Meteorolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Meteorolog Nedir?

Bir meteorolog, atmosferin bazı yönlerine odaklanan ve dünyanın atmosferinin dünyayı ve üzerindeki herkesi nasıl etkilediğini gözlemlemek, anlamak ve açıklamak veya tahmin etmek için bilimsel ilkeleri kullanan uzman bir bilim insanıdır.

Meteorolog Ne Yapar?

Meteorologların dahil olabileceği birkaç özel çalışma alanı vardır:

İklim Meteorologları/Klimatologlar

– gelecekteki iklim eğilimlerini tahmin etmeye yardımcı olmak için uzun vadeli hava durumu verilerine ve yüzlerce ila milyonlarca yıl önceki modellere bakın

Atmosferik Meteorolog

– atmosferin hareketlerini ve fiziksel özelliklerini ve bunların çevreyi nasıl etkileyebileceğini veya etkileyebileceğini inceleyin. Araştırmalarını ormancılık, tarım, küresel ısınma eğilimleri ve hava kirliliği kontrolüne de uyguluyorlar.

Operasyonel Meteorologlar

– rüzgar yönü, rüzgar hızı, sıcaklık, nem ve hava basıncını inceleyin

Adli Meteorologlar

– sigorta şirketleri için talepleri araştırın ve bir mahkeme için hava durumunu veya geçmiş hava durumunu araştırın

Yayın Meteorologları

– televizyon ve radyo için hava ve hava koşullarını yorumlamak ve raporlamak

Danışman Meteorologlar

– danışma çalışmaları için büyük şirketler tarafından işe alındı

Sinoptik Meteorologlar

– Hava durumunu daha güncel bir şekilde tahmin etmek için bilgisayarlar ve matematiksel yöntemlerle yeni araçlar ve araçlar geliştirmek

Fiziksel Meteorologlar

– atmosferin fiziksel ve kimyasal özelliklerini ve havadan ses, ışık ve radyo dalgalarının iletimini inceleyin

Çevresel Meteorologlar

– hava kirliliğini azaltmanın yollarını araştırın ve rapor edin ve küresel ısınma ve ozon incelmesi araştırmalarına katkıda bulunun

Araştırma Meteorologları

– genellikle farklı devlet kurumları, ordu, NASA veya Ulusal Hava Durumu Servisi için çalışır

En Popüler:  Web Geliştiricisi Nedir? Nasıl Olunur?

Arşiv Meteorologları

– geçmişin fırtınaları hakkında araştırma ve raporlama

Öğretmen/Profesör Olarak Meteorologlar

– bilgilerini lise veya üniversite düzeyinde eğitimciler olarak paylaşın

Meteorolog Nasıl Olunur?

Meteorologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Meteoroloğun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Meteorologun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Hava her yerde ve dünyanın her yerinden meteorologlar birçok farklı iş yapıyorlar. Meteorologların çalıştığı beş ana yer TV/Radyo istasyonları, danışmanlık işletmeleri ve eğitim tesisleridir.

Sıkça Sorulan Sorular

Meteorolog olma adımları

Meteorolog olmanın yolu bilime olan ilgiyle başlar; iklim ve hava durumu; ve atmosfer. Bu ilgiyi destekleyen lise kurslarını seçmeye devam ediyor. Ve kariyer seçeneklerinin kapısını açan üniversite eğitimi ile sonuçlanır.

Meteorologlar nasıldır?

Kullanıcı havuzumuza göre meteorologlar ağırlıklı olarak araştırmacı insanlar olma eğilimindedir. Bu bulgu beklenmedik değil. Bu profesyoneller, hava durumunu tahmin ettikleri, iklim eğilimlerini inceledikleri, atmosferi inceledikleri ve çevre üzerindeki etkilerini inceledikleri için her zaman olmasa da sıklıkla araştırma modundadırlar.

Meteorologlar iki aşamalı bir araştırma modeliyle çalışır. İlk olarak atmosferin başlangıç ​​durumunu yani; belirli bir alandaki sıcaklığı, basıncı, rüzgar gücünü ve yönünü ve nem konsantrasyonunu tanımlarlar. Yer seviyesindeki sensörleri, uyduları, radarı, uçakları ve balonları kullanarak sürekli gözlem yaparlar.

Her yükseklikte başlangıç ​​durumunu öğrendikten sonra, sürtünme, atmosferik kuvvetler, termodinamik, radyasyon ve Dünya’nın dönüş kuvveti ile ilgili fizik denklemlerini kullanarak hesaplamalar yaparlar.

Meteorolog olmak için kaç yıl okunur?

Bir meteorolog olmanın ne kadar süreceği, ne tür bir iş istediğinize bağlıdır. Sadece lisans derecesine (dört yıl) sahip olanlar için mevcut işler vardır. Fakat çoğu üst düzey pozisyon en az bir yüksek lisans gerektirir ve araştırma pozisyonları bir doktora gerektirir (iki ila dört yıl daha).

En Popüler:  Multimedya Sanatçısı Nedir? Nasıl Olunur?

Meteorolog olmalı mıyım?

Meteorologların fiziksel dünyanın işleyişi hakkında çok derin bir bilgi tabanına ihtiyaçları vardır, bu nedenle doğuştan gelen bir merak ve öğrenme arzusu bir zorunluluktur. Uzmanlık alanlarına bağlı olarak meteorologlar gece ve hafta sonları çalışmak zorunda kalabilir ve yerine getirmek için katı son tarihler olabilir. Meteorologların genellikle karmaşık bilgileri meteorolog olmayanlara basit yollarla iletmeleri gerektiğinden, güçlü sözlü ve yazılı iletişim yetenekleri gereklidir.

Farklı uzmanlıklar, farklı beceriler ve eğitim gerektirir. Örneğin bir TV hava durumu uzmanı gazeteciliğe veya medya eğitimine ihtiyaç duyarken, bu araştırma konumundaki biri için gereksiz olacaktır. Birçok farklı meteoroloji uzmanlığı vardır, bu nedenle işin doğasından hoşlanıyorsanız, kişiliğinizle iyi işleyen bir uzmanlık olması muhtemeldir.

Tüm meteorologlar her gün sofistike teknolojiyi kullanır. Uzmanlığınıza bağlı olarak bu, hava durumu balonlarını başlatmak, bir bilgisayarda hava durumunu modellemek ve hatta yeni yazılım geliştirmek anlamına gelebilir. Her durumda, kendinize güvenmelisiniz ve meteorolog olmayı düşünüyorsanız, ideal olarak bir bilgisayarda çalışmaktan zevk almalısınız.

Meteoroloji alanında kariyer yapmayı düşünüyorsanız, kendinize sormak isteyebileceğiniz bazı sorular şunlardır:

•Etrafımdaki dünyayı merak ediyor muyum ve neden böyle?
•Başkalarını tehlikeli hava koşulları konusunda uyarmak veya iklimi ve iklimi şekillendiren atmosferik kuvvetleri araştırmak gibi insan ilişkilerinde birçok önemli uygulaması olan bir bilim alanında çalışmak ister miyim?
•Atmosferin davranışını anlamak için temel bilimsel ilkeleri uygulama fikrine meydan okuyor muyum?
•Matematiği bir dil olarak çevremdeki dünyada meydana gelen olayları tanımlamak için kullanma kavramı ilgimi çekiyor mu?
•Fen ve matematik derslerinden hoşlanıyor muyum?
•Süper bilgisayarlar, uydular ve diğer gelişmiş araştırma araçlarıyla çalışmak ister miyim?

Meteorologlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu