Kredi Danışmanı Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Görev Tanımı

Bir kredi danışmanı Müşterinin mali durumunu inceler ve borçları azaltmak ve varlıkları inşa etmek için bir planın oluşturulmasına yardımcı olur. Kredi danışmanları genellikle tüm taraflar için üretken düzenlemeler yapmak için alacaklılarla müzakere eder. Alacaklılar, adına bir kredi danışmanı araya girerse, suçlu müşterilere daha iyi şartlar sunabilir. Danışmanların çoğu, tüketicilere konut, istihdam ve kredi konularında yardımcı olmaya adayan ajanslar tarafından çalıştırılmaktadır. Fakat bazıları kendi müşterilerini bulan veya taşeron olarak taşeronlarla çalışan serbest çalışanlardır.

Kredi Danışmanı Nasıl Olunur?

Lisans düzeyiLisans
Derece Alanİşletme, ekonomi, finans veya ilgili alan
Lisans/BelgelendirmeSertifika gereklilikleri duruma göre değişir
DeneyimFinansta 2+ yıl (deneyim bazen eğitim yerine geçebilir)
Önemli becerileriyi iletişim becerileri; matematik yeteneği; bilgisayar ve muhasebe yazılımı tecrübesi; Borç verme, kişisel finans ve bankacılık uygulamalarına ilişkin yasalara aşina; yabancı dil akıcılığı artı
İş Büyümesi (2014-2024)%15 büyüme
Ortalama Yıllık Maaş (2015)TL 49.310

Kaynaklar: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları

Kredi danışmanları, borç verme, kişisel finans ve bankacılık uygulamalarıyla ilgili federal yasalarında eğitilmelidir. Kredi kuruluşları genellikle işletme veya ekonomi alanında lisans derecesine sahip adayları ve finansman konusunda birkaç yıl deneyime sahip olsa da daha az okul eğitimi ve daha fazla deneyime sahip olan adaylar sıklıkla göz önünde bulundurulur. Ek olarak kredi danışmanlarından kendi profesyonel birliği tarafından sunulan bir sertifika sınavını geçmeleri istenebilir.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kredi danışmanları, müşteriler ve alacaklılarla etkin bir şekilde pazarlık yapabilmek için iyi iletişim becerilerine ihtiyaç duyarlar. Matematik yeteneği de önemlidir ve pek çok kurum bilgisayar ve muhasebe yazılımı konusunda deneyim gerektirir. Birkaç dilde tesis, başvuru sahibinin beklentilerini de artırabilir.

En Popüler:  Proje Kontrol Mühendisi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Genel Görünümü

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre 2015 itibarıyla, kredi danışmanlarının yıllık ortalama geliri 49.310 liraydı. 2014 ve 2024 arasında, kredi danışmanları için istihdam %15 oranında büyüyebilir ve bu da tüm meslekler için MİB projeksiyonundan çok daha hızlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu