Yapısal Mühendis İş Tanımı ve Maaşları – 2021

Yapısal Mühendis İş Tanımı

Yapısal mühendisler boru hatları, köprüler ve diğer mekanik yapılar gibi altyapı projeleri tasarlar ve oluştururlar. Bu pozisyondaki insanlar diğer mühendisleri ve inşaat ekiplerini düzenli olarak denetler. Yapı mühendisleri, bir projeye atanan baş inşaat mühendisi tarafından denetlenir ve genellikle kimyasal tesisler, rafineriler ve yardımcı tesislerle iş bulurlar. Bu alandaki insanlar son derece organize ve detay odaklı; kısmen ofis ortamlarında ve kısmen şantiyelerde çalışırlar.

Yapı Mühendisi Görevleri ve Sorumlulukları

Yapısal mühendisler çeşitli altyapı projelerinde çalışırlar ve birçok farklı sektörde işe alınabilirler. Ancak kilit görevler bu alandaki herkes için aynıdır. Yapısal mühendis olmanın temel görevleri şunlardır:

Haritaları, Planları ve Grafikleri Analiz Edin

Yapı mühendisleri, yeni projeler inşa etmenin ve mevcut altyapı sistemlerini onarmanın en iyi yolunu belirlemek için düzenli olarak ayrıntılı tablolara ve şemalara bakarlar.

Tasarım Proje Planları

Yapısal mühendisler, yepyeni altyapı sistemleri için yeni tasarım planları oluşturmanın yanı sıra mevcut binaları, köprüleri ve diğer yapıları onarmak için planlar oluşturur.

Rapor ve Tahmin Yazma

Yapı mühendisleri, ayrıntılı zaman çizelgesi, malzeme ve inşaat verilerini gösteren önerilen bina ve onarım projeleri için ayrıntılı proje raporları ve maliyet tahminleri yazarlar.

Gözetim Şantiyeleri

Yapı mühendisi, proje sahalarının inşa edilmesinde sık sık check-in yapılmasını gerektiren inşaat personelinin işe alınması ve yönetilmesinden sorumludur.

Mühendislik Personeli Kiralama

Yapısal mühendislerin, projelerin programa göre ilerlemesini sağlamak için bir süpervizör olarak hareket etmeyi gerektiren büyük ölçekli bina ve onarım projeleri için diğer mühendislik profesyonellerini işe alması gerekebilir.

Yapı Mühendisi Nasıl Olunur?

Mühendislik derecelerine ve sertifikalara ek olarak yapısal mühendislerin bu alanda başarılı olmak için çeşitli becerileri geliştirmeleri gerekir. İşverenler aşağıdaki yetenek ve deneyimleri sergileyen adayları arayacaklardır:

 • Detay odaklı – Yapı mühendisi olmak, personelin yönetimi de dahil olmak üzere aynı anda birden fazla görevi yerine getirmek anlamına gelir
 • Yapısal malzemelerle deneyim – Yapısal mühendisler, yapısal çelik ve betonun yeteneklerini güçlü bir şekilde kavramış olmalı ve bu temel malzemeler ve bu malzemelerin ne kadarının gerekli olduğunu hesaplamak için kullanılan matematiksel formüller ile çalışmayı bilmelidir.
 • Sismik tasarım bilgisi – Güçlü, güvenli bir yapı oluşturmak, doğanın testine dayanabilecek altyapı oluşturmak için iyi bir sismik tasarım bilgisi gerektirir.
 • İletişim -yapısal mühendisler başkalarını denetler ve karmaşık bilgileri aktarır
 • Fiziksel gücü – Yapısal mühendislerin çalıştıkları ortamlar nedeniyle belirli fiziksel yetenekler gereklidir. Bu meslekteki insanlar zorlanmadan en az 50 kilo ağırlık kaldırabilmelidir
 • Korkusuzluk – Yapısal mühendisler dar yerlere sıkıştırmak, yeraltına tırmanmak ve düzenli olarak yüksek yapıların üstüne çıkmak zorundadır, böylece yükseklik veya kapalı alanlarda olmaktan korkan insanlar bu kariyere ideal değildir

Yapısal Mühendis Araçları

Yapı mühendisleri rutin olarak aşağıdakilerle çalışır:

 • Mühendislik yazılımı (STAAD, MicroStation, vb.)
 • Microsoft Office (Excel, Word)
 • Yapısal tasarım yazılımı (LEAP, MasterSeries, vb.)

Yapı Mühendisi Eğitim ve Öğretim Süreci

Yapısal mühendisler bu kariyeri devam ettirmek için dört yıllık bir inşaat mühendisliği derecesine sahip olmalıdır. Ancak birçok şirket sadece lisans derecesi olanlara göre yüksek lisans veya doktora derecesine sahip adaylar arar.

Dereceye ek olarak şirketler yapı mühendislerinin lisansa sahip olmalarını gerektirir. Profesyonel bir mühendis lisansı ancak dört yıl lisanslı bir profesyonel mühendis altında çalıştıktan ve eyalet lisans kurulu tarafından verilen iki ayrı testi geçtikten sonra alınabilir. SE, Yapısal Mühendislik sertifikası, devlet SE sınavını geçerek elde edilir. Bu durum 16 saatlik bir sınav olup bina ve tasarım yeteneklerini test eder.

Yapısal Mühendis Maaşı ve Genel Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu, inşaat mühendisleri için 2019 ortalama ücretini yıllık 83.540 TL olarak listelemektedir. İnşaat mühendisleri yılda ortalama 50,881 ile 93,043 TL, saatte yaklaşık 40 TL kazanıyor. 2019 yılında 303.500 inşaat mühendisliği işi mevcuttu ve 2029 yılına kadar iş büyümesinin %11 oranında artacağı tahmin ediliyor ki bu da ulusal iş büyüme ortalamasından daha hızlı.

Yapısal mühendisler, düzenli maaşlarına ek olarak faydaların tam bir tamamlayıcısı alırlar. Yapısal mühendislik işlerinde hayat sigortası, sağlık sigortası, ücretli tatil izni ve emeklilik planları sıklıkla sunulmaktadır.

Yapı Mühendisi Kariyer, İş ve İstihdam Kaynakları

Yapı mühendisliği haberleri ve gelişmelerden haberdar olun ve bu kariyer yolunda başarılı olmak için gereken becerileri şu kaynaklarla geliştirmeye devam edin:

Yapı Mühendisleri Birliği Ulusal Konseyi – Önemli yapısal mühendislik yayınları, dernekler ve eğitim programları hakkında bilgi bulmak için bu kaynağı kullanın.

Yapısal Mühendislik Formülleri (2. Baskı) – Bu kitap yapısal çelik, beton ve diğer yapı malzemeleri hakkındaki veriler de dahil olmak üzere, yapı mühendislerinin bilmesi gereken formüllerle doludur.

Amerikan İnşaat Mühendisleri Derneği – Bu web sitesi ticaret dergileri, haberler ve yapısal mühendislik konferansları ve etkinlikleri hakkında bilgiler içerir.

Yapısal Mühendislik Referans Kılavuzu (8. Baskı) – Bu kitap 16 saat yapısal mühendislik sınavı için yapı mühendislerinin bilmesi gereken her şeyi içerir; mühendislerin becerilerini test etmek ve keskinleştirmek için üzerinde çalışacakları 200’den fazla örnek problem sunmaktadır.

Uluslararası Yapı Mühendisleri Bilgi Merkezi – Yapı mühendisleri için haber ve iş bilgisi sağlayan bu web sitesini kullanarak ülke genelindeki çeşitli mühendislik organizasyonlarını ve derneklerini keşfedin.

Yapı Mühendisi ile Benzer Meslekler

Yüz binlerce uzman onaylı meslek veritabanımızdan benzer meslekleri keşfedin:

 • Yapı mühendisi
 • İnşaat Mühendisi
 • Yapısal Tasarım Mühendisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu