Kontrol Odası Operatörü Tanımı ve Maaşları – 2023

Kontrol Odası Operatörü Nedir?

Kontrol Odası Operatörleri, büyük santrallerin, özellikle de elektrik santrallerinin kontrol odalarında, her şeyin düzgün çalıştığından emin olmak için santrallerin tüm operasyonlarını izledikleri yerlerde çalışırlar. Kontrol Odası Operatörleri elektrik santrallerinden işletmelere, evlere ve fabrikalara elektrik üretimini ve akışını kontrol eder. Kontrol Odası Operatörleri kömür, gaz, nükleer, hidroelektrik, rüzgar ve güneş enerjisi dahil her türlü santralde çalışır. Elektrik kullanımı azaldıkça ve daha fazla insan alternatif enerji şekillerine geçtiğinden, Kontrol Odası Operatörü işleri önümüzdeki yıllarda azalıyor olabilir.

Kontrol Odası Operatörünün Görevleri ve Sorumlulukları

Bir elektrik santralinin çalışmalarını izlemek ve bakımını yapmak için Kontrol Odası Operatörleri çok çeşitli görevleri yerine getirmelidir. Görevler tesisten tesise değişmekle birlikte, birkaç iş listesini analiz ettikten sonra Kontrol Odası Operatörlerinin bu temel sorumluluklarını belirledik.

Tesis İşlemlerini İzleme

Kontrol odasından, Kontrol Odası Operatörleri ekran ve bilgisayarlardaki tüm tesis işlemlerini izler. Herhangi bir anormal çalışma ve ekipman koşulunu tanımlamak için yakından izlerler.

Sorunları Düzelt

Anormal bir şey tespit edildiğinde, Kontrol Odası Operatörleri, güvenlik risklerini ve ekonomik kayıpları en aza indirmek için her şeyi yoluna sokmak için elektrikli ve mekanik ekipmanlarda sorun giderir ve onarır.

Takip ve Log İşletim Sistemleri

Kontrol Odası Operatörleri, uygulanabilir dergiler ve kontrol sistemi araçlarını kullanarak işletim sisteminin durumunu izlemek ve kaydetmekle sorumludur.

Tavsiyelerde bulunmak

Kontrol noktasından itibaren Kontrol Odası Operatörleri, genel tesis güvenilirliğini, performansını ve üretimini iyileştirmek için değişiklikleri tanımlamak ve tavsiye etmek için mükemmel bir konumdadır.

Emisyonları İzleyin

En Popüler:  Sterilizasyon Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kontrol Odası Operatörünün önemli bir görevi, emisyon kontrol ekipmanının operasyonlarını izlemek ve bunu Devlet ve Federal izinlere uyacak şekilde ayarlamaktır.

Kontrol Odası Operatörü Olmak İçin Gereken Beceriler ve Özellikler

Kontrol Odası Operatörü işinin yüksek riskli doğası, baskı altında iyi çalışabilen ve değişime hızla uyum sağlayan bir aday gerektirir. Kontrol Odası Operatörleri, sürekli değişim ve yüksek stres zamanlarında esnek ve üretken kalmalıdır. Ayrıca olası sonuçları belirledikten sonra veri toplayabilmeleri, belirleyebilmeleri ve bir şeyler yapabilmeleri için iyi analitik düşünürler olmalıdırlar. İyi bir Kontrol Odası Operatörü yaratıcı bir problem çözücü ve liderdir. Bu kişilik özelliklerinin yanı sıra, Kontrol Odası Operatörleri de aşağıdaki yeteneklere sahip olmalıdır.

Ana beceriler: Bulduğumuz iş ilanlarına göre işverenler bu temel yeteneklere sahip Kontrol Odası Operatörlerini işe alıyor. Bir işi Kontrol Odası Operatörü olarak indirmek istiyorsanız aşağıdaki yeteneklere sahip olduğunuzdan emin olun.

 • Matematikte güçlü yetenek; akış, basınç, performans ve sayaç hesaplamaları yapmak için toplama, çıkarma, çarpma ve bölme kullanma becerisi
 • Hem bağımsız olarak hem de ekip ortamında çalışabilme
 • İyi kişilerarası ve iletişim becerileri
 • Ünite çalışması, mühendislik veya bakım uygulamaları oluşturma bilgisi
 • Çeşitli anahtarları, kontrol cihazlarını ve vanaları çalıştırabilme ve her birinin toplam tesis operasyonları üzerindeki etkisi hakkında bilgi

Gelişmiş beceriler: Aşağıdaki beceriler çoğu işveren tarafından gerekli değildir. Fakat iş aramada size destek olacaktır. Bir Kontrol Odası Operatörü işine girme şansınızı artırmak için bu yetenekleri özgeçmişinize ekleyin.

 • Yolcu seviyesi mekanik veya tesis ekipmanlarının bakım deneyimi
 • Planları, şematik diyagramları, prosedürleri ve teknik kılavuzları okuma ve yorumlama becerisi.

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar: Kontrol Odası Operatörleri günlük görevlerini yerine getirmek için birçok farklı araç kullanır. Kontrol Odası Operatörü olarak kariyer yapmayı planlıyorsanız, aşağıdakilerin kullanımında yeterlilik kazanın:

 • El ve elektrikli aletler (küçük aletler, matkaplar, hidrolik presler ve şerit testereleri içerir)
 • Temel ofis bilgisayar ekipmanı ve programları
 • Mekanik planları ve teknik özellikleri okuma ve anlama
En Popüler:  Kasiyer İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Kontrol Odası Operatörü Maaşları

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre Santral Operatörleri, distribütörler ve Kontrol Odası Operatörleri de dahil olmak üzere dağıtıcılar için ortalama maaş 80.000 TL’dir. En yüksek maaş ise yıllık 101.000 liradan fazla olabilir.

Kontrol Odası Operatörü kaynaklar

Kontrol Odası Operatörünün işi hakkında daha fazla bilgi edinmenize yardımcı olmak için internet’te bazı harika kaynaklar aradık. Bloglardan endüstri gruplarına, yararlı kitaplara kadar, bu bağlantılar size Kontrol Odası Operatörü olma hakkında bilmeniz gereken her şeyi verecektir.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Power Mag – Enerji santrali sektöründeki en son haberleri ve gelişmeleri okuyun.

Power Talk – Bu bilgilendirici blogdan farklı türde enerji santralleri ve enerji üretimi hakkında bilgi edinin.

Endüstri Grupları

Amerikan Kamu Enerjisi Birliği – Amerikan Kamu Enerjisi Birliği, tonlarca güç bilgisinin yanı sıra öğrenme fırsatları ve sektörel haberlere sahiptir.

Enerji İş Gücü Geliştirme Merkezi – CEWD, Enerji sektöründeki çalışanları teşvik etmek için eğitim materyalleri, etkinlikler ve bilgiler sunmaktadır.

Kontrol Odası Operatör Kitapları

Merkezi Kontrol Odası Operasyonlarının Tasarımında ve Değerlendirilmesinde İnsan Faktörleri – Bu kitap çeşitli kontrol odalarında neler olup bittiğine ve bunların en verimli olacak şekilde nasıl tasarlandığına dair bir fikir verecektir.

Santral Astarı – Bu kitap santralle ilgili bir giriş olup, bu önemli santrallerin rolleri, mekaniği, ortak sorunları ve jargonuna genel bir bakış sunmaktadır.

Kontrol Odası Operatörü ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Kontrol Odası Operatörü
 • Vinç operatörü
 • Bina İşletmecisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu