Klinik Laboratuvar Teknikeri Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Klinik Laboratuvar Teknikeri İçin Görev Tanımı

Klinik laboratuvar teknikerleri en çok özel ve devlet laboratuvarlarında, hastanelerde ve kliniklerde çalışır. Hastalıkları ve hastalıkları tespit etme, teşhis etme, teşhis etme ve tedavi etme sürecinde çok önemli bir rol oynarlar. Bir klinik laboratuvar teknikerinin genel görevleri arasında, sıvıların kimyasal içeriğinin analiz edilmesi; parazitlerin, bakterilerin veya diğer mikroorganizmaların kontrol edilmesi; kan nakli için uygun kanın kontrol edilmesive bir tedaviye nasıl cevap verdiklerini görmek için hastaların kanlarını kontrol etmek.

Eğitim Lisans, biyoloji, kimya veya tıbbi teknolojide gerekli olan derece; iş tecrübesi belirli yerlerde ikame edilebilir
İş Yetenekleri İletişim, detaylara dikkat, çoklu görev, kişilerarası beceriler
Ortalama Maaş (2023)* Tıbbi ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknisyenler için 51.770 TL
İş Büyümesi (2016-2026)* Tıbbi ve klinik laboratuvar teknikerleri için %14

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Klinik bir laboratuvar teknikeri olmak istiyorsanız biyoloji, kimya veya tıp teknolojisi gibi bir alanda en az lisans derecesine ihtiyacınız olacak. Bazı işyerlerinde ve pozisyonlarda, 4 yıllık bir lisans derecesi için eğitim ve deneyim kombinasyonunun yerini alabilirsiniz. Klinik laboratuvar teknolojisinde bir kariyere başlamanıza yardımcı olacak genel kurslar arasında biyokimya, matematik, istatistik, mikrobiyoloji, uygulamalı laboratuvar çalışması ve tıbbi teknoloji yer almaktadır.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Klinik laboratuvar teknikerleri, laboratuvardaki bir ekibin bir parçası olarak ve daha geniş bir tıbbi bakım ekibinin bir parçası olarak çalışır; çalışmalarını kolaylaştırmak için güçlü iletişim ve kişiler arası yeteneklere sahip olmalıdırlar. Detaylara dikkat edilmesi ve çoklu görev yapabilme yeteneği, klinik laboratuvar teknikerlerine çalışmalarında iyi hizmet edecektir.

En Popüler:  Üretim Müfettişi Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

İstihdam ve Ekonomik Durum

Meslek İstatistikleri Bürosu verilerine göre tıbbi ve klinik laboratuvar teknikerleri için ekonomik görünüm iyidir; MİB bu alanda istihdamın 2016-2026 yılları arasında %14 oranında büyümesini bekliyor. 2017’de medikal ve klinik laboratuvar teknoloji uzmanları ve teknikerleri için ortalama kazanç 51.770 liraydı.

Benzer Meslekler

Laboratuvar ayarlarında bu diğer kariyer seçeneklerine göz atın:

Biyolojik Teknisyen

Sadece tıbbi testlerle uğraşmak istemeyen laboratuvar ortamında çalışmak isteyenler için biyolojik bir teknisyen olmak düşünülme olasılığıdır. Biyolojik teknisyenler, tıp ve biyolojik bilim insanlarına yiyecek, kan, bakteri ve su gibi örneklerin toplanmasında ve hazırlanmasında yardımcı olur. Yüksek teknolojiye sahip ekipman kullanarak, kompozisyonu analiz eder, mikropların davranışlarını gözlemler, deneyler yapar ve bulguları kaydederler. Bu mesleğe girmek için, teknikerlerin öncelikle biyoloji veya ilgili bir çalışma alanında lisans derecesi almaları gerekecektir. MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında biyolojik teknisyenler için %10’luk bir istihdam artışı öngörüyor ve ortalama maaşlarının 2017’de 43.000 TL olduğunu tahmin ediyor.

Kimyasal Teknikeri

Her ne kadar bazı kimyasal teknisyenler yeni ilaçlar geliştirmek için çalışsalar da bu alandaki çoğu ticari ve endüstriyel kullanım için yeni kimyasal ürünler ve işlemler yaratmaya odaklanmaktadır. Bu uzmanlar kimyasallar hazırlar, süreçler üzerinde bilimsel deneyler yapar, kimyasal ürünlerin kalitesini test eder ve bulguları ayrıntılı raporlarda belgeler. Kimya teknolojisinde veya uygulamalı bilimlerde önlisans derecesi genellikle bu alana en çok ne şekilde girdiğidir ve kurs, uygulamalı laboratuvar tecrübesi içermelidir. MİB’den gelen raporlar, 2016-2026 döneminde %4 artışla bu meslekte 2.950 yeni iş açılacağını gösteriyor. 2017 yılının Mayıs ayında, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) kimyasal teknikerlerinin ortalama 47.290 TL maaş kazandığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu