Maden Makinesi Operatörü Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Maden Makinesi Operatörü için Görev Tanımı

Maden makinesi operatörleri, sürekli madencilik adı verilen bir süreçte ağır özel makinaları yönetmektedir. Kömür, cevher ya da kaya birikintileri boyunca delindikleri yeraltında çalışırlar, daha sonra onu yüzeye çıkaran arabalara yüklerler. Bir madencilik makine operatörleri, madencilik teknisyenleri ve diğer madencilik uzmanlarından oluşan bir ekiple çalışırlar.

Eğitim Mesleki eğitim ve ön lisans dereceleri mevcuttur
İş Yetenekleri Sondaj teknikleri bilgisi, takım oyuncusu, iyi muhakeme, iyi sağlık
Ortalama Maaş (2023)* Sürekli maden makinaları operatörleri için 54.620 TL ; Diğer tüm madencilik makine operatörleri için 48.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Sürekli maden makinaları operatörleri için %-4; Diğer tüm madencilik makine operatörleri için %0

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Maden makinesi operatörleri, çıkarma işleminde kullanılan ve giderek daha karmaşık olan ekipmanların işletilmesi ve kullanılması için özel eğitim gerektirmektedir. Birçok işveren en az iki yıllık mesleki eğitimi tamamlamış olan madencilik makine operatörlerini işe almayı tercih etse de, bazıları madencilik teknolojilerinde önlisans derecesi isteyebilir. Devlet tarafından uygulanan güvenlik önlemleri ve prosedürleri, yeni çalışanların işte en az 40 saat güvenlik eğitimi almalarını gerektirir ve işverenler, genellikle yeni işe alımlar için ek güvenlik eğitimi gerektirir.

İstenen Yetenekler

Maden makinesi operatörleri, düğmeleri ve kolları kullanarak ağır makineleri çalıştırırken saatlerini aynı pozisyonda ya da oturarak geçirirler. Madencilik makine operasyonları ve sondaj teknikleri konusunda uzmanlaşmış bilgi gerektirirler. Yüzlerce metre yeraltında ağır makine işleten bir madencilik uzmanı ekibi ile birlikte çalıştıkları için, iyi bir yargı ve genel iyi bir sağlığa sahip olmaları için büyük takım oyuncuları olmaları gerekir.

En Popüler:  Etkinlik Yöneticisi Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre madencilik endüstrisinde 2016-2026 arasındaki istihdam için mesleki görünüm, sürekli madencilik makine operatörleri için işlerde %4’lük bir düşüş öngördü ve diğer tüm madencilik makine operatörleri için istihdamda bir değişiklik olmadığını öngördü. 2017 yılında madencilik makine operatörleri için ortalama maaş 48.000 TL ve sürekli madencilik makine operatörleri için ortalama 54.620 liraydı.

Benzer Meslekler

Ağır makine kullanımı için bu diğer kariyer seçeneklerine de bakabilirsiniz:

Malzeme Hareketli Makine Operatörü

Normalde lise eğitimine sahip bu operatörlerin bazılarının iş başında eğitime ek olarak ilgili iş deneyimine sahip olmaları gerekir. Bu uzmanlar, maden ocakları veya şantiyelerin etrafındaki makinelere sahip nesneleri taşır. Mevcut pozisyonlarda %6 büyüme, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2016-2026 arasında öngörülmüş ve ortalama maaş 2017 yılında 34.830 Türk lirası olarak gerçekleşmiştir.

İnşaat Donanımı Operatörü

Her ne kadar lise mezunları tarafından işte deneyim öğrenilebilse de, çoğu stajyerlik veya ticaret okulu programları aracılığıyla yol ve bina inşa etmek için ağır makineleri sürmek ve kontrol etmek için gerekli yetenekleri öğrenir. MİB, 2016-2026 yılları arasında ortalama istihdam artışının %12’den daha hızlı olacağını ve 2017’de ortalama 46.080 Türk lirası tutarında bir maaş bildirdiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu