Kredi Analisti Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kredi Analisti Nedir?

Bir kredi analistinin ekonomimizin sağlığında çok önemli bir rol oynadığını biliyor muydunuz?

Kredi, tüm modern ekonomiyi günden güne işler hale getirir. Kredi analistlerinin objektif tavsiyeleri olmadan, bankalar ve sigortacılar, evler, arabalar ve bazen de çalışanların maaş bordroları için kredi arayan işletmelere veya bireylere kredi limiti veremezlerdi.

Kredi Analisti Ne Yapar?

Birçok farklı risk faktörünün değerlendirilmesi, büyük miktarda finansal bilgi toplamayı içerir. Kredi analistleri bu mali kayıtları derler ve kredinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda bilgili tavsiyelerde bulunur.

Nesnel finansal analiz, özellikle büyük küresel finans kurumlarında çalışanlar olmak üzere, başarılı bir kredi analistinin işaretidir. Matematiksel bilgileri nesnel olarak analiz etme yeteneği, bir kredi analistinin sahip olabileceği en önemli niteliktir.

Finansal analiz kesin olmayan bir bilimdir. Finansal piyasalardaki günlük ve hatta saatlik dalgalanmalar, en kapsamlı analizin bile sonucunu değiştirebilir. Üst düzey organizasyon becerileri, kredi analistlerinin piyasadaki bu dalgalanmalarla başa çıkmasına izin verir.

Küresel ekonomideki istikrarsızlık göz önüne alındığında, büyük ve küçük şirketler kârlı kalmanın yollarını aradıklarından, bir kredi analisti olarak istihdam fırsatları çok yüksek talep görmektedir. Şirketlere ve yatırımcılara akıllıca iş seçimleri yapmak için gerekli olan finansal analizi sağlamak, kredi analistlerine sonuç olarak mükemmel performansa dayalı primler kazanma fırsatı verir.

Kredi analistlerinin iş görevleri, çalışma ortamının büyüklüğüne bağlıdır. Büyük bir finans kuruluşunun çalışanları, finansal analizin yalnızca tek bir yönüne odaklanabilir. Örneğin giriş seviyesi kredi analistleri yalnızca stok hareketleri hakkında bilgi toplayabilir. Aynı firmada çalışan başka bir analist, yalnızca devlet tahvilleri veya kredi destekli türevler hakkında bilgi toplayabilir.

En Popüler:  Kapıcı Nedir? Nasıl Olunur?

Kredi analistleri, bilgilerini işletmeler veya bireysel yatırımcılar için kullanabilir. Bireysel yatırımcılara portföy tavsiyeleri verirken, kredi analistleri geçmiş mali tabloları ve kredi geçmişini alır ve bu bilgileri bir bireyin kredi limitlerinin mevcut durumu ile birleştirir.

Çoğu zaman bu dikkatli analiz, bireyleri, aksi takdirde bir yatırımcıyı iflasa zorlayacak kötü yatırımlar yapmaktan kurtarır.

İşletme düzeyinde, kredi analistleri daha birçok faktörü hesaba katarken benzer bir analiz yapar. Örneğin işletme vergisi oranları, bir bireyin gelirine ve yatırımlarına uygulanan vergi oranlarından çok farklıdır. Kredi analistleri, bir şirketin satışları, operasyonel maliyetleri ve hatta bir işletmenin finansal sağlığı ile doğrudan ilgili olan çalışan verimliliği standartları hakkında bilgi toplayabilir.

Bir kredi analistinin tavsiyelerinin sunumu şahsen veya yazılı olarak yapılabilir. En başarılı kredi analistleri ofis ortamında hazırlanmış dersler verir. Fakat bireysel yatırımcılarla ilgilenirken bu tür bir sunum gerekli değildir. Bireysel yatırımcılar söz konusu olduğunda, çoğu zaman kapsamlı bir yazılı açıklama yeterlidir.

Kredi analisti Nasıl Olunur?

Kredi analistlerinin farklı kişilikleri vardır. Geleneksel bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların vicdanlı ve muhafazakar oldukları anlamına gelir. Mantıklı, verimli, düzenli ve düzenlidirler. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Kredi analistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kredi Analistinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kredi analistleri ortalama 40 saatlik bir çalışma programıyla çalışır. Fakat yöneticiler çok daha fazla saat çalışır, sabah çok erken gelir ve akşam geç saatlerde ayrılır.

Kredi analistleri genellikle bankalarda çalışır ve yatırımcılarla yüz yüze görüşmeler yapar. Fakat artan sayıda kredi analisti aslında online çalışarak potansiyel müşterilerle yüzlerce kilometre ötede konferanslar düzenler. Teknoloji, finansal analiz alanında kariyerlere neredeyse her yerde iş yapma yeteneği sağladı.

Kredi Analistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu