3D Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

3D Uzmanı için Görev Tanımı

3D uzmanları genellikle üç boyutlu animasyon, heykel, oyun tasarımı ve grafik tasarım alanında çalışır. Diğer meslekler mücevher sanatçısı ve elyaf sanatçısıdır. Bu yüzden 3D uzmanının görevleri, kendi alanına bağlı olarak değişecektir. Sorumluluklar arasında karakter ve hikaye satırları oluşturmak, video oyunu senaryoları tasarlamak veya online yayınlar hazırlamak yer alabilir. Üç boyutlu sanatçılar ayrıca üç boyutlu modeller üretebilir veya ürün ambalajı tasarlayabilir.

Eğitim Grafik tasarım veya medya sanatları gibi çeşitli alanlarda mevcut olan önlisans, lisans veya yüksek lisans dereceleri
İş Yetenekleri Hikaye çizgisi anlayışı, teori ve sanat bağlantısı, oyun tasarımcılarına kodlama, oluşturulmuş portföy
Ortalama Maaş (2023)* Güzel sanatçılar için 49.520 TL, grafik tasarımcıları için 48.000 TL ve multimedya sanatçıları ve animatörler için 70.530 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Güzel sanatçılar için %7, grafik tasarımcılar için %4 ve multimedya sanatçılar ve animatörler için %8

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

3D modelleme uzmanı genellikle Grafik Tasarım alanında 2 yıllık bir derecesi, 4 yıllık Güzel Sanatlar Lisansı veya Sanat veya Medya Sanatları alanında lisans derecesi veya Güzel Sanatlar Yüksek Lisans derecesi vardır. Bu programlar için kurslar karakter animasyonu, modelleme, dövme, oyun teknolojisi ve hikaye geliştirme içerebilir. 3D modelleme uzmanların yeteneklerini vurgulayan bir portföy geliştirmeleri önemlidir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

3D modelleme uzmanlarının tümü yaratıcı olmakla birlikte, diğer beceriler birinin seçtiği alana göre değişir. Üç boyutlu animatörler, hikaye çizgileri tasarlayabilmeli, çizgi film ve karakterler tasarlayabilmeli ve film ve animasyon kavramları yaratabilmelidir. Heykeltraşlar sanat ve teoriyi birbirine bağlayabilmeli ve kavramların görsel temsillerini oluşturabilmelidir. Oyun tasarımcıları, oyunları kodlamak için teknik bilgi birikimine sahip olmalı ve bir oyunu kavramdan gerçeğe doğru tasarlayabilmeli, karakter ve seviyeler tasarlayabilmeli ve kurallar geliştirebilmelidir. Grafik tasarımcıları, ürün ambalajı için konseptler yaratabilmeli, fikirlerini grafiğe dönüştürebilmeli ve editoryal tasarımı anlayabilmelidir.

En Popüler:  Maden Makina Operatörü Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre grafik tasarımcıların öngörülen 2016-2026 istihdam artışı toplamda %4’dür ve üç boyutlu becerilerin en çok kullanılacağı bilgisayar sistemleri tasarımındaki (%20) en büyük artış. Heykel sanatçılarını da içeren iyi sanatçılar için %7 büyüme öngörülmüştü. Multimedya sanatçıları ve animatörler %8 daha iyi bir büyüme görmeli. Gerçekçi bilgisayar grafikleri, video oyunları ve üç boyutlu filmler aranıyor. Fakat birçok iş dış kaynaklı.

MİB rakamları, heykeltraşlar da dahil olmak üzere maaşlı iyi sanatçılar için ortalama gelirin 49.520 TL olduğunu; grafik tasarımcıları için 48.950 liraydı ve multimedya sanatçıları ve animatörleri için 2017’de 70.530 liraydı.

Benzer Meslekler

Bu kariyerlere üç boyutlu işçilikte bakmak isteyebilirsiniz:

Tasarımcı

Üç boyutlu görüntüler çizerek kariyer yapmak isteyenler ancak güzel sanatlar yerine mekanik veya mimari çizimlere odaklanmayı tercih edenler için, taslakçı olmak iyi bir seçim olabilir. Taslaklar kaba mimari ya da mühendislik taslaklarını alır ve ayrıntılı planlar ve diğer diyagramlar oluşturmak için bilgisayar yazılımı kullanır. Bir teknik okul veya topluluk kolejinden bir hazırlık önlisans derecesi, bu alana en çok nasıl girdiği ve rekabetçi olmak isteyen çalışanlar için profesyonel sertifikalandırma mevcuttur. MİB’e göre hazırlayanlar için 2016-2026 döneminde %7’lik bir artış öngörülüyor. 2017 Mayıs ayındaki MİB rakamlarına dayanarak, mekanik taslaklar ortalama 55.130 TL, mimari ve sivil taslaklar 52.870 TL kazandı.

Endüstriyel Tasarımcı

Diğer üç boyutlu çizerlere ve taslaklara benzer şekilde, endüstriyel tasarımcılar yeni ticari ve endüstriyel ürün konseptlerini alır ve üç boyutlu çizimler oluşturur. Bunun ötesine, bu çizimleri prototip geliştirmek, üreticilere ve mühendislere danışmak, hangi malzemelerin kullanılacağını planlamak ve tasarımın başarısını değerlendirmek için kullanıyorlar. Giriş seviyesi çalışma kazanmak için mimarlık, mühendislik veya endüstriyel tasarım alanında lisans derecesi ve profesyonel bir portföy gerekmektedir. MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında endüstri tasarımcılarına 1.950 yeni pozisyon açacak. Bu tasarımcılar, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2017 yılında bildirildiği üzere, 65.970 TL ortalama maaş kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu