Kapıcı Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Kapıcı Nedir?

Kapıcılar ofis binalarını, okulları, hastaneleri, perakende satış mağazalarını, otelleri ve diğer yerleri temiz, sıhhi ve iyi durumda tutarlar. Bazıları sadece temizlik yapar, bazılarının ise çeşitli görevleri vardır. Binaların içini temiz ve düzenli tutmanın yanı sıra, bazı temizlik görevlileri dışarıda çalışır, çimleri biçer, yürüyüş yollarını süpürür veya kar küreme yapar. Bazı kapıcılar ayrıca ısıtma ve soğutma sistemlerini izleyerek bunların düzgün çalışmasını sağlayabilir.

Kapıcı Ne Yapar?

Kapıcılar genellikle şu maddeleri yapar:

  • Çöp ve çöp kutularını toplayın ve boşaltın
  • Süpürerek, paspaslayarak veya vakumlayarak bina zeminlerini temizleyin
  • Banyoları temizleyin ve sabun, tuvalet kağıdı ve diğer malzemelerle doldurun
  • Kapıları kilitleyerek binaları güvende tutun
  • Süngerler ve silecekler kullanarak dökülmeleri ve diğer tehlikeleri temizleyin
  • Pencereleri, duvarları ve camı yıkayın
  • Temizlik malzemeleri sipariş edin
  • Ampulleri değiştirin
  • Binanın büyük onarımlara ihtiyacı olduğunda yöneticileri bilgilendirin

Kapıcılar çeşitli araç ve gereçler kullanır. Basit temizleme araçları arasında paspaslar, süpürgeler, tırmıklar ve kürekler bulunabilir. Diğer araçlar, kar püskürtücüler ve zemin tamponlarını içerebilir. Bazı kapıcılar, örneğin sızdıran bir musluğun onarımı gibi küçük elektrik veya sıhhi tesisat onarımlarından sorumlu olabilir.

Kapıcı Nasıl Olunur?

Kapıcıların farklı kişilikleri vardır. Gerçekçi bireyler olma eğilimindedirler. Bu da bağımsız, istikrarlı, ısrarcı, samimi, pratik ve tasarruflu oldukları anlamına gelir. Dokunsal, fiziksel, atletik veya mekanik görevleri severler. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Kapıcının en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kapıcının Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kapıcıların çoğu bina ve konutlara hizmet verir. Birçoğu aynı zamanda ilk ve orta öğretim okullarında da istihdam edilmektedir.

En Popüler:  Genetik Danışman Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Çoğu temizlikçi ve bina temizleyicisi iç mekanda çalışır. Fakat bazıları zamanın bir bölümünde dışarıda çalışır, yürüyüş yollarını süpürür, çimleri biçer veya kar küreme yapar. Günün çoğunu ayakta, bazen hareket ettirerek veya ağır malzemeleri veya ekipmanı kaldırarak geçirirler. Sonuç olarak iş sırt, kollar ve bacaklarda yorucu olabilir. Banyoları ve çöp odalarını temizlemek gibi bazı görevler kirli ve rahatsız edici olabilir.

Kapıcıların çoğu tam zamanlı çalışır. Fakat bazıları yarı zamanlı çalışabilir. Ofis binaları genellikle boşken temizlendiğinden, birçok temizlik işçisi akşam saatlerinde çalışmaktadır. Fakat okullardaki kapıcılar genellikle gündüzleri çalışır. 24 saat bakıma ihtiyaç duyulduğunda kapıcılar vardiyalı çalışabilir. Bu özellikle hastaneler ve oteller için geçerlidir.

Kapıcılar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu