Kapıcı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir kapıcı, okullardan, hastanelerden, büyük şirketlerden veya iş ofislerinden çeşitli ortamlarda çalışabilir. Görevleri, hafif temizlik hizmetlerinden ihtiyaç duyulduğunda daha küçük tesislerin onarımına kadar değişebilir. Bir kapıcı, çalışma alanını tüm personel ve ziyaretçiler için temiz ve güvenli tutmaktan sorumludur.

Bir kapıcının ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Nasıl Kapıcı Olunur?

Çoğu kapıcı iş başında öğrenir ve kapıcının gerçekleştirmesi gereken çeşitli yeteneklere bağlı olarak daha deneyimli birini gölgeleyebilir. Örneğin bazıları genel tesis onarımını gerçekleştirir ve hatta ekipmanın bakımını yapabilir. Gerekirse, yeni bir kapıcı bu görevleri nasıl yerine getireceğini daha deneyimli bir kapıcı tarafından öğrenirdi. E-Kurs’a göre kapıcıların %70’inden fazlası en az bir lise diplomasına sahipken, yaklaşık %20’si lise diploması veya dengi bir diplomaya henüz sahip değildi. %10’un altında çok küçük bir yüzde lisans diplomasına sahipti.

Kapıcının İş Tanımı

Kapıcılar, herhangi bir günde çeşitli görevleri yerine getirebilirler. Ampulleri değiştirmekten, tuvaletleri tamir etmekten ya da kazara bir dökülmeyi temizlemekten, bu işçiler tüm işlerin bir parçası olabilir. Tuvaletleri temizlemek ve depolamaktan, yer döşemelerini ve merdivenleri temiz tutmaktan ve çöpleri çıkarmaktan sorumlu olabilirler. Ayrıca kimyasallarla da çalışabilirler, bu nedenle bu kimyasalları uygularken kendi güvenliklerini ve çevredeki diğerlerinin güvenliğini sağlamak için gerekli güvenlik prosedürlerini yerine getirmeleri gerekir.

Bir alanı temiz tutmak için sadece hayati önemde olmadıklarını, aynı zamanda bu temizlik önlemlerinin güvenlik önlemlerinin de yerine getirildiğini unutmamak önemlidir. Örneğin bir yerde sıvı varsa, bir kapıcı, alan temiz ve kuru olana kadar alanın etrafına tabela veya ip koyar. Bu sayede diğerleri kaymaz ve düşmez. Bu işçiler çok çalışkan ve fiziksel olarak çok zorlu bir işi var.

En Popüler:  Kimyager Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kapıcı Kimdir?

İster milyar dolarlık bir şirket ister dünyaca ünlü bir hastane olsun, kuruluşların işlerini halletmeleri için tesisler temiz ve işlevsel olmalıdır. Kapıcılar ve bina temizleyicileri, birçok bina türünü temiz, düzenli ve iyi durumda tutar. Kapıcılar ve bina temizleyicileri işlerinde çeşitli manuel ve mekanik araçlar kullanır. Bazılarının temizliğin ötesinde birçok görevi vardır. Açık havada çim biçme, yürüyüş yollarını süpürme ve kar temizleme gibi konularda çalışabilir ve düzgün çalıştıklarından emin olmak için bir binanın ısıtma ve soğutma sistemlerini izleyebilirler. Bazıları küçük elektrik ve sıhhi tesisat onarımları yapar. Bazı tesislerde farklı iş unvanları vardır.

Bina denetçileri konut binalarının bakımını yapar ve kiranın toplanmasına ve potansiyel kiracılara boş pozisyonların gösterilmesine yardımcı olabilir. Muhafızlar devlet okulları ve hastaneler gibi kurumlara sahiptir. Kapıcılar günü yürüyerek, ayakta durarak veya eğilerek geçirirler ve ağır malzemeleri ve ekipmanları taşımaları gerekebilir. Ortalamanın üzerinde yaralanma ve hastalık oranlarına sahip oldukları için, işçilerin güvenlik eğitimi almaları giderek daha fazla isteniyor. Küçük kesikler, çürükler ve yanıklar yaygındır. Kapıcıların çoğu tam zamanlı çalışır.

Ofis binaları genellikle mesai saatlerinden sonra temizlendiğinden, birçok temizlikçi akşamları çalışır. Okullarda kapıcılar genellikle gündüzleri çalışır. Hastanelerde ve otellerde sıklıkla olduğu gibi 24 saat bakıma ihtiyaç duyulduğunda kapıcılar vardiyalı çalışır.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Kapıcılar ve Bina Temizleyicileri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 37-2011.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu