Kontrolör Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Mükemmel konsantrasyon gerektiren zorlu bir iş istiyorsanız, hava trafik kontrolörü olarak çalışmak size uyabilecek.

Bir hava trafik kontrolörü olarak bir uçağı, uçuşunun tüm yönleriyle yönetir, uçağın emniyetini üstlenir ve zamanında inmesini ve kalkmasını sağlarsınız.

Pilotlara öneri, bilgi ve talimatlar iletmek için oldukça gelişmiş radar ve telsiz iletişim ekipmanlarını kullanacaksınız.

Hava trafik kontrolör tipleri

Hava trafik kontrolörleri, havaalanlarındaki kontrol kulelerinde çalıştığı bilinmektedir. Ancak çoğu alan kontrol merkezlerinde çalışmaktadır. Seyahat ederken, tam konumunu izlemek, radarı hava sahasında güvende tutmak ve en verimli seyahat rotasını sağlamak için radar kullanarak uçaktan sorumludurlar.

Yaklaşım denetleyicileri, bazı uçakların otomatik iniş yapmalarını sağlayan araç iniş sistemleriyle ilgilenir ve havaalanları meşgul olduğunda uçakların tutma desenlerine yerleştirilmesini sağlar. Uçak havaalanına yaklaşırken alan kontrolörlerinden devraldılar ve uçağın havaalanına yaklaşması için başlangıç ​​izni vererek tüm yaklaşmakta olan uçakları iniş için en verimli düzeni sağlayacak şekilde sıraya soktu.

Son aşamada, havaalanı kontrolörleri, kontrol kulelerinin tepesinden güvenli bir iniş yapmak için pilotlara kılavuzluk eden devraldı. Kuleler, havaalanlarını her yönden görebilmelerini sağlıyor. Havaalanı kontrolörleri, uçağın park yerine güvenli bir şekilde ulaşmasını ve standları terk edenlerin piste güvenli bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bazı kalabalık havalimanlarında, havaalanı kontrolörleri hava kontrolü ve yer kontrolüne bölünmüştür.

Sivil hava trafik kontrolörleri ile aynı kalkış ve iniş işlemlerini gerçekleştirmenin yanı sıra, hava trafik kontrolörleri ayrıca hava üslerinin acil durumda tutulduğundan ve hazırlıklı olduklarından emin olmaktadır. Sivil uçakların hava sahalarından güvenle geçebilmelerini sağlamak için sivil hava otoriteleri ile iletişim kurarlar.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Görevleriniz, bir alan, yaklaşım veya havaalanı kontrolörü olarak çalışmanıza bağlı olarak değişebilir. Ancak şunları içerir:

 • Radyo ve radarın uçakla temasını sağlamak
 • Uçağın rotadaki veya bir havaalanındaki hareketini yönlendirmek
 • Uçağa tırmanmaya ya da alçalmaya ve son seyir seviyesini tahsis etme talimatını vermek
 • Hava şartlarına uçakla ilgili bilgi vermek
 • Uçaklar arasında minimum mesafelerin korunmasını sağlamak
 • Beklenmedik olayları, acil durumları ve planlanmamış trafiği kullanma.

Yaklaşım ve havaalanı kontrolörlerine özel görevler şunlardır:

 • Pistlerde ve pistlerdeki hareketlerin kontrol edilmesi
 • Terminallerin etrafındaki düzlemlerin yer hareketi
 • Havalimanının etrafındaki araçların yer hareketini kontrol etmek.

Maaşları Ne Kadar?

 • Hava trafik kontrolörleri için başlangıç ​​maaşı 37.000 TL’dir. Öğrencilere bir emeklilik planı, gönüllü faydalar ve aile dostu politikalar içeren bir yardım paketi sunulmaktadır. Kursiyerlerin başlangıçtaki eğitimlerini nerede tamamladıklarına bağlı olarak, belirli kriterlere bağlı olarak konaklamaya yönelik haftalık ödemeler de yapılabilir.
 • Üniversite eğitim aşamasının tamamlanmasından sonra, maaşlar kayıtlara bağlı olarak 39.420 TL ile 43.300 TL arasında değişmektedir.
 • Eğitimin tamamlanmasından sonra, bulunduğunuz yere bağlı olarak 67.010 TL – 81.260 TL arasında bir maaş alabilirsiniz.
 • Maaşlar validasyondan sonra ve üçüncü yıldan sonra tekrar yükselir. Bu noktada maaşınız, 102.870 TL ile 108.930 TL arasında değişecek.

Rakamlar rehberlik amaçlıdır. (Maaşlar yıllık olarak hesaplanmıştır)

Çalışma saatleri

Hava trafik kontrolörleri genellikle haftada 37 ile 40 saat arasında çalışır. Ancak bu günler, geceler, hafta sonları ve resmi tatillerde yayılır.

Hava trafik kontrolü günün 24 saati sağlanmalıdır. Bu nedenle her zaman bir örtünün olmasını sağlamak için vardiyalı çalışma kullanılır.

Sizi Neler Bekliyor?

 • Hava trafiği kontrolörlerinin genellikle mola vermeden önce iki saat boyunca masalarında veya istasyonlarında kalmaları gerekir. Yoğun çalışma ve yüksek basınç seviyelerinde çalışmak için gereken konsantrasyon miktarı yorgunluğa yol açabilir. Ofis ortamı normalde rahat bir hale getirilir, böylece kontrol cihazlarına kritik çalışmalarında yardımcı olur
 • Serbest meslek veya serbest çalışma neredeyse imkansızdır.
 • Hava trafik kontrolörleri Demiryolu ve Nakliye Güvenliği Yasasına tabidir. Bu yasa kandaki alkol seviyelerinde katı sınırlar koyar ve uyuşturucu yasaklanmıştır.
 • Yurtdışı iş veya seyahat nadir değildir ancak özellikle Kuzey Amerika ve Orta Doğu’daki denizaşırı işverenlerle birlikte hareket etmek mümkündür.

Nitelikler

Hava trafik kontrolörü rolüne girmek için bir derece gerekli değildir. Ancak rolün doğası gereği, yüksek düzeyde teknik bilgi sağlayan bir derece faydalı olabilir.

Eğitmenler ve hava trafik kontrolörleri işverenleri yetenek arar ve bu genellikle niteliklerden daha önemli olarak görülür.

Gerekli Beceriler Neler?

Adayların çoğunluğu eğitim almaktadır. Şunları göstermeniz gerekecek:

 • Motivasyon
 • Vicdan ve kural uyumu
 • Kararlılık ve güven
 • Duygusal stabilite
 • Hata farkındalığı
 • Bilgi işlem yeteneği
 • Sayısal farkındalık
 • Öğrenmeye ve gelişime açık
 • Planlama, karar verme ve problem çözme
 • Mekansal farkındalık
 • Bir takımın parçası olarak çalışabilme becerisi.

Bunlar yine de tüm gereksinimlerini karşılamıyor olabilir. Bu durumda, başka bir hava trafik hizmetleri sağlayıcısı ile eğitimi tamamlamak ve daha sonra hava trafik kontrolörü işleri için başvuru yapmak mümkündür. Yukarıdaki kriterlerin yanı sıra, şunları göstermeniz gerekecektir:

 • Uzun süre boyunca mantıklı bir şekilde konsantre olma ve düşünebilme yeteneği
 • Acil durumlarda hızlı cevap verebilme
 • İyi sözlü iletişim becerileri
 • Teknolojiye olan güven.

İş Deneyimi ve Staj

Rol için tam bir eğitim verildiğinden giriş öncesi deneyim gerekli değildir. Bununla birlikte ofis tabanlı çalışma, müşteri hizmetleri veya iletişim temelli rollerde bir arka plan bir avantaj olabilir.

İşverenler ve İş İlanları

İŞ için başvuru ve seçim süreci, online ve yazılı sınavlardan, değerlendirme günlerinden, grup egzersizlerinden ve röportajdan oluşan titiz bir süreçtir. Diğer eğitim sağlayıcılarla yapılan seçim süreçleri biraz değişebilir ancak genellikle aynı sınırlar boyunca olacaktır ve benzer yeterlilikleri test eder.

Problemlere nasıl yaklaştığınızı ölçer, baskıyı ele alır ve değişen durumlara adapte olurlar ve hava trafik kontrolünün sizin için uygun bir kariyer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olabilirler.

Ayrıca tek tek havalimanı web sitelerinin yanı sıra ulusal basını da kontrol edebilirsiniz.

İş bulma konusunda başarılı ipuçları, başarılı bir özgeçmiş ve kapak mektubu oluşturup görüşmelere hazırlanın.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Tam nitelikli bir hava trafik kontrolörü olma eğitimi yaklaşık üç yıl sürebilir. Eğitimin asıl yapısının, sağlayıcıya bağlı olarak değişmesi muhtemeldir.

Özel kurs sağlayıcılarla yapılan eğitimin ücretli olması gerekir. Ancak genellikle uzmanlık yapmak istediğiniz alanı seçebilirsiniz.

Temel eğitimin tamamlanması genellikle üç ay kadar sürer. Bunu uzmanlık alanlarındaki eğitim takip eder. Alan kontrol kursları yaklaşık dokuz ay, havaalanı kursları ise yaklaşık beş ay sürmektedir. Bunlar minimum kurs süreleridir ve bazı adayların eğitimlerini bitirmeleri daha uzun sürebilir.

Bu aşamayı tamamladıktan sonra uygun pozisyonlara yerleştirilir ve doğrulama için çalışmak üzere eğitime devam edersiniz. Doğrulamaya ulaşmak için geçen süre işe ve yerleştirdiğiniz birime ne kadar çabuk adapte olduğunuza bağlıdır.

Eğitiminiz boyunca pratik alıştırmalar, sınavlar ve sözlü testler kullanılarak değerlendirilirsiniz.

Diğer kurs sağlayıcılardan gelenler, eğitimlerine devam edecekleri diğer hava hizmetleri operatörleri ile stajyer rolleri için başvurabilirler.

Kalifiye olduktan sonra, tüm hava trafik kontrolörleri bilgi ve becerilerini güncel tutmakla yükümlüdür. Bu, eğitim kurslarına devam etmeye devam edeceğiniz veya kariyeriniz boyunca kurum içi eğitim alacağınız anlamına gelir.

Kariyer ve İş İmkanları

Hava trafik kontrolörlerinin deneyim ile daha büyük havaalanlarına taşınması mümkündür. Ayrıca yönetici seviyesine ilerlemek için bir fırsat olabilir.

Bir grup süpervizörü veya bir saatin veya birimin yöneticisi olma fırsatınız olabilir. Bu pozisyonlarda, diğer kontrolörlerin çalışmalarını yönetiyor olacaksınız.

Eğitim rollerine geçmek, bir kolejde çalışmak ya da değerlendirme biriminde eğitim vermek ve yeni işe alımları değerlendirmek ya da iş başında yeni bir işe alım danışmanı olmak mümkündür.

Hava trafik kontrolünün belirli disiplinleri arasında sınırlı ilerleme vardır.

Bir havaalanı kontrolörü olarak eğitilmiş birinin, üstlenilen eğitimin tam rolüne özgü ve çok pahalı olması nedeniyle, bir alan kontrolörü (veya tam tersi) rolünü üstlenmesi muhtemel değildir. Bu nedenle kontrolörler genellikle ilk eğitim aldıkları disiplinde kalırlar.

Avrupa Birliği’ndeki diğer ülkelerde hava trafik kontrolünde çalışma imkanı var. İngilizce, hava trafik kontrolünde kullanılan uluslararası bir dildir. Ancak çalışmak istediğiniz ülkede konuşulan dili bilmeniz yararlı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu