Maden Teknisyeni Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Maden Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Maden teknisyenleri, maden ekiplerinin hazırlanma, keşif, geliştirme, bakım veya işletme bölümlerinin bir parçası olarak çalışır. Kaya örneklerini test ederek ve tüm dünyadaki doğal kaynak yataklarını bulmada metalurji ve kimyagerlere yardımcı olabilirler. Madenlerde güvenlik standartlarının ve hükümet yönetmeliklerinin izlenmesini sağlamak için çevre mühendisleriyle birlikte çalışabilirler veya yer altındaki hava kalitesini zehirli gaz izleri için test ederek endüstri mühendislerine yardımcı olabilirler. Bir maden teknisyeninin kariyeri, bireysel uzmanlığa ve pazarların taleplerine göre değişir.

Eğitim Önlisans derecesi
İş Yetenekleri Güçlü matematik becerileri, doğa bilimleri bilgisi, detay odaklı, esneklik ve endüstri tehlikelerini kabul etmeye istekli olmak
Ortalama Maaş (2017)* 35.710 Türk lirası (çıkarma işçileri yardımcıları için)
İş Büyümesi (2016-2026)* %20 (çıkarma işçileri yardımcıları için)

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Maden teknisyenleri, en az madencilik teknolojisi, madencilik mühendisliği veya ilgili bilim dalında ön lisans derecesi gerektirir. Çoğu maden teknisyeni matematik, kimya, metalurji, jeoloji ve diğer bilimler üzerine yoğun olarak güven duyduğundan, maden teknisyenleri alana bir bilim veya kimya geçmişinden de girebilirler. Yönetsel veya idari tecrübeye sahip madencilik teknisyenleri ayrıca üretim müdürü veya vardiya amiri olarak da çalışabilir. Mühendislikte daha ileri eğitim ile maden teknisyenleri mühendis, yönetici veya maden vardiyası denetçisi olmak için eğitim alabilir.

İstenen Yetenekler

Bir maden teknisyeni olmak için gereken yetenekler uzmanlığa göre değişir. Güçlü matematik yetenekleri ve doğa bilimleri, özellikle jeoloji ve kimya gibi geniş bir bilgi birikimi yararlı olacaktır. Maden teknisyenleri bir ofiste, bir laboratuvarda, bir madende veya yukarıdakilerin hepsinde çalışabilir. Bu yüzden dikkatli ve ayrıntı odaklı olmaları, ayrıca esnek ve istekli bir tehlike seviyesini kabul etmeleri gerekir. endüstrisi.

En Popüler:  Moda Mal Alıcısı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

MİB’e göre bu alandaki işlerin 2016-2026’dan %20 artacağı tahmin ediliyor ve 2017’de ortalama 35.710 Türk lirası maaş ödedikleri tahmin ediliyor.. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), sürekli madencilik makine operatörlerinin 2017’de 54.620 TL ortalama maaş kazandığını bildirdi. Bu süre zarfında, bu profesyoneller için işler başlıca Nevada, Kentucky, Ohio, Batı Virjinya ve Kaliforniya gibi maden ülkelerinde bulundu.

Benzer Meslekler

Madencilik alanında çalışmakla ilgilenenler aşağıdaki işleri göz önünde bulundurmak isteyebilirler:

Maden mühendisi

Maden mühendisleri, doğal kaynakların güvenli ve verimli bir şekilde çıkarılması için mayınlar tasarlayabilir veya doğal kaynak birikimlerini tanımlamak için diğer bilim adamları ve mühendislerle birlikte çalışabilir veya yeni madencilik makine ve işlemlerinin araştırılması ve geliştirilmesi için çalışırlar. Bir maden mühendisi ABET onaylı bir lisans derecesi programını tamamlamalıdır. Maden mühendislerinin halkla birlikte çalışabileceği devletlerde, profesyonel bir lisans gereklidir; devlet gereksinimleri değişse de, iki sınav ve asgari bir iş deneyimi gerektiriyor. MİB’e göre madencilik ve jeoloji mühendisleri için maden güvenliği mühendisliği de dahil olmak üzere işlerin 2016-2026 arasında %8 artması bekleniyor ve bu işlerin 2017’de ortalama 94.240 TL maaş ödediği görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu