Kimyager Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Bir laboratuvar ortamında ekip çalışmasından hoşlanıyorsanız ve yeni ilaçların tasarlanmasına ve keşfe katkıda bulunmak için kimya becerilerinizi kullanmak istiyorsanız o zaman kimyada bir kariyer sizin için olabilir.

Bir kimyager olarak yeni ve daha etkili ilaçlar yaratmaya yardımcı olarak ilaç keşfi sürecinde hayati bir rol oynayacaksınız. Öncelikle sentetik organik kimya ve veri analiz araçları gibi birçok kimya tekniğini kullanarak, belirli bir hastalık veya durumla mücadele etmek için yeni farmasötik olarak aktif moleküller tasarlayacak ve yaratacaksınız.

Etkili olup olmadıklarını görmek için oluşturduğunuz bileşiklerin biyolojik testlerini anlamak ve yorumlamak için bir proje ekibindeki diğer bilim insanlarıyla yakın olarak çalışacaksınız. Daha sonra bu testlerin sonuçlarını analiz ederek, molekülün çalıştığını ve insanlarda test yapmak için güvenli olduğuna dair yeterli kanıt bulunana kadar nasıl geliştirilebileceğini tespit edeceksiniz.

Bazı kuruluşlar bir kimyager için reklam verirken, kimyager bilim adamı ve araştırma kimyagerleri gibi bu işin bilinebileceği başka meslek başlıkları da vardır. Kimyada roller bulduğunuzdan emin olmak için iş tanımlarının ötesinde iş tanımına bakmak önemlidir.

Sorumlulukları ve Görevleri Nelerdir?

Bir kimyager olarak yapmanız gerekenler:

 • Laboratuvarda hedef molekülleri oluşturmak ve geliştirmek için bilimsel deneyler planlamak ve yürütmek
 • Sağlık ve güvenlik kurallarını ve güvenli çalışma uygulamalarını takip edin
 • Deney sonuçlarını ve üretilen moleküllerin özelliklerini değerlendirmek için veri analizi yapmak
 • Bileşiklerin yapısının ve saflığının doğru olduğundan emin olun
 • Deneyleri doğru yazmak
 • Farklı disiplinlerdeki diğer bilimsel meslektaşlarla yakın çalışmak
 • Yeni moleküllerin özelliklerini modellemek için hesaplama tekniklerini kullanır
 • Oluşturulan faydalı bileşiklerin üretimini ‘büyütmenin’ nasıl mümkün olduğunu araştırın
 • Çalışma arkadaşlarınız, iş ortaklarınız ve müşterileriniz için çalışmalarınız hakkında raporlar hazırlayın ve sunumlar yapın
 • İç ve dış proje toplantılarına katılmak ve katkıda bulunmak
 • Ortaklar ve müşterilerle irtibat kurun ve araştırmanızın ilerleyişiyle ilgili sorulara cevap verin.
 • Bilimsel literatürden haberdar olmak
 • Eğitim ve konferanslara katılarak sürekli mesleki gelişim üstlenmek.

Maaşları Ne Kadar? (2023 Güncel Zamlı Maaş)

Adli Tıp kimyagerler için başlangıç ​​maaşları, işverenin büyüklüğüne ve niteliğine bağlı olarak 58.000 TL ile 62.000 TL arasında değişebilir.

Devlette kimyager maaşları Deneyimli/kıdemli kimyagerler 70.000 TL ile 95.000 TL arasındadır.

Yurtdışında kimyager maaşları Bilimsel veya teknik liderlik rollerine ilerleyen kimyagerler 90.000 TL ile 95.000 TL arasında alırken, yönetim pozisyonlarına geçenler 95.000 TL ile 115.000 TL kazanabilirler.

Bazı işverenler ayrıca emeklilik planları, sağlık planları, mülkiyet planları ve diğer çalışanların yaşam tarzı faydaları gibi ek avantajlar sunacak.

Gelir, kazanç ve maaş bilgisi sadece bilgilendirme amaçlıdır.

*Maaşlar Temmuz 2023’de güncellenmiştir.

Çalışma Saatleri

Çalışma saatleri genellikle bir pazartesiden cumaya 09:00-17:00 arasıdır. Hafta sonu veya akşam çalışması nadirdir. Fakat bazen yoğun zamanlarda ya da bağımsız çalışma ya da araştırma yaparken gerekli olabilir.

En Popüler:  Biyomedikal Uzmanı Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Yarı zamanlı çalışma mümkündür. Kısa vadeli sözleşmeler bazen işe alım ajansları aracılığıyla da yapılabilir.

Çalışma Şartları Nasıl?

 • Öncelikle laboratuvar tabanlı olacaksın. Bu durum uzun süre tezgahta çalışmaktan ve sağlık ve güvenlik süreçlerini takip edebilmek için mutlu olmanız gerektiği anlamına gelir. Kalan zamanınız bir masada ya da toplantılarda geçirilecektir. Laboratuvarda ya da ayrı bir çalışma alanında bulunan bir iş istasyonunuz olabilir.
 • Bu tür bir bilimsel araştırma ve geliştirme, sinir bozucu bir süreç olabilir. Çünkü deneyleriniz umduğunuz sonuçları vermez. Bu yüzden sabır ve esnekliğe sahip olmak çok önemlidir.
 • Genellikle çok disiplinli küçük bir proje ekibinde, işbirliğine dayalı bir ortamda çalışacaksınız.
 • Çalışma günü içerisinde seyahat etmek normal değildir. Fakat müşterilerle tanışmak veya konferanslara katılmak için seyahat edebilirsiniz.
 • Kıyafet kodu genellikle oldukça gayriresmi olmakla birlikte, ne giydiğiniz laboratuvarda çalışmanın güvenlik gereklilikleri tarafından belirlenecektir. Örneğin açık parmaklı ayakkabılar veya çok fazla cilt açığa çıkaran giysiler giymek güvenli değildir. Uygun şekilde laboratuvar önlüğü, koruyucu gözlük ve diğer koruyucu kıyafetler giymeniz gerekecektir. Laboratuvar dışında, müşterilerle görüşürseniz daha resmi giyinmeniz beklenebilir.

Aranan Şartlar ve Nitelikler Neler?

Bu işi yapmak için derece düzeyinde bir kimya yeterliliğine ve sentetik ve organik kimyaya sahip olmanız gerekir. Giriş yapanların çoğunluğu, birçok Master derecesini listeleyen bir kimya değerine sahiptir.

Bir gereklilik olmamasına rağmen kimyadaki doktora bir avantaj olabilir, bazı işverenlerin doktora için bunu gösterebileceği ileri düzeydeki bilimsel araştırma becerilerinden dolayı tercihini belirlemesi. Bazı kuruluşlarda, bir doktora kıdemli ve daha yüksek ücretli rollere daha hızlı ilerlemenizi sağlayabilir.

Bazı işverenler, Adli Tıp kimyada bir rol için gerekli nitelikleri elde etmek için gerekli yarı zamanlı bir dereceyle kurulabilecekleri işlerine stajyerlik yolu sunmaktadır.

Gerekli Beceriler Nedir?

Sahip olmanız gerekenler:

 • Sentetik organik kimya için bir yetenek
 • İlaç keşfi sürecine ilgi ve motivasyon
 • Bilimsel deneyleri güvenli ve doğru bir şekilde tasarlama ve yürütme becerisi
 • Analitik beceriler ve deneylerinizle ilgili verileri yorumlama becerisi
 • Disiplinlerarası bir ekiple işbirliği içinde çalışabilme becerisi
 • Mükemmel yazılı iletişim ve rapor yazma becerileri
 • Meslektaşlarına ve müşterilerine açık bir şekilde bilgi sunmak için etkili sözlü iletişim becerileri
 • Bilimsel araştırma ve literatürle ilgili güncel bilgileri takip etme isteği
 • Detaylara dikkat ve bilimsel ve teknik verileri analiz etme becerisi
 • Kendi çalışmanızı etkili bir şekilde planlama ve yönetme becerisi
 • Ciddi deneme ve yanılma gerektiren bilimsel bir süreçle başa çıkma konusunda sabır ve esneklik
 • Yeni ve geliştirilmiş bilimsel çözümler geliştirmek için problem çözme becerileri
 • Verileri yönetme ve potansiyel olarak bilimsel modeller ve simülasyonlar oluşturma konusunda hesaplama becerileri
 • Etkili proje yönetimi becerileri.

İş Deneyimi ve Staj Başvurusu

İlgili iş deneyimi önemli bir avantaj olabilir ve birçok işveren, akademik niteliklerine ek olarak deneyim sahibi öğrencileri aktif olarak arayacaktır. Bir dizi şirket endüstri yerleşimlerinde yıl boyunca teklif veriyor. Bu da gerçekten derinlemesine eğitim, deneyim ve beceri edinmenin mükemmel bir yolu olabilir.

Yaz yerleştirmeleri, stajlar ve gayri resmi iş deneyimi ya da staj, tecrübe kazanmanın diğer iyi yoludur. Bazı büyük şirketler yapılandırılmış yaz yerleştirme veya içgörü programları sunarken, diğer yandan gayrı resmi fırsatlar hakkında bilgi almak için doğrudan irtibat kurulabilir.

En Popüler:  Gıda Teknikeri Ne İş Yapar ve Maaşları Ne Kadar?

Ayrıca üniversitelerdeki yaz araştırma yerleştirmeleri yoluyla değerli deneyimler kazanabilir ve hatta uzman lisans modülleri yaparak veya araştırma projeleriyle ilgili bir beceri setini geliştirmek ve göstermek için yardımcı olabilirsiniz.

Laboratuvar becerilerinizi geliştiren, size ilaç endüstrisi hakkında bir fikir verir, bilgi ve sentetik organik kimya anlayışınızı geliştirir veya daha geniş aktarılabilir becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olur.

İşverenler ve İş İlanları

Bu sektördeki işverenler:

 • İlaç şirketleri – genellikle ilaç ürünleri üreten, üreten ve satan daha büyük kuruluşlar
 • Sözleşmeli araştırma kuruluşları – genellikle ilaç şirketleri adına araştırma yapan daha küçük şirketler. Bunlar Adli Tıp kimyagerlerin istihdam oranının artmasına neden oluyor
 • Biyoteknoloji şirketleri – genellikle daha küçük organizasyonlar, genellikle belirli veya niş bir ürün veya geliştirmeye odaklanmış
 • Tıbbi yardım kuruluşları ve araştırma enstitüleri
 • Üniversiteler kimya araştırmalarını doktora ve doktora sonrası düzeylerde ve sonrasında, genellikle endüstri veya hayır iş ortaklarıyla işbirliği yaparak ya da fonlarıyla gerçekleştirme fırsatı sunar.

Uluslararası olarak İsviçre, Almanya, Japonya ve ABD’nin bazı bölgelerinde uyuşturucu bulma faaliyeti alanları varken Hindistan ve Çin, sözleşmeli araştırma kuruluşları için büyüme alanlarıdır.

Adli Tıp Araştırma Dernekleri üye rehberi, birçok tıbbi araştırma dernekleri hakkında bilgi sağlar. Hangi üniversitelere, kurumlara ve şirketlere birlikte çalıştıklarını veya araştırma yapmak için fon sağladıklarını bulmak için web sitelerine bakabilirsiniz.

Mesleki Gelişme ve Eğitimler

Tıbbi kimya araştırması için gereken özel bilgi ve yetenekleri geliştirmenize yardımcı olmak için işle ilgili eğitim almayı beklemelisiniz. Genellikle daha deneyimli bilim adamlarını içeren bir ekipte çalışıyor olacaksınız ve ekip toplantıları ve proje tartışmaları yoluyla onlardan öğrenme yeteneğine sahip olacaksınız.

Bilimsel dergileri okuyarak, konferanslara veya eğitim etkinliklerine katılarak yeni gelişmeleri ve araştırmaları takip etmelisiniz. Bazı şirketler kurum içi eğitim ve gelişim programları sunmaktadır. Bazı durumlarda bağımsız araştırma yapma ve hatta doktora derecesini yarı zamanlı olarak tamamlama fırsatınız olabilir.

Bilimsel becerileriniz, etkiniz ve profesyonelliğinizin kanıtlarını sağlayarak, bir sertifikalı kimyager veya bir yetkili bilim adamı olmak için statü kazanın. Bu akreditasyonlar genellikle bu sektörde ilerleme için temel bir gereklilik olarak görülmemektedir.

Kariyer ve İş İmkanları

Kariyeriniz ilerledikçe, başlangıçta daha kıdemli bilimsel rollere geçeceksiniz, bir takım veya bir projeye liderlik edecek ve araştırmanın yönü hakkında önemli kararlar vereceksiniz. Bazı kuruluşlarda müşteriyle daha fazla rol üstlenebilirsiniz.

Daha fazla deneyim ile daha geniş bir çok disiplinli ekibin çalışmalarını denetlemeye başlayabilir ve proje ve araştırmaların stratejik yönü ve planlanmasına daha fazla dahil olabilirsiniz. Bu aşamada, laboratuvarda çok daha az zaman, ofiste ve iç ve dış toplantılarda daha fazla zaman geçireceksiniz.

Daha üst düzey liderlik pozisyonlarına giden yolunuz, bir departman veya şirketin bilimsel çalışmasına öncülük etmek veya kurumsal yönetim ve liderlik rollerine geçmek olabilir.

Kariyer ilerlemesinin hızı ve fırsatları, daha üst düzey pozisyonlar için gösterebileceğiniz kişisel becerilerin ve yeteneğin yanı sıra, çalıştığınız örgütün boyutuna ve doğasına bağlı olacaktır. Bazı kuruluşlarda doktora sahibi olmak daha hızlı tanıtım ve tanınmaya yol açabilir.

Kimyacı ve kimyagerler ayrıca daha fazla endüstri deneyimi kazandıklarından, ilaç üretimi ve geliştirmedeki düzenleyici işlere veya diğer rollere de sıklıkla girerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu