Mağaza Satış Temsilcisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Mağaza Satış Temsilcisi İçin Görev Tanımı

Mağaza satış temsilcileri, perakende mağazalardan veya toptancılardan alıcılara aksesuar veya giysi satmaktan sorumludur. Müşteri hizmetleri görevleri arasında potansiyel alıcılarla buluşma ve bagaj gösterileri ya da mağaza içi defileler gibi özel etkinlikler düzenlemeyi içerebilir. Mağaza satış temsilcileri için uluslararası ve yurt içi seyahat de gerekli olabilir.

Eğitim Şartları Asgari eğitim gereksinimi yoktur. Ancak satış deneyimi önemli olabilir ve iş başında eğitim genellikle verilir; Bazı işverenler moda mağazacılığı veya pazarlaması alanında lisans derecesine ihtiyaç duyarlar.
İş YetenekleriGiden kişilik, güven, iletişim becerileri, liderlik becerileri, yaratıcılık
Yıllık Ortalama Maaş (2021)*Teknik ve bilimsel ürün satanlar hariç, tüm toptan ve imalat satış temsilcileri için 69.480 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*Tüm toptan ve imalat satış temsilcileri için %5 artış

Kaynak: *İşgücü İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir mağaza satış temsilcisi olarak çalışmak için asgari eğitim gereksinimi yoktur ve geçmişte, satış tecrübesi bu alanda iş bulmak için en önemli faktör olmuştur. Bununla birlikte daha fazla işveren, moda mağazacılığı veya pazarlaması alanında lisans derecesine sahip adaylar arıyor. Bazı şirketler iki yıla kadar sürebilen eğitim programları sunmaktadır. Çoğu durumda, yeni işe alınan mağaza satış temsilcileri daha deneyimli işçiler tarafından eğitilecektir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Ürünlerin bilgisine ek olarak yeni insanlarla tanışırken mağaza satış temsilcisinin giden ve kendinden emin olması gerekir. Moda sevgisi ve çeşitli insanlarla çalışmaya ilgi duyması da gerekiyor. Liderlik nitelikleri, pazarlamada yaratıcılık ve müşterilerin ihtiyaçlarını dinlemeyi de içeren etkili iletişim becerileri de yardımcı olmaktadır.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Çalışma İstatistikleri Bürosu, 2016 ve 2026 yılları arasında ülke genelinde tüm toptan ve imalat satış temsilcileri için ortalama %5’lik bir büyüme bekledi. BLS ayrıca, teknik satış yapanlar hariç, imalat ve toptan satış temsilcilerinin yıllık ortalama kazançlarının olduğunu belirtti. Bilimsel ürünler Mayıs 2018’de 69.480 liraydı ancak bu sektör için ikramiye ve komisyonların cömert olabileceğine dikkat çekiyor.

Benzer Meslekler

Benzer kariyer seçenekleri şunlardır:

Reklam Satış Acenteleri

Genel olarak reklam satış temsilcileri, işletmeleri veya insanları bir yayında yer almaya ikna etmekten sorumludur. Görevleri arasında soğuk çağrı ve sunum yapmak ve mevcut hesapları yönetmek yer alıyor. Giriş seviyesi pozisyonları sadece bir lise diplomasıyla elde edilebilirken, bazı potansiyel işverenler ilgili bir çalışma alanında lisans derecesine sahip adaylar için tercihte bulunabilirler. BLS’ye göre Mayıs 2018’de istihdam edilen reklam satış temsilcilerinin yıllık ortalama 63.360 Türk lirası ücret aldıkları ve ülke genelinde istihdamda %4’lük bir düşüşün 2016 ve 2026 arasında gerçekleşeceği tahmin edildi.

Satınalma Müdürleri, Alıcılar ve Satınalma Acentaları

Satın alma aracıları ve yöneticileri ile alıcılar, tüketici ve diğer ürünlerin satın alınmasına ilişkin çeşitli görevleri yerine getirir. Faaliyetleri potansiyel tedarikçileri ve ürün kalitesini değerlendirmeyi veya müzakere sözleşmelerini içerebilir. Giriş seviyesi satın alma gereksinimleri arasında bir lise diploması, bir lisans veya hatta alıcı veya üst düzey pozisyonlar için gerekli bir master derecesi vardır. 2016 ve 2026 arasında, satın alma acentelerinin ve alıcıların istihdamının BLS tarafından %3 oranında düşmesi bekleniyor. Mayıs 2018’de, satın alma yöneticilerinin yıllık ortalama maaşları 125.630 lirayken, alıcılar ve satın alma acentelerinin ortalama maaşları 67.530 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu