Laboratuvar Bilimcisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Laboratuvar Bilimcisi İçin Görev Tanımı

Tıbbi laboratuvar bilim adamları, hastalardaki durumları ve hastalıkları keşfetmek, tanımlamak ve tedavi etmek için daha geniş bir tıbbi bakıcı ekibinin bir parçası olarak laboratuvarlarda çalışmaktadır. Klinik laboratuvar bilim adamları özel ve devlet laboratuvarlarında, hastanelerde ve kliniklerde çalışırlar. Görevleri genellikle kısmen idaridir. Çünkü alt düzey personel ve laboratuvar hizmetlerinin yönetiminden sorumludur ve kısmen pratiktir. Çünkü aynı zamanda kimyasal, biyolojik, mikroskobik ve diğer testler yapmakla görevlendirilirler.

EğitimLisans
İş YetenekleriYönetimde deneyim, iyi iletişim ve kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)*51.770 Türk lirası (tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları için)
İş Büyümesi (2016-2026)*%12 (tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir kariyere tıbbi laboratuvar bilimcisi olarak başlamak istiyorsanız tıp teknolojisi veya klinik laboratuvar bilimleri gibi bir alanda en az lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Sizi klinik laboratuvar biliminde çalışmaya hazırlayacak 4 yıllık lisans programında ortak kurs, genel ve organik kimya, klinik kimya, biyoloji, fizyoloji, anatomi, mikrobiyoloji ve immünolojiyi içerir.

Sertifika ve Lisanslama

Çoğu iş yeri ve pozisyon için, birkaç sertifikalandırma kuruluşundan birinin sunduğu bir ulusal sertifika sınavını da geçmeniz gerekir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Birçok çalışma ortamında, klinik laboratuvar bilimcisi, doğrudan klinik çalışmanın yanı sıra, alt düzey laboratuvar çalışanlarını denetlemekte ve laboratuvar hizmetlerini ve sonuçlarını denetlemekte yönetsel bir role sahiptir. Bir yönetim alanında çalışma deneyimi, iyi iletişim, kişiler arası beceriler ve başkalarını yönlendirme becerisi, tıbbi laboratuvar biliminde bir kariyere yardımcı olacaktır.

En Popüler:  Portre Sanatçıları Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosuna (MİB), klinik laboratuvar bilimcilerin altına girdiği daha geniş bir kategori olan tıbbi ve klinik laboratuvar teknisyenleri için istihdam artışına ilişkin tahminlerin ortalama olması beklenmektedir. MİB, bu alandaki istihdamın 2016-2026’dan itibaren %12 oranında büyümesini öngörmüştür. Tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları için ortalama kazanç 2017’de 51.770 liraydı.

Benzer Meslekler

Laboratuvar bilimcisine benzer meslekler şunlardır:

Biyolojik Teknisyen

Biyolojik bir teknisyen bir araştırmacı ekibi üzerinde çalışıyor. Mikroskoplar gibi iş istasyonlarını ve ekipmanları kurar ve yıkar. Bir biyolojik teknisyen aynı zamanda örnekleri toplar, üst düzey araştırmacıların talimatlarına göre inceler, bulguları analiz eder ve sonuçlar hakkında raporlar sunar. Biyolojik teknisyenler, sadece birkaçını isimlendirmek için tıbbi araştırma ve endüstri gibi çeşitli alanlarda çalışabilirler. İstihdam genellikle uygulamalı laboratuvar çalışmalarında ağır olan bir biyolojik bilim alanında lisans derecesi gerektirir; örnekler biyoloji ve fizyoloji içerir. Biyolojik teknisyenler, 2016-2026’dan itibaren %10’luk bir iş artışı bekleyebilir; Bu oran, aynı on yılda diğer tüm mesleklere oranla ortalamanın üzerindedir. MİB, biyolojik teknisyenlerin 2017’de ortalama 43.000 TL kazandığını bildirdi.

Kimyasal Teknisyeni

Kimya teknisyenleri kimyagerlere ve kıdemli ekip üyelerine araştırma projeleri konusunda yardımcı olur; diğerleri arasında saf araştırma, ürün geliştirme ve çevresel değerlendirme amacıyla gözetim altında deneyler yaparlar. Bir kimya teknisyeni genellikle en azından uygulamalı bilim veya laboratuvarda yoğunlaşan bir alanda ön lisans derecesine ve ardından meslek içi eğitime sahiptir. İlerleme için lisans derecesi gerekebilir. MİB, kimyasal teknisyenlerin 2016-2026’dan itibaren %4’lük bir iş artışı beklediklerini ve 2017’de ortalama maaş kazandıklarını bildirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu