Mali İşler Uzmanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Mali Uzman İçin Görev Tanımı

Müşterilerinin ihtiyaçlarını değerlendirdikten sonra, finansal uzmanlar onlara sigorta, yatırım hizmetleri, mevduat sertifikaları veya diğer finansal araçlar satabilir. Bu ürün ve hizmetler genellikle finansal uzmanların çoğunun çalıştığı bankalar, kredi birlikleri ve sigorta şirketleri tarafından sunulmaktadır. Ek olarak bu profesyoneller aynı zamanda potansiyel müşterilerle iletişim kurar, maliyetleri ve gelirleri değerlendirir, finansal sunumlar yapar ve iş eğilimlerini gözden geçirir.

Eğitim Finans veya pazarlama alanında lisans derecesi; uzmanlık alanındaki bir lisans da gereklidir
İş Yetenekleri İletişim, sayısal yetenek, finansal yazılım ve pazarlama bilgisi
Ortalama Maaş (2024) 70.770 Türk lirası (finansal uzmanlar için); 64.120 Türk lirası (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış acentaları için)
İş Büyümesi (2016-2016) %6 (menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış acentaları için)

Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Finansal uzmanları işe alan şirketler genellikle onlara sattıkları finansal ürünler ve hizmetler konusunda eğitim verir. Bununla birlikte bir finans uzmanı olarak kariyer yapmak için finans veya pazarlama alanında lisans derecesi de gerekir. Bu derece için genel dersler ekonomi, pazarlama, matematik ve küresel finans derslerini içerir.

Lisans Gerekli

Bir dereceye ek olarak finansal uzmanların menkul kıymetler ve sigorta satmak için özel lisanslara ihtiyacı vardır. Bu lisanslar genellikle bir veya birkaç sınavı geçerek kazanılır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Müşterilerle ve finanslarıyla çalışmak, mükemmel iletişim ve müşteri hizmetleri yetenekleri gerektirir. Rakamlarla iyi olmak ve standart finansal yazılım programlarını anlamak esastır. Bir finansal uzman olarak bir kariyer için iyi pazarlama ve satış yetenekleri de önemlidir.

En Popüler:  Müşteri Hizmetleri Temsilcisi Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

2016 ve 2026 arasında, Meslek İstatistikleri Bürosu, finansal hizmetler, menkul kıymetler ve emtia satış acentaları için iş fırsatlarının %6 artacağını öngörmektedir. İş fırsatları belgelendirme ve yüksek lisans derecesine sahip adaylar için daha iyi olabilir. MİB, finansal uzmanlar için ortalama maaşı 70.770 TL, menkul kıymetler, emtialar ve finansal hizmetler satış acentaları için 2018’de 64.120 TL olarak sıralamaktadır.

Benzer Meslekler

Finansal alanda kalmak istiyorsanız aşağıdaki iş fırsatları size hitap edebilir:

Kişisel Mali Müşavir

Finansal uzmanlara benzer şekilde, kişisel finansal danışmanlar da müşterilerle konuşur ve gelecekteki finansal ihtiyaçlarının ne olacağını belirler. Bununla birlikte tüm danışmanlar ürünleri doğrudan satmaz, bunun yerine yatırım önerileri sunabilir ve müşterilerin portföylerini çeşitli finansal seçeneklerle oluşturmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca hesapları yakından izler ve müşterilere değişiklik yapılması gerekebileceğini bildirir. İşverenler, işletme, muhasebe, ekonomi veya finans gibi alanlarda lisans derecesi isterken, yüksek lisans derecesi potansiyel müşterilere daha çekici gelebilir. İş, belirli finansal ürünlerin alımını veya satılmasını gerektiriyorsa, ruhsat gerekebilir. Kişisel finansal danışmanlar için iş görünümü olumlu, 2016 ve 2026 yılları arasında %15 istihdam artışı öngörülmüş. MİB, 2018 Mayıs ayında bu finansal uzmanların ortalama 88.890 TL gelir elde ettiğini tahmin ediyor.

Finansal Analist

Ekonomik koşullar ve şirket performansları hakkında kapsamlı araştırma yapmak isteyenler için finansal analist olmak iyi bir kariyer tercihi olabilir. Finansal analistler, yatırım yapacak parası olan şirketler veya şirketler için çalışır ya da finansal ürün ve hizmet satıcılarına tavsiyelerde bulunurlar. Belirli bir ulusun kültür ve iş faaliyetlerini inceleyebilir veya müşterilerine yatırım yapmasını önermeden önce hangi stokların değerinin olacağını belirlemek için bir şirketin yöneticileriyle görüşebilirler. Daha karmaşık pozisyonlar yüksek lisans derecesi gerektirebilir. Fakat çoğu analist işletme, ekonomi veya alakalı bir alanda sadece bir lisans derecesiyle iş bulabilir. Bazı finansal analistlerden bir finansal lisans almaları gerekebilir. Fakat çoğu zaman bu işe alındıktan sonra gerçekleştirilebilir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2018’de bildirildiği üzere, ABD’de 306.950 finansal analist çalışmış ve ortalama maaşlarda 85.660 TL kazanmıştır. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca 2016-2026 arasındaki yeni iş sayısında %11 artış öngörüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu