Koç Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koç Nedir?

Sen insan mısın? İnsanları motive etmeyi ve başarılı olduklarını görmeyi seviyor musunuz? Bir koç olmayı düşünmek isteyebilirsiniz!

Koç, öğrencilerle veya yetişkin müşterilerle onları rekreasyonel veya profesyonel sporlarda zirvede performans göstermekten bir kişinin yaşam ve kariyer hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacak beceriler geliştirmeye kadar her şeye hazırlamak için eğitim veren ve onlarla birlikte çalışan kişidir.

Koç Ne Yapar?

Bir koçun birincil sorumluluğu, öğrenciyi veya müşteriyi iyileştirilmesi gereken herhangi bir alan veya alanda potansiyellerine ulaşmaları için motive etmektir. Ayrıca iş veya rekreasyon türü için önemli olan belirli beceri setleri ve hedefler geliştirirler. Bu beceriler, mentorun öğrenci ilişkisinin türüne göre değişir.

Bir koç özel bir öğretmen, danışman veya yaşam yetenekleri koordinatörü olabilir. Koçluk için üç temel alan vardır. Her alan benzer ancak çeşitli bir beceri seti gerektirir ve her alan içinde birçok niş vardır:

  • Atletik koçluk
  • Kariyer koçluğu
  • Sağlık koçluğu

Atletik antrenörler Her türden ve beceri düzeyinden sporcuyu yarışma için hazırlamak. Antrenman tekniklerinin ve psikolojik motivasyonun kullanımı yoluyla, atletik koçlar öğrencilerin atletik hedeflerine ulaşmalarına ve performanslarını zirvede tutmalarına yardımcı olur.

Atletik antrenörlerin çoğu orta öğretim ve lise sonrası eğitim kurumlarında fakülte üyesi olarak çalışır. Fakat bazı pozisyonlar kamplarda veya yerel olarak düzenlenen spor kulüplerinde mevcuttur.

Atletik antrenörler çeşitli sporlarda öğrencilerle birlikte çalışabilir. Ortaöğretim sonrası seviyedekiler, basketbol, ​​futbol, ​​beyzbol, voleybol veya hokey olsun, hemen hemen her zaman belirli bir sporu öğretir.

Kariyer koçları Müşterilerinin bir kariyer yolu ile ilgili yeteneklerini ve ilgi alanlarını değerlendirmek. Daha sonra müşteri için uygun bir kariyer bulurlar ve onları o iş için uygun teknik ve kişilerarası becerilerle donatırlar.

En Popüler:  Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Koçlar, müşterinin eğitim geçmişine göre kariyer önerisinde bulunabilir veya müşteriye uygun bir kariyere devam etmek için daha fazla eğitim almasını tavsiye edebilir. Kariyer koçları ayrıca, bir müşterinin kişiliğine göre en iyi eşleşmeyi bulmak için bilimsel testler aracılığıyla müşterilerinin kişiliklerini değerlendirir ve her tür kariyere aşina olur. İstenilen gelir ve çalışma ortamı türü de dikkate alınır.

Sağlık koçları tamamen kişisel sağlık ve esenliğe odaklandıkları için tamamen farklı bir hizmet türü sunarlar. Bu koçlar, müşterilerinin yüksek riskli davranışlardan kaçınmasını sağlamaktan, fiziksel olarak formda olma planını takip etmekten ve zihinsel netlik ve genel olarak olumlu bir tutum elde etmekten sorumludur.

Sağlık koçları, sigara içme alışkanlığını kırmaktan, sağlıklı bir diyet sürdürmeye ve olumlu kişiler arası ilişkiler geliştirmeye kadar, müşterilerin bunları ve yaşam tarzlarıyla ilgili diğer hedefleri karşılamasına yardımcı olur.

Not: Bu yoğunlaşmalara ek olarak koçlar ilişki, ebeveynlik, iş ve hatta dini gelişim konularında uzmanlaşmış bağımsız yükleniciler olabilir. Aslında hayatın, iş dünyasının veya rekreasyonun hemen hemen her alanı için muhtemelen bir koçluk pozisyonu vardır.

Koç Nasıl Olunur?

Koçların farklı kişilikleri vardır. Girişimci bireyler olma eğilimindedirler. Bu da maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser oldukları anlamına gelir. Baskın, ikna edici ve motive edicidirler. Bazıları aynı zamanda araştırmacı yani; entelektüel, iç gözlemci ve meraklı.

Bu meslek sana göre mi? Koçun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Koçun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Koçlar için çalışma ortamı, var olan antrenör türleri kadar çeşitlidir.

Sporun türüne bağlı olarak atletik koçlar zamanlarının çoğunu dışarıda geçirirler. Çoğu durumda, fiziksel olarak kendilerine uygun olmaları gerekir ve öğrencilere çeşitli egzersiz ve oyun oynama biçimlerini öğretmek için ayakları üzerinde uzun saatler sürecek. Programları genellikle çok yapılandırılmış ve tutarlıdır. Fakat oyunlara ve antrenmanlara katılmak için hafta sonları ve tatillerde seyahat etmeleri gerekebilir.

En Popüler:  Nörolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bağımsız müteahhit olarak hareket eden koçların çok tutarsız bir programı olabilir. Müşteri programlarına uyum sağlamak için hafta sonları veya akşamları çalışabilirler. Bazı durumlarda müşteriler koçluk amacıyla koçun evine veya ofisine gelirler. Diğer durumlarda koçlar özel seanslar için müşterilerine seyahat ederler.

Çoğu zaman büyük şirketler, çalışanlarının alışkanlıklarını iyileştirmeye yardımcı olmak için sağlık koçları tutar. Bu pozisyonlardaki koçlar, düzenli çalışma saatleri olan istikrarlı ve güvenilir bir çalışma ortamından yararlanacaktır. Bu pozisyonların ek sorumlulukları, personel toplantılarına ve şirket faaliyetlerine katılmayı içerebilir.

Koçlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu