Matematikçi Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Matematikçi Nedir?

Matematikçiler, yeni matematiksel ilkeler geliştirmek, mevcut ilkeler arasındaki ilişkileri anlamak ve gerçek dünya problemlerini çözmek için üst düzey matematik ve teknolojiyi kullanır.

Matematikçi Ne Yapar?

Matematikçiler genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Yeni ilkeler geliştirerek matematik bilgisini genişletin
  • Bilinen matematiksel ilkeler arasındaki önceden bilinmeyen ilişkileri tanımak
  • İşletme, hükümet, mühendislik ve bilimler gibi alanlardaki pratik sorunları çözmek için modeller oluşturun
  • Hesaplamalı yöntemler ve bilgisayar kodları geliştirin
  • Modellerden türetilen çıkarımları gözlemler veya deneylerle karşılaştırın

Matematikçiler hükümette ve özel bilim ve mühendislik araştırmalarında çalışır. Mühendisler, bilim adamları ve diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışırlar.

Resmi matematikçiler dışındaki çalışanlar matematiksel teknikleri kullanır. Örneğin mühendisler, bilgisayar bilimcileri, fizikçiler ve ekonomistler matematiği yoğun bir şekilde kullanır. İstatistikçiler, aktüerler ve yöneylem araştırması analistleri gibi bazı çalışanlar, matematiğin belirli bir dalında uzmandır. Matematik geçmişine sahip bazı insanlar matematik öğretmeni olur.

Matematikçi Nasıl Olunur?

Matematikçilerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Matematikçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz kariyer ve Meslek testimizi uygulayın.

Matematikçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Matematikçiler hükümette ve özel bilim ve mühendislik araştırma şirketlerinde çalışır. Genellikle mühendisler, bilim adamları ve diğer profesyonellerle çalışırlar ve bu nedenle genellikle başkalarının programlarına göre çalışmak zorundadırlar.

En Popüler:  Tıp Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

Orta öğretim sonrası eğitimde çalışan matematikçiler genellikle öğretim ve araştırma sorumluluklarının bir karışımına sahiptir. Birçok akademik matematikçi, kendi başlarına veya diğer matematikçilerle işbirliği içinde araştırma yapar. İşbirliği yapanlar aynı kurumda veya farklı yerlerde elektronik olarak iletişim kurarak birlikte çalışırlar. Akademideki matematikçiler genellikle yüksek lisans öğrencilerinden yardım alır.

Sıkça Sorulan Sorular

Matematikçiler bilim adamı mı?

Bir matematikçinin bilim insanı olarak adlandırılıp adlandırılamayacağı, kesin olmayan bir şekilde gri bir alandır. Açıkçası matematikçiler doğa bilimci sayılmazlar. İkincisi fiziksel dünyayı araştırır; matematikçilerin çalışmaları daha soyut ve soyuttur.

Yine de, bir bilim adamında bulabileceğiniz bazı özellikler; bir araştırmacı ruh, bir keşif heyecanı, sürekli öğrenme için doymak bilmez bir istek – bir matematikçide bulunabilir.

Ne bilim ne de matematiğe dahil olmayan genel nüfus, her ikisini de tek bir alanda kategorize etme eğilimindedir. Fakat matematikçilerin çoğunluğu kendilerini bilim adamı olarak görmezler. Tersine, bilim adamları kendilerini matematikçi olarak tanımlamazlar.

Matematikçiler mutlak gerçeklerle ilgilenir ve bir teori veya hipotezin doğrulanması için kanıt sunarken, bilim adamları hipotezin sonuçlarını varsayabilir ve koşullu olarak kabul edebilir. Bu yüzden matematikçilerin çalışmaları daha sonraki bir tarihte neredeyse hiçbir zaman yeniden düzenlenmez. Fakat bazen bilim adamlarının çalışmaları revize edilebilir veya çürütülebilir.

Ayrıca Bakınız Bilim Adamı

Matematikçiler Mühendis Olabilir mi?

Mühendis olmak isteyen bir kişinin daha sonraki bir tarihte mühendisliğe yönelmesi düşüncesiyle matematikte birinci ana dalına gelmesi tavsiye edilmez. Mühendislik dünyasında pek çok matematik ilkesinin geçerli olduğu doğrudur. Fakat mühendislik çok daha pratiktir ve ‘uygulamalı’ ve matematikte uzman olamaz ve bir mühendis olarak hemen iş bulmayı bekleyemez.

Bununla birlikte matematikte uzmanlaştıysanız ve kendinizi daha sonra mühendislik alanında kariyer yapmak için ararken bulursanız, kesinlikle tamamen ilgisiz bir konuda uzmanlaşan birinin önündesiniz demektir. Bir matematikçinin çalışabileceği bazı özel mühendislik alanları vardır. Fakat yine de daha fazla eğitim almalı ve ilgili nitelikleri edinmeli veya en azından bir staj veya ilgili iş deneyimi edinmelisiniz.

En Popüler:  Temizlikçi (Hizmetçi) Nedir? Nasıl Olunur?

Matematikçilerin çoğu eğitim ortamlarında çalışıyor gibi görünüyor mu?

Zorunlu değildir ve aslında bu görüş, bir matematikçinin çalışabileceği geniş bir kariyer seçeneği gözlemlendiğinde kolayca çürütülebilir. Matematikçilerin esas olarak eğitim ortamlarında çalıştıklarına inanmak affedilebilir. Çünkü birçoğuna çalıştıkları alanlardan meslek unvanları veriliyor ve bu nedenle teknik olarak ‘matematikçi’ olarak adlandırılmıyor.

Bir matematikçi, becerilerini risk analizi yapmak ve matematiksel modeller oluşturmak için kullanacakları aktüerlik kadar farklı alanlarda uzmanlaşabilir veya matematiksel ilkeleri kullanarak verileri analiz edebilecekleri meteoroloji olabilir.

Elbette, bazı matematikçiler araştırma ve öğretimde kariyer peşinde koşarlar. Fakat matematikçilerin kesinlikle takip edeceği başka yollar da vardır.

Matematikçiler talep görüyor mu?

Tek kelimeyle, evet. Yetkin matematikçiler çeşitli endüstrilerde çok aranmaktadır ve karmaşık veri analizi yapma yetenekleri modern iş, endüstri ve teknolojide kritik bir beceri olarak görülmektedir.

Matematikte ana dalınız varsa, karmaşık problem çözme sürecinden geçebileceğinizi ve bu tür problem çözmeyi birden çok ortamda üstlenmek için gerekli yeteneklere sahip olduğunuzu kanıtladınız. Örneğin ekonomistler, mühendisler gibi büyük ölçüde matematikçilerin yeteneklerine güvenirler.

Çalışmak istediğiniz ortama göre matematik derecesi ile mezun olduktan sonra bir seçim yapma şansınız var. Bir matematikçinin çok yönlülüğü çok büyük bir varlıktır ve işletme, akademi, mühendislik ve teknolojide potansiyel çalışmalara yol açabilir.

Ayrıca, bir matematikçi olmayı düşünüyorsanız, ortalama maaş, iş tatmini ve istihdam edilebilirlik nedeniyle matematikçilerin genellikle kendilerini ‘En İyi 10 İş’ listesinin konusu olarak bulduklarını öğrenmeye teşvik edileceksiniz.

Matematikçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu