Moda Tasarımcısı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Moda Tasarımcısı Nedir?

Moda tasarımcılarının dünyamızda özel bir yeri vardır. Yetenekleri ve vizyonları, insanların nasıl göründüğünde büyük rol oynar ve aynı zamanda kültürel ve sosyal çevreye katkıda bulunur. Moda trendlerini incelemeyi, tasarımları çizmeyi, malzeme seçmeyi ve tasarımlarının tüm üretim yönlerinde rol almayı severler. Tüketiciler tarafından yıllık olarak satın alınan milyarlarca olmasa da milyonlarca giysi ve aksesuarın yaratılmasına katkıda bulunurlar.

Moda tasarımcıları kadın, erkek ve çocuk kıyafetlerini yaratır. Buna spor giyim, hamile kıyafetleri, dış giyim, iç giyim, resmi giyim, gözlük ve ayakkabı dahil olabilir. Kemer, eşarp, şapka, çanta ve çorap tasarlayan aksesuar tasarımcıları da var. Ünlü modacılardan hazır giyim evleri için çalışan bilinmeyen moda tasarımcılarına, mevcut tasarımlarda sadece küçük değişiklikler yapabilecek moda stilistlerine kadar moda endüstrisinin farklı seviyelerinde moda tasarımcıları var.

Moda tasarımcıları, pazarlama ve reklam yardımı ile kendilerini tanıtırlar. Bazı tasarımcılar, kendi perakende mağazalarının yanı sıra defilelerde modalarını pazarlar. Bazıları marka kimliğini genişletmek için diğer lisanslı ürünlere de adını veriyor. Aslında pek çok ünlü moda tasarımcısı, kendi adlarını taşıyan koleksiyonları çok az tasarlar.

Moda tasarımcıları artık daha iyi bir özel uyum için vücut tarama gibi yeni teknolojileri veya sadece bir düğmeye basarak giysi üretebilen dikişsiz örgü teknolojileri kullanmaya başlıyorlar. Dikiş makinesinin geçmişte modanın çehresini nasıl değiştirdiğine benzer şekilde, gelecek yeni teknolojiler, kaynaklar ve araçlar nedeniyle değişecektir. Yüksek teknolojili tekstiller, moda tasarımcılarının güneşten korunma ve diğer benzersiz nitelikleri içerenler de dahil olmak üzere yeni ürün grupları yaratmasını sağlayacak. Yeni tüketici talepleri ve tercihlerinin modadan çok işlevle bile ilgisi olabilir.

Moda Tasarımcısı Ne Yapar?

Tasarım konseptinden nihai üretime kadar tasarım süreci aylar sürer. Güncel moda trendlerini araştırmak ve gelecekteki trendler hakkında tahminlerde bulunmak, tasarımı oluşturmanın ilk adımıdır. Bazı moda tasarımcıları kendi araştırmalarını yaparken diğerleri moda endüstrisi ticaret grupları tarafından yayınlanan trend raporlarına güveniyor. Trend raporları, yakın gelecekte belirli bir sezon için hangi stillerin, renklerin ve kumaşların popüler olacağını bilmenizi sağlar. Tekstil üreticileri bu trend raporlarını kumaş ve desen tasarlamak için kullanırken moda tasarımcıları tasarımları çizmeye başlar. Tasarımcılar daha sonra kumaş örnekleri almak ve hangi kumaşların hangi tasarımlarla kullanılacağını belirlemek için üreticileri veya ticari fuarları ziyaret ediyor.

Bir moda tasarımcısı, modayı halka sunmanın hemen her alanında yer alır. Temel tasarımın oluşturulması farklı şekillerde yapılabilir. Kukla ile çalışmak ve malzeme parçalarını birlikte dikmek için eskiz içeren hikaye tahtaları içerebilir. Bu yaratma aşaması, tasarımcının zihnin gözünde dönen vizyonunu alıp onu görsel bir ifadeye dönüştürdüğü aşamadır. Tasarımın bu ilk taslağı daha sonra tasarımcı ilk temel prototipi geliştirirken üzerinde çalışılır.

Bilgisayar destekli tasarım (CAD) moda tasarım endüstrisinde giderek daha fazla kullanılmaktadır. Çoğu tasarımcı başlangıçta tasarımları elle çizse de, artan sayıda bu el çizimlerini alıp bilgisayara koyuyor. CAD, tasarımcıların sanal modellerde ve birçok renk ve şekilde giysi tasarımlarına bakmalarına olanak tanır. Bu sayede daha sonra daha az ayarlamaya ihtiyaç duyarak zamandan tasarruf sağlar.

En Popüler:  Entomolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Moda tasarımcısının bir sonraki adımı, kaba taslağı veya modeli alıp daha spesifik bir çalışma modeli geliştirmektir. Genellikle tasarımcı bir tuvalet oluşturarak tasarımın kaba bir modelini yapar. Bu durum tasarımın kaba bir modelini yapmak için ucuz malzemenin (muslin gibi) dikilmesiyle yapılır. Bu durum manken benzeri bir elbise askısına yerleştirildiğinde, tasarımcı, malzemenin bir insan formuna nasıl asılacağını veya asacağını görebilir.

Büyük tasarım evleri, ana kalıpları yaratan ve prototipleri diken kendi kalıpçılarını, terzilerini ve lağımcılarını işe alır. Küçük tasarım firmalarında çalışan tasarımcılar veya işe yeni başlayanlar, giysiyi tasarlamanın yanı sıra genellikle teknik kalıp hazırlama ve dikiş görevlerinin çoğunu yaparlar. Giysi tamamlandığında, tasarımcı bir koleksiyonda gösterilmek üzere tasarımı değiştirecek, iptal edecek veya onaylayacaktır.

Bir moda tasarımcısı genellikle bir defile üzerinde tam kontrole sahiptir, genellikle modelleri seçer, her bir giysinin fiyatını belirler ve giysilerin nasıl sunulacağını düzenler. Çoğu tasarımcı, birçok küçük ayrıntıya yardımcı olacak yardımcılara sahiptir. Fakat genel olarak tasarımcı tam kontrolü elinde tutar.

Moda tasarımcısı Nasıl Olunur?

Moda tasarımcılarının farklı kişilikleri vardır. Sanatsal bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların yaratıcı, sezgisel, duyarlı, açık ve ifade edici oldukları anlamına gelir. Yapılandırılmamış, orijinal, uygun olmayan ve yenilikçi. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Moda tasarımcısının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Moda Tasarımcısının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Toptancılar veya üreticiler için çalışan bir moda tasarımcısı, dünya pazarı için tasarımlar yaratır. Bu tasarımlar çeşitli ebat, renk ve malzemelerde üretilmektedir. Az sayıda yüksek moda (haute couture) tasarımcısı serbest meslek sahibidir. Genellikle çok yüksek fiyatlarla bireysel müşteriler için özel tasarımlar oluştururlar. Diğer yüksek moda tasarımcıları, tasarımlarını kendi mağazalarında satarlar veya özel mağazalara veya lüks moda mağazalarına hizmet verirler. Bu tasarımcılar, orijinal giysilerin bir karışımını ve aynı zamanda yerleşik moda trendlerini yaratır. İmalat kuruluşları, toptancılar veya tasarım firmaları tarafından istihdam edilen moda tasarımcıları genellikle iyi aydınlatılmış ve rahat ortamlarda düzenli saatlerde çalışırlar.

Bazı moda tasarımcıları, sahne sanatları, filmler ve televizyon yapımları için kostüm tasarımında uzmanlaşmıştır. Kostüm tasarımcılarının çalışmaları, performansın gerçekleştiği dönemde giyilen stilleri kapsamlı bir şekilde araştırmaları dışında, diğer moda tasarımcılarına benzer. Ayrıca belirli kıyafetleri seçmek ve oluşturmak için yönetmenlerle birlikte çalışabilirler. Kostüm modacıları tasarımların eskizlerini yapar, kumaş ve diğer malzemeleri seçer ve kostümlerin üretimini denetler. Ayrıca kostüm bütçesi içinde kalmaları gerekir.

Serbest çalışan tasarımcılar genellikle sözleşmeye dayalı olarak veya işe göre çalışırlar. Genellikle iş günlerini müşterilerinin programlarına ve son tarihlerine uyacak şekilde ayarlamak, müşterilerle akşamları veya hafta sonları görüşmek zorunda kalırlar. Serbest tasarımcılar, daha uzun saatler ve daha küçük ortamlarda çalışma eğilimindedir ve müşterileri memnun etmek ve düzenli bir gelir elde etmek için yenilerini bulmak için sürekli baskı altındadır. Çalışma ortamlarından bağımsız olarak tüm moda tasarımcıları son teslim tarihlerini karşılamak veya moda şovlarına hazırlanmak için ara sıra uzun saatler çalışır.

Moda işinin doğası, tüm Kuzey Amerika ve dünyanın her yerindeki tedarikçiler, üreticiler ve müşterilerle tutarlı bir iletişim gerektirir. Birçok moda tasarımcısı, en son moda trendlerini öğrenmek için yılda birkaç kez ticaret ve moda şovları için seyahat eder. Tasarımcılar ayrıca kumaş ve malzeme tedarikçileri ve üreticileri ile görüşmek için sık sık seyahat edebilirler.

En Popüler:  Kapıcı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Sıkça Sorulan Sorular

Hazır giyim moda tasarımı nedir?

Geçmişte, tasarımcı kıyafetleri kitlelerin ulaşamayacağı kadar uzaktaydı ve haute couture olarak kabul ediliyordu. Tasarımcı koleksiyonları yalnızca podyumlarda ve yalnızca seçkin birkaçı için sipariş üzerine yapılan kıyafetlerde görülüyordu. Genel halk bu kıyafetleri sadece moda dergilerinde veya kırmızı halıda film yıldızları tarafından giyildiğinde televizyonda görebilirdi.

1950’lerde, hazır giyim batı modasına girdi ve genel halk için haute couture’a bir alternatif önerdi. Hazır giyim (hazır giyim), halka, münhasırlığı garanti etmek için küçük miktarlarda yapılan. Fakat bireysel müşteriler için yapılmayan üst düzey giysiler (haute couture ve kitle pazarı arasında bir çaprazlama) sağlar. Hazır giyim, önemli bir değişiklik yapılmadan giyilmek üzere tasarlanmıştır ve çoğu kişiye uyan standart bedenlerde yapılır. Tasarımcılar, aynı ürünün özel dikilmiş versiyonlarına kıyasla maliyetleri daha düşük tutan standart desenler, fabrika ekipmanı ve belirli yapım teknikleri kullanır.

Hazır giyim koleksiyonları genellikle Moda Haftasında yılda iki kez moda tasarımcıları ve moda evleri tarafından sunulur. Bu şovlar, gelecek yılın trendlerinin ve tarzlarının ne olacağını öngörüyor. Koleksiyonlar genellikle ilkbahar/yaz, sonbahar/kış, tatil yeri, yüzme ve gelin olarak gruplandırılır. Hazır giyim tasarımcıları, bu giysiyi, kumaş seçimine, kesimine ve detayına ortalamanın üzerinde bir dikkatle ünlü bir tasarımcının veya ona bağlı ünlü bir markanın ismine sahip olmayı garanti edecek giysiler yapıyorlar. Bu tür giysiler oldukça pahalıdır ve genellikle üst orta sınıf düşünülerek tasarlanmıştır ve tasarımcı isimlerini ve markalarını taşıyan bazı mağazalarda bulunabilir.

Haute couture moda tasarımı nedir?

Bir haute couture moda tasarımcısı, seçkin müşteriler için kişiselleştirilmiş, özel kıyafetler tasarlamaktan sorumludur. Müşteriler birer birer alınır ve bölünmeden dikkat edilir. Tasarımlar, bir müşterinin kesin ölçümlerine, tarzına, tercihlerine ve kişiliğine göre kavramsallaştırılır ve inşa edilir. Her bir parça baştan sona kadar pahalı ve yüksek kaliteli kumaşlardan elde yapılır ve dünyanın en iyi terzi ve nakışçıları tarafından detaylara son derece özen gösterilerek dikilir. Her bir parçayı tamamlamak için gereken zaman, para ve beceri miktarı göz önüne alındığında, haute couture giysilerinin genel olarak fiyat etiketi yoktur. Özetle:

  • Özel müşteriler için bir veya daha fazla bağlantı parçası ile sipariş üzerine tasarım
  • Paris’te tam zamanlı olarak en az on beş personel çalıştıran bir atölye (atölye) sahibi olmak
  • En az bir atölyede (atölye) en az yirmi tam zamanlı teknik eleman bulundurmak
  • Her moda sezonunda (her yılın Ocak ve Temmuz aylarında iki kez) hem gündüz hem de akşam giysilerinin en az elli orijinal tasarımından oluşan bir koleksiyon sunun.

1960’larda bir grup genç tasarımcı bu yerleşik moda evlerinden ayrıldı, kendi kurumlarını açtı ve kendi çizgilerini kurdu. Bu genç tasarımcıların en başarılıları Yves Saint Laurent, Pierre Cardin, Ted Lapidus ve Emanuel Ungaro idi.

Seçkin müşteriler için bireyselleştirilmiş, özel kıyafetler hala güçlü olmaya devam etse de, bugünün pistlerde görülen haute couture moda tasarımları özellikle satılmak veya ana gelir kaynağı olarak yapılmamaktadır. Daha ziyade, marka imajının algılanmasının ve anlaşılmasının yanı sıra, çoğunlukla şov ve tanıtım amaçlıdırlar. Bu marka imajı, bir tasarımcının hazır giyim giyim hattına ve ayakkabı, çanta ve parfüm gibi ilgili üst düzey ürünlere cazibe katıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu