Klinik Veri Yöneticileri Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Klinik Veri Yöneticileri için Görev Tanımı

Klinik veri yöneticileri, ilaç ve biyoteknoloji şirketleri ve diğer kamu, özel ve akademik ile ilgili araştırma merkezleri için yapılan klinik araştırmalarla doğrudan ilgilidir. Klinik veri yöneticileri, FDA ve diğer düzenlemelere uyumu koruyarak tasarım ve çerçeveden toplama, işleme, depolama, geri alma ve daha fazlasına kadar programla ilgili verilerin tüm yönlerini denetler.

Eğitim Sertifika ve iş deneyimi; önlisans derecesi, lisans derecesi ve yüksek lisans derecesi de mevcuttur
İş Yetenekleri Takım çalışması, iletişim becerileri, bilgisayar okuryazarlığı, yönetim becerileri, veritabanı becerileri
Ortalama Maaş (2023)* 84.060 TL (tüm istatistikçiler için)
Kariyer Durumu (2016-2026)* %34 (tüm istatistikçiler için)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Çoğu klinik veri yöneticisi, eğitim ve iş deneyiminin bir kombinasyonuna sahiptir ve bazıları mesleki sertifikalara sahiptir. Klinik Veri Yönetimi Derneği, sertifikalı bir klinik veri yöneticisi belgesi sunar. Sertifika kriterleri, eğitim ve iş deneyiminin bir kombinasyonunu içerir. Klinik veri yöneticileri, veri yönetimi konusunda bir sertifikaya sahip olabilir veya bilgi teknolojisinde veya alakalı bir alanda ortak, lisans veya yüksek lisans derecesi alabilir. Eğitim Şartları, işveren tarafından büyük ölçüde değişmekle birlikte, çoğu yaşam bilimlerinde veya bilgisayar bilimlerinde lisansüstü eğitimi tercih etmesine rağmen. Genel olarak klinik veri yöneticileri araştırma yöntemleri, bilim, etik, anatomi, biyoloji ve farmakoloji üzerinde çalışmaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik veri yöneticileri, güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilerine, proje yönetimi becerilerine, bilgisayar becerisine ve veritabanı becerisine sahip olmalıdır. Çalışma ortamına bağlı olarak klinik veri yöneticileri, bir çalışanlar ekibine artı olma konusunda liderlik becerisi bulabilirler.

En Popüler:  Mikroelektronik Mühendisi Nedir? Maaşları, Kariyerleri ve Eğitimleri

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Klinik veri yöneticileri genel olarak olumlu bir ekonomik görünüm bekleyebilir. Klinik Veri Yönetimi Derneği, üyelerinin çoğunun klinik araştırma kuruluşları veya ilaç ve biyoteknoloji endüstrilerinde çalıştığını bildirmektedir. Meslek İstatistikleri Bürosu, klinik veri yöneticileri de dahil olmak üzere istatistikçilere yönelik istihdam olanaklarının öngörülen büyümesinin, 2016-2026 arasında %34 olarak tahmin edildiğini bildirdi. Aynı kaynak, 2017 yılında 84.060 TL olarak klinik veri yöneticileri de dahil olmak üzere tüm istatistikçiler için ortalama maaş yayınladı.

Benzer Meslekler

Klinik veri yöneticilerine benzer kariyer türleri:

Tıbbi Laboratuvar Teknoloğu

Tıbbi laboratuvar teknoloji uzmanları kimya, biyoloji, matematik ve ilgili konulardaki bilgilerini kan veya idrar gibi biyolojik numunelerin incelenmesine ve analizine uygularlar. Yaygın işverenler arasında hastaneler, doktor muayenehaneleri ve teşhis laboratuvarları bulunur. Bir lisans derecesi genellikle klinik bir ortamda giriş seviyesi istihdam için gereklidir. Sertifika ve lisans gerekebilir; şartlar duruma göre değişebilir. Bu meslek için iş büyüme oranının Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre 2016-2026 arasında %12 olacağı tahmin edilmektedir; Bu kaynağa göre tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenleri için ortalama maaş oranı 2017 yılında 51.770 liraydı.

Yöneylem Araştırması Analisti

Yöneylem araştırması analistleri, klinik veri yöneticilerine benzer bir veri toplama ve yorumlama görevi yapar; birincil hedefleri bir kuruluş için – iş, üretim, hükümet veya bilimsel hizmetlerde – problem çözmektir. İstihdam lisans derecesi ile mümkündür. Fakat birçok işveren yüksek lisans derecesi olan adayları tercih eder. Uygulanabilir çalışma alanları arasında operasyon araştırması, yönetim bilimi, bilgisayar bilimi veya matematik sayılabilir. Meslek İstatistikleri Bürosu, işlem araştırması analistlerinin işlerinin 2016-2026 yılları arasında %27 oranında artması beklendiğini bildirmektedir. Yöneylem araştırması analistlerinin ortalama maaşı 2017 yılında 81.390 liraydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu