Kredi Analisti Maaşı, Eğitim ve İş Tanımı

Kredi analistleri bir müşterinin kredi raporunu değerlendirir ve bir krediyle ilgili finansal riski belirler. Asgari olarak bir önlisans derecesi ve iş tecrübesi gerekir. Fakat lisans derecesi genelde işverenler tarafından tercih edilir.

Genel Bilgiler

Kredi analistlerinin çalışması, bankaların ve diğer finansal kuruluşların başarısı için çok önemlidir. Bu uzmanlar, finansal kurumların borç riskini en aza indirmesine ve gelirleri en üst düzeye çıkarmasına ve kredi veya kredi limitlerine izin verme riskini belirleyerek gelirlerini en üst düzeye çıkarmasına yardımcı olur.

Kredi analistleri, bir iş dalında bir önlisans derecesi ile ve işle ilgili bir iş tecrübesiyle iş bulabilir. Fakat işverenler genellikle lisans derecesini tercih eder. Ek olarak yüksek lisans derecesi, iş piyasasında bir kredi analistini daha rekabetçi hale getirebilir. İşverenine bağlı olarak Risk Yönetimi Derneği (RMA) aracılığıyla endüstri sertifikası gerekebilir.

Eğitim Şartları İş alanındaki lisans derecesini ilgili iş tecrübesiyle ilişkilendirmek; lisans derecesi tercih edilir; Gelişmiş iş olanakları için yüksek lisans derecesi
Belgeleme RMA aracılığıyla gönüllü endüstri sertifikası
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028)* %5
Ortalama Maaş (2024)* TL71.520

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Nasıl Olunur? – Eğitim Şartları

İşverenler genellikle kredi analistlerinin lisans derecesine sahip olmalarını tercih etmektedir. Fakat bazı durumlarda bir ortaklığın ilgili iş tecrübesiyle birlikte derecesi kabul edilebilir. Birini bir kredi analisti olarak kariyere hazırlayabilecek ana dallar arasında finans, muhasebe, ekonomi, işletme ve istatistikler yer almaktadır. Bu alanlardan birinde yüksek lisans derecesi almak, kredi analistlerinin iş ararken rekabetten uzak durmalarına yardımcı olabilir.

Bazı işverenler ayrıca, Risk Yönetimi Derneği (RMA) tarafından sunulan RMA-Kredi Riski Sertifikalı (CRC) atama gibi endüstri sertifikasına ihtiyaç duyarlar. Bu sertifikasyona hak kazanmak için, bir kredi analistinin kredi incelemesinde en az beş yıllık deneyime sahip olması gerekir; Ayrıca sürekli eğitime katılmalı, bir sınavı geçmeli ve RMA’ya üye olmalıdır.

En Popüler:  Klinik Koordinatör Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu