Klinik Yöneticileri Nedir? Ne İş Yapar?

Klinik Yönetici İçin Görev Tanımı

Klinik yöneticiler genellikle, yeni ilaçlar, biyomedikal cihazlar veya benzer sağlık hizmetleri çözümleri üzerinde çalışmalar yapılabilecekleri bir klinik araştırma programının tüm yönlerini yönetir. Bir klinik yöneticisinin görevleri arasında klinik programların tasarımı ve uygulanması, finans ve personel yönetimi ile iç ve dış ortaklarla ağ kurulması bulunmaktadır. Klinik yöneticiler genellikle biyomedikal ve ilaç şirketleri, kolej ve üniversite tıp merkezleri, klinikler ve ilgili sağlık veya araştırma kuruluşları için çalışmaktadır.

Eğitim Lisans veya yüksek lisans derecesi
İş Yetenekleri İyi organizasyon, bütçeleme, planlama, analitik ve kişiler arası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* 98.350 Türk lirası (tıbbi ve sağlık hizmeti yöneticileri için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %20 (tıbbi ve sağlık hizmeti yöneticileri için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları

Klinik yöneticilerin çoğu yüksek lisans derecesine sahiptir. Fakat bazı durumlarda klinik yöneticiler lisans derecesi ve ilgili iş tecrübesi ile giriş düzeyinde çalışmalar bulabilirler. Çoğu klinik yönetici yaşam bilimlerinden birinde yüksek lisans derecesine sahiptir. Fakat klinik araştırma yönetimindeki yüksek lisans ve lisansüstü sertifika programları daha yaygın hale gelmektedir. Klinik yöneticiler profesyonel kuruluşlar aracılığıyla ek sertifika alabilirler. Klinik uygulamadaki akademik programlar, klinik araştırma, yasal düzenlemeler, etik, araştırma yöntemleri ve klinik prosedürlerle ilgili ticari ve yasal konuları kapsar.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik yöneticilerin organizasyonel, bütçeleme, planlama, analitik ve kişilerarası yeteneklere sahip olmaları gerekir. Klinik yöneticiler, zaman yönetimi becerileri, denetim becerileri, bilgisayar becerileri, liderlik yetenekleri ve kayıt yönetimi becerilerine sahip olmayı yararlı bulabilir.

En Popüler:  Kalite Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, klinik yönetici olarak görevlerinin bir parçası olan geniş tıbbi ve sağlık hizmet yönetimi alanının, 2016-2026 yılları arasında iş büyümesinde %20’lik bir artış görmesi bekleniyor. Bunun nedeni, sağlık hizmetlerine olan talebin artması ve yaşlanan bir nüfusun ihtiyaçlarını karşılamak için yeni sağlık hizmetleri ve çözümlerin geliştirilmesidir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca 2017’de tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticileri için ortalama maaşı 98.000 TL olarak yayınlamıştır. Klinik yöneticiler gibi tıbbi yöneticiler, ilaç ve tıbbi imalat alt sanayinde çalışanlar 2017’de ortalama 221.360 TL kazanmıştır. O*Net OnLine, klinik araştırma koordinatörlerinin 2017’de yılda ortalama 118.970 TL kazandıklarını bildirdi.

Benzer Meslekler

Klinik bir yöneticiye benzer kariyer:

Sosyal ve Toplum Hizmet Müdürü

Sosyal ve toplum hizmeti yöneticileri, genellikle sosyal veya insani hizmet kuruluşunun faaliyetlerini denetler. Sorumlulukları arasında yeni programlar geliştirmek, programın etkinliğini ölçmek ve değerlendirmek, personeli yönetmek, bütçelemek ve kaynak toplamak olabilir. Fakat bu, kuruluşun büyüklüğüne bağlı olarak değişebilir. Genel olarak istihdam için sosyal hizmet, kamu yönetimi veya alakalı bir alanda lisans derecesi gerekir; Bazı durumlarda yüksek lisans derecesi tercih edilir. İlgili iş deneyimi de genellikle gereklidir. MİB, sosyal ve toplum hizmeti yöneticileri için iş sayısının 2016-2026’dan %18 artacağını tahmin ediyor. Bu meslek için ortalama maaş 2017’de 64.850 liraydı.

Ruhsatlandırma Müdürü

Bir düzenleme işleri müdürü, bir şirketin veya kuruluşun yürürlükteki düzenlemeleri veya belirlenmiş prosedürleri takip etmesini sağlamak için yaptıklarını denetler. Başvurular veya raporlar hazırlayabilir ve sunabilir, ilgili düzenlemeler, kurallar veya prosedürler konusunda güncel kalabilir, diğer departmanları veya çalışanları kural ve yönetmelikler kadar döngüde tutabilir ve gerektiğinde bir şirket veya organizasyon politikası geliştirebilirler. Bu meslek en az bir lisans derecesi gerektirebilir. E-Kurs, düzenleme işleri müdürleri için işlerin 2016-2026 arasında %5 – %9 oranında büyümesi beklendiğini ve bu kariyer için ortalama maaşın 2017’de 105.610 Türk lirası olduğunu bildirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu