Heykeltraş Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Heykeltraş için Görev Tanımı

Heykeltraşlar halka açık sanat enstalasyonları üzerinde çalışır ve çeşitli işletmeler, sanat organizasyonları veya kişisel koleksiyoncular için komisyonlu eserler oluşturur. Ayrıca heykel sanatlarını öğretebilir, sanat eserlerini restore edebilir veya televizyon ve film için heykel reprodüksiyonları ve modelleri yaratabilirler. Heykeltraşlar genellikle serbest meslek sahibi, kendi stüdyolarında çalışmakta ve sanatlarını koleksiyoner ve galerilere satmaktadır. Heykeltraşlar, gelirlerini heykel yapmaktan desteklemek için başka bir iş yapabilirler.

Eğitim Lisans sanat veya lisans güzel sanatlar tavsiye
İş Yetenekleri Yaratıcı düşünme, pazarlama, kişilerarası beceriler, sanat ve teoriyi birbirine bağlama
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* Güzel sanatçılar için 49.520 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Güzel sanatçılar için %7

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Heykeltraşlar genellikle 4 yıllık bir kolej veya üniversiteden sanat alanında lisans veya Güzel Sanatlar Lisansı alırlar. Bazıları yüksek lisans derecesi kazanmak için eğitimlerine devam ediyor. Ancak yalnızca heykel üzerine yoğunlaşan az sayıda lisans programı var. Gelecekteki heykeltraşların alabileceği dersler arasında heykel, seramik, kalıp yapımı ve döküm, figür modelleme ve taş oymacılığı yer alıyor.

Gereken Beceriler

Heykeltraşlar bir fikrin 3 boyutlu bir temsilini oluşturabilmelidir. Yaratıcı düşünürler olmalı ve 3 boyutlu modelleme, dövme, döküm ve ahşap işleri gibi çeşitli sanat formlarında yetkin olmalıdırlar. Heykeltraşlar için diğer faydalı beceriler arasında sanatın yorumlanması ve sanat ile teori arasında bağlantı kurma becerisi vardır. Ek olarak heykeltraşlar kendileri için çalışabileceğinden, pazarlama meraklısı ve kişilerarası beceriler müşterilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosuna göre heykel sanatçılarını da içeren iyi sanatçılar için kariyer görünümünün ortalama büyümeden daha yavaş olacağı tahmin edilmektedir, istihdamın 2016 ve 2026 yılları arasında %7 oranında artması beklenmektedir. Heykeltraşlar genellikle serbest meslek sahibidir; Ancak MİBnin rakamlarına göre heykeltraşlar dahil olmak üzere iyi sanatçılar arasındaki ortalama yıllık gelir Mayıs 2017’de 49.520 liraydı.

En Popüler:  Isıtma Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Benzer Meslekler

Kendini Zenginleştirme Öğretmeni

İlgili iş tecrübesi ile sanatçılar, genellikle kendilerini geliştirme veya eğlenme dersleri alan öğrencilere öğreten kendi kendini zenginleştiren eğitimciler olarak istihdamı garanti altına alır; öğretim tecrübesi olanlar en iyi beklentilere sahip olabilirler. Kendinden zenginleştirme öğretmenleri genel olarak 2016-2026’dan itibaren %16 olan ortalama istihdam artışından daha hızlı bekleyebileceklerini tahmin ediyor. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), 2017 yılında bu öğretmenler için toplam 38.440 TL yıllık ortalama maaş bildirmiştir.

Sanat Yönetmeni

Sanat veya tasarım alanında lisans derecesi ile birlikte, alandaki iş tecrübesinin yanı sıra, sanat yönetmenleri, düzenleri geliştirenleri denetlemenin yanı sıra basılı yayınlar, ürün ambalajı, filmler ve televizyon için tasarımlar oluşturur. 2016-2026 yılları için, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından %5’lik bir iş artışı öngörülmüş ve 2017 için yıllık ortalama 92.750 liralık bir ücret tespit edilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu