Müzik Yapımcısı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Müzik Yapımcısı İş Tanımı

Müzik Yapımcıları radyo veya televizyon müzik şovlarının yayın içeriğini geliştirir. DJ’ler, diğer canlı yetenekler ve mühendislik ekibi ile gösteri konseptleri, kitap konuk müzisyenleri ve röportajlar ve dizilim müziği bulmak, gösteriyi sunmak ve izleyici geri bildirimi almak için koordine ediyorlar.

Meslek İstatistikleri Bürosu, Müzik Yapımcıları da dahil olmak üzere tüm Yapımcılar ve Yönetmenler için güçlü bir iş büyümesi öngörüyor. Bu alandaki iş sayısının 2025 yılına kadar %9 artması bekleniyor.

Müzik Yapımcısının Görevleri ve Sorumlulukları

Müzik yapımcıları, içeriği geliştirme ve radyo veya televizyon müzik şovlarının yapımına rehberlik etme öncelikli hedeflerine ulaşmak için birçok görevi yerine getirmektedir. Bu temel Müzik Yapımcısı görev ve sorumluluklarını tanımlamak için çeşitli iş listelerini analiz ettik.

İçerik Geliştirme

Müzik Yapımcısı her gösteri için orijinal içerik oluşturmaktan sorumludur. Canlı misafirlerin seçimine katkıda bulunurlar, tartışma konularını formüle ederler ve şovların yapısı hakkında kararlar alırlar. Konumları veya müzik haklarını kaydetmek için araştırma yaparlar. Ayrıca canlı ana bilgisayarlar için yaratıcı komut dosyaları ve diğer şov malzemeleri de yazabilirler.

Üretimi Yürüt

Müzik Yapımcıları, gösterinin kaydedildiği şekilde editör yönünü yönlendirir. Ekipmanların taşınması, kamera ve mikrofonların taşınmasında yardımcı olurlar. Performanslar sırasında ses seviyesini ve ses kalitesini düzenler ve gösteriyi yaratıcı vizyonlarına göre yönlendirir.

Post Prodüksiyon’u Düzenle

Müzik Yapımcısı, gösterinin post-prodüksiyonunda düzenleme, taslakları gözden geçirme ve gerektiğinde değişiklik yapma ya da talepte bulunma ile ilgilenir. Gösterinin bir son teslim tarihine kadar dağıtılmaya hazır olmasını sağlarlar.

Derecelendirmeleri İncele

Müzik Yapımcısı, gösterinin yönünü etkilemek için kitle geri bildirimlerini kullanır. Değerlendirmeleri gözden geçirir ve başarı puanlarını belirlemek ve iyileştirilecek alanlar aramak için sonuçları ve rekabetçi konumlandırmayı incelerler.

Müzik Yapımcıları

Yaratıcı düşünürler, aynı zamanda iyi organize edilmiş, başarılı Müzik Yapımcıları mükemmel liderler ve iletişimcilerdir. Baskı altında büyürler ve perde arkasından heyecan verici bir alanda çalışmaktan zevk alırlar. Bu genel yeteneklere ve kişilik özelliklerine ek olarak işverenler aşağıdaki yapımcılara sahip Müzik Yapımcısı adaylarını arıyor.

Ana beceriler: Baktığımız iş listelerine dayanarak, işverenler bu temel yeteneklere sahip Müzik Yapımcılarını istiyor. Müzik Yapımcısı olarak çalışmak istiyorsanız aşağıdakilere odaklanın.

 • Sıkı son tarihler altında birden fazla projeyi çoklu görev ve yönetme yeteneği
 • Etkili sözlü ve yazılı iletişim becerileri
 • Müzik telif hakkı ve lisanslama da dahil olmak üzere müzik oluşturma ve satın alma işi hakkında bilgi sahibi olma
 • Detaylara büyük dikkat
 • Yaratıcı yazma ve hikaye anlatma yeteneği
 • Güçlü araştırma yetenekleri ve problem çözme becerileri
 • Ses ve görüntü düzenleme deneyimi
En Popüler:  Sterilizasyon Teknisyeni İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Gelişmiş beceriler: Birçok işveren aşağıdaki yeteneklere ihtiyaç duymasa da birden fazla iş listesi bunları tercih edilen şekilde içeriyordu. Bunları Müzik Yapımcısı araç kutunuza ekleyin ve kariyer seçeneklerinizi genişletin.

 • Yeterlilik video çekimi ve ses kaydı
 • Canlı kayıtlar ve kitleye dayalı etkinlikler oluşturma deneyimini yaşayın
 • Kamu medya endüstrisi bilgisi
 • Esnek bir program çalıştırabilme

Müzik Yapımcısı Soru-Cevap

Müzik Yapımcısı olarak kariyer mi düşünüyorsunuz? Sahne arkası bir konser olsa da Müzik Yapımcıları, her türden müzik oluşturmak için sanatçılarla birlikte çalışarak, hem kültürel hem de kişisel düzeyde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Müzik Yapımcısı olmak, müzik, iş dünyası ve girişimcilik becerilerini birleştiren karma bir havacılıktır. Beyin Damgası Müzik Hizmetleri’nden Mella Barnes, olduğu gibi ödüllendirmek, zor, belirsiz bir meslek olabilir.

Bir müzik yapımcısı olmanın ne hakkında olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Newett Music Studios’tan Archer, Barnes ve uzun zamandır Müzik Yapımcısı Anthony Newett ile konuştuk. İşte bize söyledikleri:

Müzik Yapımcısı olmanın en faydalı tarafı nedir?

Newett: Benim için bu, erken ve zorlu sahnelerden bitmiş, radyoya hazır bir parçaya kadar bir müzik parçası almamın tatmini. Bazen müzik dünyasının “Extreme Home Makeover” gibi hisseder. Bitmiş ürünü duyduklarında yüzlerindeki görünümü görmek harika.

Barnes: Yeni doğan fikirleri alıp bunları tamamlanıncaya kadar görme işindeyim. Nihai ürünü görmek ve duymak ve müşterinin mutlu olduğunu bilmek inanılmaz bir deneyimdir.

Müzik Yapımcılarının karşılaştığı en büyük zorluk nedir?

Newett: Şimdiye kadarki en büyük zorluğum dinleyicinin ne duymak isteyeceğini tahmin etmektir. Güncel ve sıcak olanı hissetmeye çalıştığınızda, zaten modası geçmiş. Bu yüzden yeni ve farklı bir şey oluşturmak, insanların şu anda içine girdiklerini taklit etmekten daha iyidir. Genellikle işareti kaçırırsınız ve insanlar yeni bir şey için hazırdır.

Her gün hangi yetenekleri kullanıyorsunuz?

Barnes: Tabii ki, müzik yetenekleri – ama günlük olarak kullandığım birçok iş ve girişimcilik becerisi var. Yapımcı olmak çoğu zaman serbest çalışan bir iştir ve biz geldikçe konserler alıyoruz. İşleyen, tam zamanlı bir kariyeri sürdürmek için çok fazla azim ve iş becerisine sahip olmalıyız.

Bu işte kim başarılı olur?

Barnes: Bu işte üstün olan kişinin türü kesinlikle sert olmalı ve eleştiri alabilmelidir. Gün boyu, onlar için yaptığım şeyleri beğenebilecek veya sevmeyecek insanlarla çalışıyorum ve eleştiri alabilmeliyim – bazen yapıcı bazen de değil.

En Popüler:  Personel Asistanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Birisi Müzik Yapımcısı olarak kariyere nasıl hazırlanmalıdır?

Barnes: Müzik Yapımcısı kariyerine hazırlanmak için bir numaralı tavsiyem tüm müzik türlerini dikkatle dinlemek olacaktır. Oluşturdukları müzik türüne bakılmaksızın bir müşterinin ne hakkında konuştuğunu bilmeniz gerekir. Ayrıca her zaman yardımcı olabileceği için bazı işletme eğitimleri veya sınıfları öneririm. Çok fazla müzik teknolojisi bilmek zorunda değilsiniz, ama kesinlikle yardımcı oluyor.

Newett: Ticari olarak üretilen bir müzik parçasını dinlerken, hevesli bir Müzik Yapımcısı duyduklarını kesmeli ve sonucu elde etmek için hangi adımların atılacağını belirlemelidir. Çok gençken radyodaki sanatçıları dinler ve ortalama bir insanın düşünmeyeceği şeyleri fark ederdim. Kendinize nasıl ve nedenini sormalısınız. Böyle şeyler dinlerken aklınızdan geçmiyorsa, bu iş sizin için değildir.

İnsanların Müzik Yapımcısı olmakla ilgili yanılgıları var mı?

Barnes: Bence bir çok insan müzik yapımcısı olmayı göz alıcı bir iş olarak görüyor ve bu genellikle böyle değil. Limuzine varıp milyonlarca liralık evde yaşayan biz değiliz. Bu çok zor bir iş ve sürekli gelmiyor. Bunu yapıyoruz çünkü seviyoruz ve insanlara yardım etmeyi seviyoruz. Bu bir tutku projesi ve para için yapmıyoruz.

Müzik Yapımcıları İş Kaynakları

Bir Müzik Yapımcısı olarak bir kariyeri keşfetmeye devam etmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Düşünce liderlerinden endüstri gruplarına kadar bu liste öğrenme, bağlantı kurma ve katılım fırsatları ile doludur.

İnternetteki Bilgi Kaynakları

Radyo vb. – Ödüllü bir radyo üreticisinin bu blogu, radyodaki bir kariyer hakkında birçok bilgi sağlar.

travers – Kendi çalışmalarınızı sergilemek veya becerilerinizi geliştirmek için atölyelere kaydolmak için bir platform.

Kamu Radyo Değişimi – Yaptıklarınızı sergilemenize ve diğer Müzik Yapımcılarının yarattıklarını sergilemenize izin veren kar amacı gütmeyen bir hizmet.

Endüstri Grupları

Müzik Yapımcıları Derneği – Eğitim kaynaklarını, yönergeleri ve diğer Müzik Yapımcılarıyla bağlantı kurma yollarını bulun.

Radyoda Bağımsızlar Derneği – Bağımsız yapımcıların ve diğer radyo profesyonellerinin ittifakı, ayrıca iş fırsatları ve yetenek dizini.

Müzik Yapımcıları Kitapları

Radyo Yapımcısı El Kitabı – Profesyonel Müzik Üreticileri tarafından mükemmel bir radyo şovunun nasıl oluşturulacağı konusunda kullanışlı bir rehber.

Harika Radyo Nasıl Yapılır: Günümüz Yayıncıları ve Yapımcıları için Teknikler ve İpuçları – Müzik Yapımcısı olarak yayın başarısı yaratmaya yönelik değerli bilgiler.

Film ve Televizyon İçin Müzik Kurgu: Sanat ve Süreç – Bu kutu, film, televizyon ve radyo için müzik düzenlemek için gereken pratik becerileri, bir Müzik Yapımcısı için önemli yetenekleri kapsar.

Müzik Yapımcısı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Müzik yapımcısı
 • DJ
 • Müzik yönetmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu