder ve bakımlarını yapar. Bu alanda çalışmak için, uçak ve motor tamircisi mekaniğinin Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından onaylanmış bir eğitim ve öğretim programını tamamlaması veya iş ya da askeri eğitim alması ve ardından bir FAA sınavı geçmesi gerekir. Bu kariyer için belgelendirme gerekmese de, uçak gövdesi ve güç sertifikası almak iş bulma olanakları sağlayabilir.

Mayıs 2017’de, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) bu işçilerin ortalama yıllık 61.020 liralık maaşına sahip olduğunu bildirdi. MİB’e göre uçak teknisyeni ve servis teknisyenleri için işlerin 2016’dan 2026’ya kadar %5 artması bekleniyor.

Otomotiv Karoseri Tamircisi

Otomotiv kaporta tamircileri, kendilerini çalıştıran motorlar yerine araçların dışında çalışırlar. Bu çalışanlar mesleğini mesleğinde veya teknik okul programlarından öğrenebilirler. Otomotiv kaporta tamircileri, profesyonel kuruluşlardan sertifika alabilir. Ancak bunlar gerekli değildir. MİB’e göre otomotiv kaporta tamircileri için yıllık ortalama maaş Mayıs 2017’de 41.970 liraydı. MİB, bu çalışanların 2016’dan 2026’ya kadar %9 oranında artış göstermesini öngörüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu