Bilgisayar Bakım Teknisyeni Maaşı, Kariyer ve Görev Tanımı

Masaüstü Bilgisayar Bakım Teknisyeni için Görev Tanımı

Masaüstü bilgisayar bakım teknisyenleri, müşterilerinin masaüstü bilgisayarlarının düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için önleyici bakım işlemleri kullanır. Bilgisayarla ilgili bir sorun bulurlarsa, sorunu çözmek ve bilgisayarı tekrar çalışır duruma getirmek için tanılama donanımları ve sorun giderme yordamları kullanırlar. Masaüstü bilgisayar bakım teknisyenleri genellikle büyük şirketlerin BT bölümlerinde, özel bilgisayar bakım şirketleri için çalışır veya bağımsız yükleniciler olarak çalışabilir.

Eğitim Şartları Ön lisans derecesi gerekir, lisans firmalar tarafından tercih edilir
İş Yetenekleri Problem çözme, bağımsız çalışan, matematik, gelişen teknoloji anlayışı
Ortalama Maaş (2024)* Bilgisayar, ATM ve ofis makine tamircileri için 37.710 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Bilgisayar, ATM ve ofis makine tamircileri için %-2 (düşüş)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Gerekli Eğitim

Masaüstü bilgisayar bakım teknisyenleri, bir iş bulmak için bilgisayar teknolojisi ile alakalı bir alanda en az 2 yıllık bir ön lisans derecesine ihtiyaç duyarlar. Fakat birçok işveren 4 yıllık bir lisans derecesine sahip adaylar arar. Alanında kariyer yapmak isteyen öğrenciler bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi, yazılım tasarımı, donanım tasarımı ve bilgisayar programlama gibi dersleri almalıdır.

Gereken Beceriler

Masaüstü bilgisayar bakım teknisyenlerinin problem çözme becerilerinin iyi olması ve bağımsız çalışabilmesi gerekir. Ayrıca güçlü bir matematik geçmişine sahip olmalı ve yeni ve gelişen teknolojiyi öğrenmeye devam etmeye istekli olmaları gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre 2016-2026 yılları arasında bilgisayar, ATM ve ofis makinelerinin tamircisi için yaklaşık %2’lik bir düşüş bekleniyor. Teknoloji ilerledikçe ve kullanımı yaygınlaştıkça bakım ve onarım ihtiyacı artmaya devam edecek. MİB, bilgisayar, otomatik satıcılar ve ofis makine tamircileri için ortalama maaşın 2017’de 37.710 TL olduğunu bildirdi.

En Popüler:  Nükleer Teknisyen Nedir? Maaşları ve Görev Tanımı

Benzer Meslekler

Aşağıda teknolojik kurulum ve onarım alanındaki bazı diğer seçenekler bulunmaktadır:

Elektrik Tesisatçısı/Tamircisi

Elektronik ve diğer elektrikli ekipmanların kurulması ve sabitlenmesiyle ilgilenenler için, elektrik tesisatının kurulması ve onarımı konusunda bir kariyer düşünülmesi gereken bir şey olabilir. Tesisatçılar kılavuzları ve diğer imalat şemalarını araştırır ve ardından cihazları kalibre etmek veya programlamak için bilgileri kullanır. Tamirciler kusurları ve hasarları değerlendirir, parçaları değiştirir, testler yapar ve onarım ve kurulum faaliyetlerinin doğru kayıtlarını tutar. İşler, otomotiv, telekomünikasyon, enerji ve sanayi üretimi gibi sektörlerde bulunabilir. Bir teknik veya ticaret okulunda eğitimi sürdürmek, bu alana en çok ne şekilde girdiği ve işveren tarafından profesyonel belgelendirmenin istenmesidir. MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında bu profesyoneller için istihdam oranında %1’lik bir büyüme öngörüyor. Bununla birlikte yeni verimli cihazlar oluşturuldukça, enerji teknolojisinde birçok iş mevcut olacak. Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) tarafından 2017 yılında bildirildiği üzere, tamirciler ve ticari ve endüstriyel elektronik tesisatçıları, ortalama 57.210 TL kazandılar.

Bilgisayar Destek Uzmanı

Bilgisayar kullanıcılarına donanım ve yazılım konularında yardımcı olmak ilgi çekiyorsa, bilgisayar desteğinde kariyer yapmak uygun olabilir. Bilgisayar destek uzmanları, ekipman ve yazılım yükler, yazılım programları ve işletim sistemlerinin kullanımı konusunda diğerlerini eğitir, sorunları giderir, gerekli onarımları yapar, performansı izler ve diğer ilgili teknik destek türlerini sağlar. Bir şirketin veya kuruluşun büyüklüğüne ve karmaşıklığına bağlı olarak bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi veya alakalı bir alanda bir önlisans veya lisans derecesi gerekebilir. MİB’e göre 2016-2026’dan itibaren bilgisayar destek uzmanları için 88.750 yeni iş yaratılacak ve bu işçiler 2017 MİB rakamlarına dayanarak ortalama 52.810 liralık bir maaş kazanmayı bekleyebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu