Madde Bağımlılığı Danışmanı Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Madde Suistimali Danışmanının Görev Tanımı

Madde bağımlılığı danışmanları, müşterilerin madde bağımlılığının doğasını anlamalarına ve bağımlılık döngülerini kırmak için bağımlılık davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olur. Madde bağımlılığı danışmanlığı ve terapisindeki uzmanlar, arkadaşlarıyla ve bağımlı bireylerin ailesiyle de çalışır. Hemşirelik, sağlık bakımı, psikoloji, sosyal hizmet, ceza hukuku, üniversite danışmanlığı ve gençlik hizmetlerinde çok talep var.

Eğitim Şartları Genellikle danışmanlık alanında yüksek lisans derecesi ve sertifikasyon öncesi 2 yıllık denetimli klinik deneyim
İşin Gereklilikleri Müşterilerin madde bağımlılığını anlamalarına ve bağımlılık davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olun
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* 43.950 TL (tüm madde bağımlılığı, davranış bozukluğu ve ruh sağlığı danışmanları)
İş Büyümesi (2016-2026)* %23 büyüme (tüm madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim bilgisi

Çoğu devlet, danışmanlık alanında yüksek lisans derecesine sahip olmak, iki yıllık denetimli klinik deneyime girmek ve Ulusal Danışman sınavını veya devlet tarafından uygulanan sınavı geçmek için madde bağımlılığı danışmanlarına ihtiyaç duymaktadır. Madde bağımlılığı danışmanları, genellikle diğer danışmanlardan farklı bir kurum tarafından lisanslanmaktadır. Adaylar hangi şartların kariyer hedeflerine ulaşabileceğini belirlemek için yerel yönetimler ile ulusal kuruluşları ile görüşmelidir. Birkaç devlet, 12 aylık bir programın tamamlanmasından sonra lise mezunlarına lisans verecek. Ancak iş olanakları kısıtlanıyor. Bazı işverenler iş başında eğitim verir veya ilgilenen adaylara yüksek lisans derecesi alma konusunda yardımcı olur.

Gereken Beceriler

Madde bağımlılığı danışmanları, insanlara yardım etme ve başkalarının saygısına ve güvenine ilham verebilecek güçlü bir istek duymalıdır. Danışmanlık, danışmanın yanı sıra müşteri için de streslidir. Bu yüzden ciddi fiziksel ve duygusal esnekliğe ihtiyaç vardır. Danışmanların resmi bir etik kurallarına uymaları ve sürekli bir eğitim programı izlemeleri beklenmektedir.

Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre madde bağımlılığı, davranış bozukluğu ve zihinsel sağlık danışmanları için ortalama maaş 2017 yılında 43.950 liraydı. 2016 ve 2026 yılları arasında, diğer mesleklerden çok daha hızlı olan 23.950 yeni işe sahip olan madde bağımlılığı ve davranış bozukluğu danışmanları için istihdam olanaklarında %23’lük bir artış öngörülmektedir. Birçok madde bağımlılığı danışmanı, bağımlılıklar için tedavi gören kişilere bakan devlet, sağlık kurumları veya terapötik topluluklar için çalışmaktadır.

En Popüler:  Sertifikalı Psikiyatrist Nedir? Maaş ve Eğitim Bilgisi

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Sosyal hizmet uzmanı

Topluluk kaynaklarını birleştirmek ve daha geniş kapsamlı danışmanlık hizmetleri sunmak isteyenler için, sosyal hizmet uzmanı olmak iyi bir seçenek olabilir. Sosyal hizmet uzmanları fiziksel ve duygu ihtiyaçlarını belirler, bu ihtiyaçları karşılamak için planlar ve programlar oluşturur, müşterilerin yerel ve yardımlara başvurmalarına yardımcı olur, kriz durumlarında müdahale eder ve verilen yardımın ilerlemesini ve başarısını değerlendirir. Klinik sosyal hizmet uzmanları da zihinsel sağlık danışmanlığı sunabilir.

Sosyal hizmet alanında lisans derecesi, bir devlet kurumunda doğrudan hizmet pozisyonu elde etmede kapıyı açacaktır. Bununla birlikte danışmanlığı içeren işlerin çoğu yüksek lisans derecesi ve devlet lisansı gerektirecektir. MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında sosyal hizmet uzmanları için iş fırsatlarında %16 artış ve 109.950 yeni iş öngörmüştür. 2017’de, zihinsel sağlık ve madde bağımlılığı sosyal hizmet uzmanları, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından belirtildiği gibi yıllık ortalama 43.000 TL kazandılar.

Psikolog

Daha gelişmiş bir kariyer içeren, bilimsel temelli zihinsel sağlık tedavisi ilginç görünüyorsa, psikolog olmayı düşünün. Psikologlar duygusal ve zihinsel sorunları tespit eder, veri toplamak için bilimsel teknikleri kullanır, davranışları değiştirmenin veya üstesinden gelmenin pratik yollarını araştırır ve müşterilerin yaşamlarını iyileştirmek için stratejiler uygulamalarına yardımcı olur. Bazı psikologlar beynin biyolojik süreçlerini inceler ve insan davranışlarını ve etkileşimlerini daha iyi anlamak için araştırma yaparlar.

Araştırma veya zihinsel sağlık danışmanlığına dahil olan psikologlar önce bu alanda doktora derecesi kazanmalı ve belirli miktarda klinik eğitimi tamamlamalıdır. Psikologların çoğunun, çalıştıkları devletten bir lisans almaları gerekir. MİB’e göre %14’lük bir iş artışı ile 2016-2026 yıllarında psikologlar için yaklaşık 23.000 yeni iş yaratılacak. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ayrıca danışmanlık, okul ve klinik psikologların 2017 yılında yılda ortalama 75.090 TL yıllık maaş aldığını belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu