Diyetisyen Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Diyetisyen İçin Görev Tanımı

Diyetisyenler, hastaların bireysel ihtiyaçlarının değerlendirmesini yaptıktan sonra sağlık bakımı hastaları için özel beslenme programları tasarlar ve denetler. Bazı klinik diyetisyenler, çocukların diyabetik diyetikleri veya tansiyonu yüksek insanlar için beslenme gibi belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. Hastaneler, ayakta tedavi merkezleri ve bakım evleri dahil olmak üzere pek çok sağlık hizmeti tesisi klinik diyetisyen kullanmaktadır.

Eğitim Şartları Lisans; isteğe bağlı ileri kurslar ve stajlar
İşin Gereklilikleri Hastaların bireysel ihtiyaçlarını değerlendirme, özel beslenme programları tasarlama ve denetleme, kalifiye yerlerde uzman bakımı sağlama
Ortalama Maaş (2024) Diyetisyen ve beslenme uzmanları için 59.410 TL
İş Büyümesi (2016-2026) Diyetisyenler ve beslenme uzmanları için %15 büyüme*

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Klinik diyetisyen olmak isteyen öğrenciler beslenme, fizyoloji, kimya, biyoloji ve biyokimya gibi dersler almalıdırlar. İleri seviyedeki kurslar metabolizmayı, antioksidanları, proteinleri ve biyometrileri kapsayabilir. Lisans programları sırasında veya sonrasında genellikle staj yaparlar.

Bir lisans veya yüksek lisans derecesine ek olarak çoğu devlette bir devlet lisansı veya sertifikası almak için klinik diyetisyen gerekir. Sertifika alma kriterleri devletlere göre değişir. Genellikle uygulamalı klinik eğitim de dahil olmak üzere örgün eğitim almayı ve yazılı bir testi geçmeyi içerir. Kayıtlı Diyetisyen (RD) popüler bir profesyonel kimlik belgesidir.

Zorunlu İş Becerileri

Klinik diyetisyenlerin ayrıntı odaklı olmaları, mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları ve çoğu gün ayakları üzerinde çalışmaları gerekir. Hastalarının ihtiyaçlarına karşı da duyarlı olmalı ve tıbbi test ekipmanı kullanabilmelidirler.

En Popüler:  Ayakkabı Tasarımcısı Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosuna göre diyetisyenlerin ve beslenme uzmanlarının 2016-2026 yılındaki %15’in üzerindeki iş büyümesinin ortalamanın üzerinde olması bekleniyor. Büyüme büyük ölçüde, sağlıklı beslenmenin genel sağlık üzerindeki etkileri konusunda artan farkındalığa bağlanıyordu. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları arasındaki ortalama maaş, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2017’de 59.410 Türk lirası olarak rapor edildi.

Benzer Meslekler

Alternatif bir kariyer arıyorsanız, işte bazı seçenekler:

Sağlık eğitimcisi

Bu meslek, bireylere sağlıklı yaşam tarzları oluşturmanın yollarını öğrettiği bir organizasyonda, okulda veya tıbbi tesiste çalıştırılabilir. İşverene bağlı olarak alakalı bir alanda lisans veya yüksek lisans derecesi gerekebilir. 2017’de sağlık eğitimcilerinin ortalama maaşının 53.940 TL olduğu, iş sayısının MİB verilerine göre 2016’dan 2026’ya kadar %14 oranında artacağı tahmin edildi.

Yemek Servis Müdürü

Yemek servisi yöneticileri, lise diplomasına sahip alana girebilir, iş başında eğitim alabilir veya ortaöğretim sonrası eğitim alabilir. Yöneticiler, sunum ve yiyeceklerin büyüklükleri dahil olmak üzere mutfak faaliyetlerini denetler. MİB, bu alanda 2016’dan 2026’ya kadar %9’luk bir istihdam artışı öngördü. 2017’de yemek servisi yöneticileri yılda ortalama 52.030 TL gelir elde etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu