Klinik Araştırma Yöneticisi Maaşları, İş Tanımı ve Görevleri

Klinik araştırma yöneticileri, tıbbi ilaç ve teknoloji teknolojisinin protokol ve yasal şartları takip etmesini sağlar. Klinik araştırma yöneticileri en az bir lisans derecesine ihtiyaç duyar. Fakat bir yüksek lisans derecesi şiddetle tercih edilir. Yılda yaklaşık 65.000 TL kazanmayı bekleyebilirler.

Temel bilgi

Klinik araştırma yönetimi, yeni tıbbi ilaç ve teknolojilerin test edilmesinin prosedürlere, protokollere ve mevzuata uygun olduğundan emin olmayı içeren genişleyen bir alandır. Çoğunlukla klinik araştırmalara katılan klinik araştırma yöneticileri, tüm yasal gerekliliklerin ve etik konuların etkin ve yasal bir şekilde ele alınmasını sağlar. Bir lisans derecesi gereklidir; klinik uygulamada yüksek lisans derecesi genellikle tercih edilir. Araştırma yöneticileri ayrıca Klinik Araştırma Ortakları Derneği aracılığıyla sertifika alabilirler.

Zorunlu Eğitim Lisans derecesi, klinik araştırmalarda yüksek lisans derecesi sıklıkla tercih edilir
İsteğe bağlı sertifikalar Klinik Araştırma İlişkileri Derneği’nden alınabilir.
Öngörülen İş Büyümesi (2018-2028) Tüm doğa bilimleri yöneticileri için %6*
ortalama maaş (2024) Araştırma yöneticileri için 61.648 TL

Kaynaklar: *Meslek İstatistikleri Bürosu ve **PayScale

Klinik Araştırma Yönetimi İş Tanımı

Klinik araştırma yöneticileri, ilaçlar, tıbbi cihazlar ve protezler dahil olmak üzere yeni tıbbi teknolojilerin üretiminde yer alan tüm araştırma ile ilgili etkinlikleri planlar ve yönlendirir. Bu görevleri yerine getirmek için, idare, bütçeleme ve devlet düzenlemeleri dahil olmak üzere birçok alanda bilgili olmalıdır.

Klinik Araştırma Yönetimi Maaş ve İstihdam Bilgisi

Eylül 2019’da, araştırma yöneticilerinin çoğu yılda ortalama 50.000 TL ile 87.000 TL arasında ve ortalama 61.640 TL kazandılar. Meslek İstatistikleri Bürosu klinik araştırma yöneticileri de dahil olmak üzere her türlü doğa bilimleri yöneticisinin istihdamının 2018 ve 2028 arasında ortalama yüzde üç oranında artacağını öngörmüştür. pozisyonların yüksek olması bekleniyor. Klinik araştırma yöneticileri, ilaç firmaları ve hastanelerden bilimsel araştırma ve geliştirme laboratuvarlarına kadar çeşitli sektörlerde istihdam bulabilirler.

En Popüler:  Silah Ustası Maaşları, Ne Yapar? İş Tanımı

Klinik Araştırma Yöneticilerinin Sorumlulukları

Klinik araştırma yöneticileri, tüm araştırma çalışmaları etkinlik ve yönetiminden sorumludur. Tüm çalışmaların ve denemelerin devlet, yerel ve yönetmeliklere uymasını sağlamanın yanı sıra, vaka raporu formları ve ilaç doldurma formları dahil tüm klinik araştırma raporlarını ve kayıtlarını tutmaktan sorumludurlar. Yöneticiler ayrıca araştırma prosedürlerini, sonuçlarını ve analizlerini rapor etmek için laboratuvarlar, hastaneler ve araştırmacılarla toplanır.

Klinik Araştırma Yöneticileri için Eğitim Şartları & Nasıl Olunur?

Çoğu klinik araştırma yönetimi kariyeri, bilim insanlarının veya araştırmacıların klinik araştırma alanındaki yıllar süren çalışmalarının ilerlemesinin sonucudur. Bir lisans derecesi genellikle klinik araştırmalarda giriş seviyesi bir pozisyon için gereklidir. Birçok kolej ve üniversite klinik araştırma yönetiminde önceden klinik araştırma deneyimine sahip olan veya olmayanlara klinik araştırma koordinatörü işlerine giriş yapabilen yüksek lisans programları sunmaktadır.

Klinik araştırma yöneticileri, Klinik Araştırma Ortakları Derneği aracılığıyla sertifikasyon seçeneğine de sahiptir. Başvuru sahiplerinin bu alanda uzun yıllara dayanan deneyime sahip olmaları ve başvuranın kategorisine bağlı olarak bir dereceye kadar üniversite eğitimi almaları beklenir.

Bir klinik araştırma yöneticisi olarak klinik denemelerin geçerliliği, güvenliği ve güvenilirliğini sağlamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bir lisans derecesi asgari gerekliliktir. Fakat birçok pozisyon yüksek lisans derecesi gerektirir ve profesyonel belgelendirme de yetkinliği kanıtlayabilir. Bu alandaki işlerin 2028’e kadar ortalama bir hızla büyümesi bekleniyor ve 2019’da ortalama maaş neredeyse 62.000 liraydı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu