Network Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Network Uzmanı İş Tanımı

Network Uzmanları, ağların verimli çalışmasını sağlamak için ağları yönetir. Ağ performansı verilerini toplama, ağ güvenliğini izleme, sorun giderme, sorunları tahmin etme ve rutin bakım yapma gibi görevler bu BT uzmanları için yaygındır.

Network Uzmanları, büyük, orta ve küçük olmak üzere çeşitli şirket ve işletmelerde iş fırsatları bulabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu raporlarına göre Ağ Uzmanlarına olan talebin 2025 yılına kadar %8 artması bekleniyor. Bu iş açılışları, kuruluşlarında özel BT departmanları olmayan işletmeler tarafından benimsenecek bulut hizmetlerindeki artıştan kaynaklanacaktır.

Network Uzmanı Görevleri ve Sorumlulukları

Yazılım ve donanımı koruma, aksaklık ve rahatsızlıklara karşı sistemleri izleme, teknik sorunları analiz etme ve çözümler geliştirme gibi temel işlevlerini yerine getirmek,

Ağ Uzmanları çeşitli görevleri yerine getirir. Bu ana Ağ Uzmanı görev ve sorumluluklarını belirlemek için birçok iş listesini inceledik.

Ağı Kurma

Network Uzmanları, son kullanıcılara danışarak ağ teknik özelliklerini belirler. Ayrıca iş akışı ve güvenlik gereksinimlerini analiz eder ve yönlendirici yönetimini tasarlarlar. Buna ek olarak kullanılabilirlik, gecikme, kullanım ve verim gibi ağ performansı sorunlarına da bakarlar. Ekipmanın kurulması, yapılandırılması ve test edilmesi, bağlantıların ve güvenlik duvarlarının kurulması ve ağın politika ve prosedürlerinin tanımlanması da bu alandaki temel görevlerdir.

Ağın Bakımı

Ağ kurulduktan sonra, bir Ağ Uzmanının bunu sürdürmesi beklenir. Ağ izleme ve analizi bu alandaki temel görevlerdir. Ağ sorunlarını giderme ve performans ayarlama yoluyla kullanıcılar için performansı iyileştirme, bir Ağ Uzmanının diğer temel sorumluluklarıdır. Ağ Uzmanının sonunda çözülemeyen tüm sorunlar satıcıya yönlendirilmelidir.

Ağı Koruma

Ağ güvenliği, Ağ Uzmanlarının en önemli görevlerinden biridir. Güvenli ağ erişim protokollerini uygular ve ardından sorunları izler ve değerlendirir. İyi dokümantasyon ve kayıt tutma yetenekleri şarttır. Ayrıca kullanıcıları ilgili eğitim oturumlarını gerçekleştirerek ve yararlı referanslar ve kolay erişilebilir destek sağlayarak ağı güvenli bir şekilde kullanmaya hazırlar.

Ağı Yükseltme

En Popüler:  Finans Sorumlusu İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Network Uzmanlarının ek sorumlulukları ağı yükseltmektir. Yükseltmeler, hangilerinin satın alınacağının en iyi olacağını belirlemek için ürünlere satıcılarla danışarak gerçekleştirilir. Ayrıca en iyi seçenek olduklarından emin olmak için ağ geliştirmelerini test eder, değerlendirir ve yüklerler.

İş Bilgisini Güncelleme

Network Uzmanları birçok görevden sorumlu olsalar da kendi uzmanlık alanlarındaki bilgiler konusunda da güncel tutulmalıdırlar. Canlı sınıflar ve web seminerleri gibi ilgili eğitim fırsatlarına katılmalı, profesyonel yayınları okumalı, diğer profesyonellerle iletişim kurmalı ve profesyonel organizasyonlarda aktif üyelikleri sürdürmelidirler.

Network Uzmanı Olmak İçin Gerekenler ve Şartlar

Başarılı Network Uzmanları, yalnızca ağın giriş ve çıkışlarında bilgili olmakla kalmamalı, aynı zamanda ağlar çöktüğünde de baskı altında çalışmaya uygun olmalıdırlar. Hem tümdengelimli hem de tümevarımsal akıl yürütmede mükemmeldirler ve kısa sürede sağlıklı kararlar alabilirler. Bu genel becerilerin ve kişilik özelliklerinin yanı sıra, işverenler aşağıdaki yetenekleri gösterebilecek Ağ Uzmanı adayları arıyor:

 • Bir sistemin nasıl verimli bir şekilde çalışması gerektiğini belirleme ve koşullar, operasyonlar veya ortamdaki değişikliklerin sistem sonuçlarını nasıl etkileyeceğini değerlendirme
 • Derin problemleri tanımlama ve problemleri çözmek için olası seçenekleri geliştirmek ve değerlendirmek için bilgileri analiz etmek
 • Sistem hedeflerini göz önünde bulundurarak, sistem performansı göstergelerini ve performansını artırmak veya düzeltmek için gerekli adımları belirlemek
 • Gereken zaman dilimi ve bakım türünün belirlenmesi ve bakım görevlerinin buna göre programlanması
 • Ürün, hizmet ve süreçlerin test ve incelemeleri ile kalite kontrol ve performans analizinin yapılması

Kullandığı Araç Gereçler veya Programlar: Ağ Uzmanları her gün birden fazla araç kullanmalıdır. Hedefiniz Network Uzmanı olmaksa, aşina olmanız gereken birkaç araç:

 • Erişim yazılımı– Ağ Uzmanları Citrix Hot teknolojisi ve Tivoli gibi erişim yönetimi yazılımlarını nasıl kullanacaklarını bilmelidir
 • Yönetim yazılımı– Cisco Systems CiscoWorks gibi programlar; SolarWinds ve ağ adresi yönetim yazılımı, dokümantasyon yazılımı ve kapatma yazılımını bilmek hayati önem taşır
 • Uygulama sunucusu yazılımı —Bu tür yazılımların örnekleri Citrix XenApp’dir
 • Yedekleme veya arşivleme yazılımı– Sistem ve veri felaket kurtarma yazılımı, NetBackup ve daha fazlası bu kategoriye dahildir
 • Konfigürasyon yönetimi yazılımı – Microsoft Windows Sysprep gibi programlara aşina iseniz, iyi gidiyorsunuz
En Popüler:  Kaynak Uzmanı İş Tanımı ve 2023 Maaşları

Network Uzmanı Eğitim ve Öğretim Süreci

Online iş ilanları analizimize göre birçok işveren bilgisayar bilimi, bilgisayar bilgi sistemleri veya bilgisayar ağı gibi alanlarda lisans derecesine sahip Ağ Uzmanı adayları arıyor. Aşağıdaki alanlarda sınıflar ve deneyimler bir artıdır: bilgisayar sistemleri analizi, programlama, veritabanı yönetimi ve E-güvenlik.

Network Uzmanları Maaşları

Ağ Uzmanları için MİB tarafından Ağ ve Bilgisayar Sistemleri Yöneticisi olarak sınıflandırılan ortalama maaş yaklaşık 85.000 TL’dir. En yüksek maaşlar ise yılda 127.000 lirayı aşmaktadır.

Network Uzmanı İş Kaynakları

Ağ Uzmanı olarak bir kariyerinizi keşfetmenize yardımcı olacak en iyi endüstri kaynaklarını bulmak için İnternet’te arama yaptık. Lider bloglardan ilgili kitaplara kadar, bu liste öğrenmeniz için birçok fırsat sunuyor.

Ağ Bilgi İşlemVeri, ağ ve depolama teknolojisindeki değişiklikler ve bunların ne gibi etkileri olduğunu öğrenmek için bu blogu ziyaret edin.

Savunma Güvenlik Podcast’leri – Bu haftalık podcast dinleyicilere dinleyicinin kuruluşunda uygulamayı etkinleştirmek için yüksek profilli güvenlik ihlallerine, veri ihlallerine ve kötü amaçlı yazılım bulaşmalarına ilişkin düşüş sağlar.

Kurumsal Yazılım Podcast’leri – Bu bağımsız podcast, iş uygulamalarına adanmıştır. Bir CEO’dan bir kullanıcıya herkesin ilgisini çeken yazılım haberlerini, yorumları, fikirleri ve röportajları dinleyin.

LAN’lardan WAN’lara Bilgisayar Ağları: Donanım, Yazılım ve Güvenlik

Bu kitap her seviyeden öğrenen için yararlıdır; başlangıç ​​seviyesinden uzman seviyesine kadar. 24 bölümü ve altı bilgilendirici eki boyunca geniş ağ alanı hakkında bilgi sağlar.

Network Uzmanı ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Ağ Uzmanı
 • Ağ Destek Uzmanı
 • Ağ Test Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu