Maden Makina Operatörü Nedir? Maaşları, Eğitimi ve Kariyeri

Maden Makinesi Operatörleri İçin Görev Tanımı

Maden sahasındaki bir mürettebatın bir parçası olarak madencilik makine operatörleri, delikleri delmek ve kayaları, metalleri ve kömür gibi diğer malzemeleri kazmak için hidrolik ve motorla çalışan makineler kullanır. Bu operatörler sürekli maden makinelerini veya diğer ağır ekipmanları yüzeysel veya yeraltı madenlerinde kontrol edebilir. Maden makinesi operatörleri ayrıca çıkarılan malzemenin temizlenmesine ve taşınmasına yardımcı olur. Bu makine operatörleri, ekipmanlarının bakım ve onarımından sorumlu olabilir.

EğitimLise diploması ve yerinde eğitim; lisans dereceleri istihdam edilebilirliği artırabilir
İş YetenekleriBilgisayar okuryazarlığı, gözlem becerileri, niyet dinleme, fiziksel uygunluk, el becerisi
Ortalama Maaş (2023)*54.620 TL
Kariyer Durumu (2016-2026)*%6 (malzeme hareket eden makine operatörleri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Maden makine operatörü olmak için lise diploması veya eşdeğeri gerekli olabilir ve iş başında eğitim yaygındır. Maden makinesi operatörlerinden, bir eğitim kursu gerektirebilecek ticari bir ehliyet edinmesi gerekebilir. 

Kariyerlerini geliştirmek isteyenler için, bir kolej veya üniversiteden 4 yıllık bir jeoloji veya yer bilimi diploması, madencilik yönetiminde onlara fırsatlar sağlayabilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Maden makinesi operatörleri büyük ve güçlü ekipman kullanıyor. Bu ekipmanı kullanmak için fiziksel güce ve dayanıklılığa, güvenlik bilincine ve iyi mekanik el becerisine sahip olmaları gerekir. Ayrıca kullandıkları teçhizatı sürekli izlemek için iyi gözlem ve dinleme becerilerine sahip olmalıdırlar. Madencilik makine operatörlerinin bazı makineleri kontrol etmek için bilgisayar kullanması da gerekebilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu, sürekli madencilik makine operatörlerinin 2017’de ortalama 54.620 TL yıllık maaş aldıklarını bildirdi. Yeraltı madenciliğinde çalışan makine operatörleri için yükleme işlerinin sayısının 2016’dan 2026’ya kadar %4 oranında düşmesi bekleniyor. Ek olarak robotlar ve lazerler gibi ileri teknolojilerin kullanılması, makine operatörlerine duyulan ihtiyacı azaltmıştır.

En Popüler:  Yapım Koordinatörü Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Benzer Meslekler

İşletme Mühendisi

Büyük ekipman kullanmaktan hoşlanan ve büyüyen bir kariyer alanı arayanlar, işletme mühendisi veya inşaat ekipmanı operatörü olmakla ilgilenebilirler. MİB’e göre işletme mühendisleri ve diğer inşaat ekipmanı operatörlerinin sahalarının 2016’dan 2026’ya %12 oranında artması bekleniyor.

Her ne kadar örgün eğitim iş bulma konusunda yardımcı olsa da çoğu inşaat ekipmanları operatörü iş başında eğitim görmektedir. Bu alandaki işçilerin büyük makinelerin fiziksel olarak çalışabilmesi gerekir. 2017’de işletme mühendisleri ve diğer inşaat ekipmanları operatörleri için ortalama maaş 47.040 liraydı.

Maden Güvenliği Mühendisi

Madenlerde çalışmayı sevenler ve tüm maden işçilerinin güvenliğini sağlamak isteyenler, bir kariyeri güvenlik mühendisi olarak kabul edebilirler. Bu mühendisler, madenin güvenlik yasalarına ve düzenlemelerine uygunluğunu sağlamak için bir madenin tüm yönlerini inceler. Bu kariyer madencilik makine operatöründen daha fazla eğitim gerektirir. Fakat aynı zamanda maaş potansiyeli de yüksektir.

Maden mühendisleri onaylı bir okuldan en az lisans derecesine ihtiyaç duyarlar ve lisanslı profesyonel mühendisler (PE) olmaları gerekebilir. MİB, 2015 yılında madencilik, jeolojik ve madencilik güvenliği mühendisleri de dahil olmak üzere meslek grubunun ortalama 94.240 TL yıllık maaş aldığını bildirdi. MİB, bu işçi grubunun 2016’dan 2026’ya kadar iş olanaklarında %8’lik bir artış göreceğini öngörmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu