Klinik Yöneticisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Klinik Yöneticileri İçin İş Tanımı

Bir tür tıbbi ve sağlık hizmetleri müdürü olan klinik yöneticileri, çalıştıkları kuruluşun sorunsuz çalışmasını sağlamak için hem idari hem de tıbbi kapasitede yöneticiler olarak çalışırlar. Klinik yöneticileri genellikle doktor muayenehaneleri, klinikler, uzun süreli bakım tesisleri ve ayakta tedavi tesisleri için çalışırlar. Bir klinik yöneticisinin genel görevleri arasında klinik, profesyonel, idari ve idari personelin yönetimi; personel alımı, gelişimi ve değerlendirilmesi; günlük yönetimin denetlenmesi; politika ve direktiflerin geliştirilmesi ve uygulanması; bütçe oluşturma ve izleme; toplantılara katılmak; iletişimleri idare etmek ve satın alma kararlarını vermek.

EğitimLisans
İş YetenekleriBilgi analizi, delegasyon çalışması, ekip çalışması, sağlık kurumlarının yönetimi
Ortalama Maaş (2024)*Sağlık ve sağlık hizmetleri müdürleri için 98.000 TL
Kariyer Durumu (2016-2026)*Medikal ve sağlık hizmetleri yöneticileri için %20 büyüme

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

İşyerinin büyüklüğüne ve pozisyonun kesin taleplerine bağlı olarak işverenlerin klinik yöneticileri için eğitim gereksinimleri değişecektir. Genel olarak tıbbi hizmetler idaresi veya sağlık idaresi gibi bir alanda en az bir lisans derecesine sahip olmanız gerekir. İlgili bir 4 yıllık lisans programında kurs, sağlık hukuku ve etiği, sağlık mali yönetimi, sağlıkta organizasyon ve yönetim, sağlık için bilgi sistemleri, sağlık yönetimi ve vaka yönetimi konularında dersler içermektedir.

İstenen Yetenekler

Klinik yöneticiler, tıbbi kuruluşların birçok alanını yönetmekten sorumludur ve gerektiğinde görevleri yıkarken ve görevlendirirken rahat olmalıdırlar. Büyük miktarda bilgiyi tüketme, özümseme ve analiz etme yeteneği, klinik yönetimde bir kariyere yardımcı olacaktır.

En Popüler:  Finans Uzmanı Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Ekonomik ve İstihdam Görünümü

Klinik yöneticiler, Meslek İstatistikleri Bürosu’nun daha geniş tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticileri kategorisine girmektedir; İstihdam artışının 2016-2026 arasında %20 olması beklenirken, bu alan için iş görünümleri çok iyidir. Tıbbi ve sağlık hizmetleri yöneticileri için ortalama 2017 yıllık kazanç 98.350 liraydı.

Benzer Meslekler

İnsan Kaynakları Yöneticisi

Bir insan kaynakları yöneticisi, bir şirket veya kuruluş için işe alım ve çalışan değerlendirme sürecine öncülük eder. Şirket politikalarının iş kanunlarına uymasını sağlar ve ayrıca çalışanlara sağlanan fayda ve bordro programlarının yönetimini yönlendirir. Birkaç yıllık ilgili iş tecrübesi ile birlikte, insan kaynakları veya ilgili alanlarda en az bir lisans derecesi gerekir. İnsan kaynakları yöneticileri ayrıca gönüllü mesleki sertifika kazanabilirler. MİB’e göre insan kaynakları yönetiminde işlerin 2016-2026 arasında %9 oranında artacağı tahmin ediliyor. Ortalama maaş, 2017 yılında 110.120 liraydı.

Sosyal ve Toplum Hizmet Müdürü

Sosyal ve toplum hizmeti yöneticileri, bireysel ve aile hizmetleri kuruluşları, yerel yönetim, sivil kuruluşlar, dini gruplar ve ilgili gruplar için çalışır. Hizmetlerin ve programların sunulmasını denetler, neyin işe yarayıp yaramadığını değerlendirir ve gerektiğinde değişiklik uygularlar. Çoğu sosyal ve toplum hizmetleri müdürü, en az bir lisans derecesi işverenler tarafından tercih edilmesine rağmen sosyal hizmet, kamu yönetimi veya alakalı bir alanda lisans derecesi ve iş tecrübesine sahiptir. Bu alandaki işlerin 2016-2026 arasında %18 oranında büyümesi beklenmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB), sosyal ve toplum hizmeti yöneticilerinin 2017 yılında ortalama 64.000 TL kazandığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu