Kalite Kontrol Teknisyeni Maaşları, Ne İş Yapar? İş Tanımı

Kalite Kontrol Teknisyeni İçin Görev Tanımı

Etkileyici birçok ortamda çalışmak, kalite kontrol teknisyenleri kalite kontrol işlemlerini sürdürmekten, ürünleri test etmekten ve ürün geliştirme ve üretim sırasında sonuç verilerini kaydetme ve analiz etmekten sorumludur. Test edilen ürünler, kalite kontrol teknisyeninin çalıştığı sektöre bağlı olarak sağlık ekipmanından konfeksiyona ve gıda maddelerine kadar değişebilir. Kalite kontrol mühendisine raporlama yapan kalite kontrol teknisyenleri, belirlenen süreçleri takip eder ve en iyi üretim uygulamalarına ve ürün kalite standartlarına uymanın yanı sıra ürün çıktısının verimliliğini ve maliyet etkinliğini de izler.

Eğitim Şartları İşverenler asgari olarak 2 yıllık bir önlisans derecesi gerektirir
İşin Gereklilikleri Ürün geliştirme ve üretim sırasında kalite kontrol işlemlerinin sürdürülmesini, ürünlerin test edilmesinin ve verilerin kaydedilmesinin dahil edilmesi
Ortalama Maaş (2023)* 55.460 TL (tüm endüstri mühendisliği teknisyenleri)
İş Büyümesi (2016-2026)* %1 (tüm endüstri mühendisliği teknisyenleri)

Kaynak: *Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Meslek İstatistikleri Bürosu, işverenlerin, kalite kontrol teknisyeni işleri dahil olmak üzere çoğu endüstri mühendisliği teknolojisi pozisyonu için en az iki yıllık bir ortak lisans derecesi gerektirdiğini bildirmektedir. Öğrenciler, mühendislik ve teknoloji akreditasyon kurulunun (ABET) Teknoloji Akreditasyon Komisyonu tarafından akredite edilmiş programları topluluk kolejlerinde ve teknik enstitülerinde bulabilirler. Kalite kontrol teknolojisindeki laboratuvar çalışmaları, lisans müfredatının önemli bir parçasıdır. Çalışan kalite kontrol teknisyenleri, bazı istisnalar olmasına rağmen dört yıl süren eğitim ve iş deneyimi deneyimini tamamladıkları sürece Amerikan Kalite Derneği’nden kalite teknisyeni sertifikası alabilirler.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Kalite kontrol teknisyenleri çalışmalarında titiz, kalite süreçleri ve istatistiksel teknikler konusunda uzman olmalı ve ASQ’ya göre ölçüm ve test cihazları (MT&E) ve arıza modu ve etki analizi (FMEA) kavramları hakkında bilgili olmalıdır. Ayrıntılara dikkat ve verilerle çalışma becerisi artılar, bilimleri ve temel mühendislik kavramlarını sağlam bir şekilde kavramak yardımcı oluyor. Kalite kontrol teknisyenleri genellikle entegre bir ekibin parçası olarak çalıştıkları için, mükemmel kişilerarası ve iletişim yetenekleri de çok önemlidir.

En Popüler:  Robotik Mühendisi Maaşları Ne İş Yapar? Nasıl Olunur?

Kariyer Durumu

MİB, 2016 ve 2026 yılları arasında endüstri mühendisliği teknisyeni pozisyonlarında %1’lik bir artış öngörüyor ve kalite kontrol teknisyenleri içeren bu kariyere sahip olanlara, maaşlar tecrübe ve sanayiye bağlı olsa da 2018’de ortalama 55.460 TL kazanç elde etti. Kariyerlerini ilerletmek isteyen kalite kontrol teknisyenleri ileri eğitim ile kalite kontrol mühendisliği işlerini takip edebilirler (lisans veya mühendislik alanında yüksek lisans derecesi). Fakat ilerleme fırsatları iş deneyimi sayesinde de bol miktarda bulunur. Bazı kalite kontrol teknisyenleri kalite kontrol üretim yönetiminde daha üst düzey pozisyonları hedeflerken, diğerleri denetçi veya lider denetim ekibi olmayı hedeflemektedir.

Benzer Meslekler

Benzer Meslek seçeneklerinden bazı örnekler:

Kalite Kontrol Müfettişi

Meslek içi eğitime ek olarak lise diploması veya eşdeğeri olan adaylar, bu mesleğe girebilirler. Kalite kontrol müfettişleri, malzeme ve ürünleri işçilik hataları açısından kontrol eder ve aynı zamanda endüstri şartnamelerine uymayanları da ararlar. İstihdamdaki %11’lik bir düşüş MİB tarafından 2016-2026 arasında tüm denetçiler, test uzmanları, sıralayıcılar, örnekleyiciler ve tartılar için tahmin edildi – bunlar kalite kontrol müfettişleri. Bu meslekler 2018’de ortalama 48.000 TL ücret ödedi.

Endüstri Mühendisi

Bu profesyoneller endüstri, mekanik veya imalat mühendisliği derecelerinin yanı sıra genel mühendislik veya endüstri mühendisliği alanında lisans dereceleri alırlar. Çalışmaları, üretim süreçlerini kolaylaştırmak ve israfı ortadan kaldırmak için yöntemler keşfetmeyi gerektirir. MİB, 2018’de endüstri mühendisleri için ortalama 87.040 liralık maaş açıkladı ve 2016-2026’dan bu yana %10’luk işlerde ortalamadan daha hızlı bir artış öngördü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu