Meslek Öğretmeni Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Meslek Yüksekokulu Öğretmenlerinin Görev Tanımı

Mesleki ve teknik öğretmen olarak da bilinen meslek lisesi öğretmenleri, öğrencileri lisans derecelerine hazırlamaktan ziyade belirli bir beceri seti gerektiren kariyerlere hazırlar. Meslek yüksekokulunun öğretilmesi genellikle öğrencilere mezuniyetten hemen sonra kariyerlerinde kullanacakları teçhizat ve teknoloji ile ilgili doğrudan deneyim vermeyi içerir. Liselerdeki meslek okulları ve meslek programları, tıp teknolojisi, diş hijyeni, kozmetik, özel mühendislik becerileri, oto tamir ve diğerleri gibi çeşitli konuları öğretiyor.

Eğitim Şartları Lisans dersi ile ilgili alanda lisans derecesi veya sertifikasyon/deneyim.
İşin Gereklilikleri Öğrencilere gelecekteki kariyer yolları ile ilgili deneyimler sağlayın, öğrencilerle iletişim kurun, ders planları tasarlayın
Yıllık Ortalama Maaş (2022)* 59.230 TL (tüm ortaokul kariyeri ve teknik öğretmenler)
İş Büyümesi (2016-2026)* %7 (tüm ortaokul kariyeri ve teknik öğretmenler)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Birçok meslek lisesi öğretmeni, sağladıkları kariyer ve teknoloji eğitimi ile ilgili alanlarda lisans derecelerine sahiptir. Diğer meslek lisesi öğretmenleri diploma dışı sertifika almış ve başkalarını eğitme yeteneklerini gösteren ilgili mesleki deneyim kazanmıştır.

Ruhsat ve Sertifika Gereklilikleri

Devletler, meslek lisesi öğretmenleri için lisans koşullarında değişiklik gösterir. Devlet orta okullarında veya liselerde çalışanlar, genellikle bir test gerektiren devlet öğretimi sertifikası ve lisansları almalıdır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Meslek okulu öğretmenleri, öğrencilere bilgi iletişiminde mükemmeldir. Mesleki programların öğretilmesi, öğrencileri motive edecek ve ilgilerini çekecek ders planları tasarlama becerisi gerektirir. Meslek lisesi öğretmenleri, sınıflardaki, laboratuvarlardaki ve diğer eğitim tesislerindeki öğrencilerle asgari süpervizyon veya destekle rahatça çalışmaktadır.

En Popüler:  Sabit Mühendis Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, ortaokul seviyesindeki kariyer ve teknik okul öğretmenliği işlerinin 2016 ve 2026 yılları arasında %7 oranında büyümesi beklendiğini bildirmiştir. Aynı dönemde, lise seviyesindeki pozisyonların %6 büyüme göstermesi beklenmektedir. Güney ve Batı’nın özellikle yüksek sayıda meslek öğrencisi olması ve bu alanları istihdam olanakları için sıcak noktalar haline getirmesi gerekiyor. MİB’e göre liselerde çalışan kariyer ve teknik öğretmenlerin ortalama yıllık geliri 2018’de 60.500 lirayken, ortaokullarda çalışanlar aynı yıl 59.230 TL kazanmıştır.

Benzer Meslekler

Bu alandaki benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Lise öğretmeni

Bir lise öğretmeni genellikle konuya özel bir öğretim sorumluluğunun yanı sıra, öğrencilerin lise sonrası kolej veya istihdam için ön koşulları yerine getirmelerine yardımcı olma görevine sahiptir. Lise öğretmenleri öğrencileri motive eder, diğer öğretmenlerle ve okul yöneticileriyle yakın çalışır, ders hazırlar ve sunar ve gözaltını denetleme gibi okul etkinliklerine katılırlar. Bir lisans derecesi genellikle asgari gerekliliktir; Lise öğretmenleri, öğretmek istedikleri konuda ders alırlar artı eğitim dersleri alırlar. Lise öğretmenleri de genellikle sınava girmeyi gerektiren devlet lisansı ve sertifikalarını almak zorundadır. Özel okul öğretmenleri bu gereksinimlerden muaf tutulabilir. Bu alandaki işlerin 2016-2026’dan itibaren %8 artması bekleniyor. Bu meslek, 2018’de ortalama 60.320 TL maaş ödedi.

Kariyer Danışmanı

Kariyer danışmanları, lise öğrencilerinin okul ve istihdam başarısı için gerekli yetenekleri geliştirmelerine yardımcı olur. Kariyer danışmanları, öğrencileri hedeflere ve onlara ulaşmak için gerekli adımların belirlenmesinde rehberlik eder. Ayrıca sosyal beceriler ve çalışma yetenekleri konusunda öğrencilerle birlikte çalışırlar. Yüksek lisans derecesi genellikle istihdam için gereklidir. Devlet okullarında çalışan kariyer danışmanları, devlete göre değişen devlet lisansı ve sertifikalandırma şartlarına tabidir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), kariyer ve okul danışmanları için işlerin 2016-2026 arasında %13 artacağını öngörmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca tüm eğitim, rehberlik, okul ve meslek danışmanlığı pozisyonlarının 2018’de yıllık ortalama 56.310 Türk lirası maaş ödediğini bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu