Kamyon Teknisyeni Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Kamyon Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Dizel motorlu motorlar, benzinli emsallerinden daha verimli ve uzun ömürlü oldukları için kamyonlarda, otobüslerde ve diğer ağır ekipmanlarda standarttır. Tüm motorlarda standart olan tanınmış onarımlara ek olarak önleyici bakım ve rutin muayene, ağır hizmet kamyon teknisyeni işinin önemli bir parçasıdır. Yeni emisyon standartları, ekipmanın çevre düzenlemelerine uygun olmasını gerektirir ve ağır hizmet kamyonu teknisyenleri, bunlardan haberdar kalmak ve motorları uyarlamaktan sorumludur.

Eğitim Sertifika ve önlisans programları mevcut
İş Yetenekleri Problem çözme, el becerisi, test sürüşü için ticari ehliyet
Ortalama Maaş (2023) Servis teknisyenleri ve mekanikler için 46.360 TL*
İş Büyümesi (2016-2026) Servis teknisyeni ve tamircisi için %9*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Resmi eğitim programları, günümüzün dizel ekipmanlarında bilgisayar kontrollü sistemlerin artan prevalansı nedeniyle en iyi iş olanaklarına ve en hızlı ilerlemeye yol açmaktadır. Amerika’nın Kariyer Bilgi Ağı’na göre programlar genellikle altı aydan iki yıla kadar sürer. Çoğu tamamlama sertifikasına yol açsa da bazıları otomotiv teknolojisinde önlisans derecesinin verilmesiyle sonuçlanmaktadır. Örgün eğitim, en yeni dizel teknolojisinde, ekipman servisi ve onarımında talimat ve üreticilerin ve devlet kurumlarının teknik el kitaplarının yorumlanmasında talimat verir. Öğrenciler ayrıca bol uygulamalı eğitim alırlar.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Mekanik yetenek, sağlam problem çözme yetenekleri ve detaylara dikkat etmek çok önemlidir. Teknisyenler, kamuya açık yollarda kamyon veya otobüsleri test etmek için ticari bir ehliyete ihtiyaç duyabilir ve bu nedenle çoğu devlette 18 yaşları olmalıdır. Amerika’nın Kariyer Bilgi Ağı’na göre el becerisi, makine ve alet bilgisi ve motor tamirinde pratik deneyim, hepsi değerlidir.

En Popüler:  Televizyon Aktörü Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, ağır hizmet kamyonu teknisyenleri için fırsatların önümüzdeki yıllarda iyi olacağını ve resmi eğitimi alanlara nispeten yüksek ücretler sunduğunu bildirdi. Dizel motorlu araçların sayısındaki artış ve ek emisyon uyumu ihtiyacı bu uygulamalı alanda artan fırsatlara katkıda bulunuyor. MİB, kamyon tamircisi ve motor uzmanlarının ortalama maaşının 2017 yılında 46.360 Türk lirası olduğunu ve 2016-2026 yılları için %9’luk işlerde bir artış olacağı tahmin edilmişti.

Benzer Meslekler

İşte araç bakım ve onarım kariyerlerinde bazı diğer seçenekler:

Uçak ve Aviyonik Ekipman Mekaniği ve Teknisyenleri

Bazı teknisyenler ve mekanikçiler bunun yerine helikopterler ve uçaklar üzerinde çalışmayı tercih eder. Uçak mekaniği elektriksel ve mekanik problemleri teşhis eder ve düzeltirken, aviyonik teknisyenleri aletleri test eder, uçuş test verilerini yorumlar ve arızaları onarır. Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından sertifika alınması zorunludur ve bu mekanik ve teknisyenlerin çoğu, FAA tarafından onaylanan ve 18-24 ay arasında değişen programlar sunan okullara katılıyor. Bu mekanik ve teknisyenler için 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalama %5 istihdam artışı öngörülmüştür. 2017 yılında uçak teknisyeni ve servis teknisyenleri, ortalama 61.020 Türk lirası maaş kazandığını, MİB’in ise aviyonik teknisyenlerinin 62.650 Türk lirası kazandığını bildirdi.

Otomotiv Karoseri ve Cam Tamircileri

Araç gövdelerine daha fazla ilgi duyanlar, camlı kısımların yanı sıra, araçların gövdelerini ve çerçevelerini eski haline getiren, değiştiren ve tamir eden otomotiv kaporta ve cam onarımı alanını da araştırıyor olabilir. Eğitim programları 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir; bazıları iş yerindeki becerilerini öğreniyorlar. 2016-2026 yılları arasında MİB tarafından ortalama %8’lik bir iş artışı öngörülmüş ve 2017 yılı için ortalama 40.580 liralık bir maaş rapor edilmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu