Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Bir Elektrikçinin Görev Tanımı

Elektrikçiler, elektriğin evler, ofisler, okullar ve fabrikalar arasında akmasını sağlayan kablo ve bileşenleri monte eder ve bakımını yapar; bazıları ayrıca bilgisayarları ve telefonları çalıştıran alçak gerilim kablolarını da kurar. Planları takiben ve güvenlik kodları bilgisinden yararlanarak telleri transformatörlere, devre kesicilere ve diğer cihazlara bağlarlar. Bir çok aleti arasında boru bükücüler, kablo sıyırıcılar, tornavidalar ve penseler; çalışmalarını osiloskop, ohmmetre, voltmetre ve ampermetre gibi cihazlarla test ederler.

Eğitim Şartları Mesleki, teknik veya eğitim akademileri veya stajyerlik programı
Gerekli beceriler Fiziksel olarak formda, denge, renk görme, el-göz koordinasyonu
Yıllık Ortalama Maaş (2021)* TL 55.190
İş Büyümesi (2016-2026)* %9

* Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Her ne kadar bazı elektrikçiler ilk önce yardımcı olarak işe alınsa da çoğu genellikle dört yıl süren ve 144 ders saati ve 2.000 saat iş başında eğitim gerektiren programlarda çırak olarak başlar; stajyerlik sponsorluğu organizasyonlarından biri Ulusal Elektrik Müteahhitleri Birliği (NECA). Bazı işçiler ilk önce meslekî, teknik ya da eğitim akademilerinde okuyarak başlarına başlayıp, daha yüksek seviyedeki çıraklar olmalarına izin verir; kurslar elektriğe odaklanabilir; iletkenlerin özellikleri; boru bağlantı parçaları; konut, ticari ve endüstriyel tesisler ve ısıtma ve aydınlatma uygulamaları.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir stajyer elektrikçi en az 18 yaşında olmalı ve lise diplomasına veya Genel Eğitim Diplomasına sahip olmalıdır. Elektrikçiler de fiziksel olarak formda olmalı ve iyi bir dengeye, el-göz koordinasyonuna ve renkli görmeye sahip olmalıdır.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre Mayıs 2018’de, elektrikçiler için ortalama saatlik ücret 26.50 TL iken, ortalama yıllık maaş 55.190 liraydı. 2016-2026 yılları arasında, elektrikçi istihdam fırsatlarının %9’luk bir artışla ortalama kadar hızlı olacağı öngörülmektedir. Ekonomik düşüşler sırasında açıklıklar azalır. Ancak inşaat faaliyeti başladığında elektrikçi kıtlığı meydana gelir.

Benzer Meslekler

Elektrikçi olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki kariyerlere hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Elektronik Yükleyici

Elektronik kurmak ve test etmek isteyen bir kariyer yapmak isteyenler için, elektronik kurucusu olmak doğru bir seçim olabilir. Elektronik montajcıları birçok endüstride çalışmakta ve güvenlik ve ses sistemleri, navigasyon ekipmanları, üretim makineleri ve yardımcı bileşenler gibi ürünleri bağlamaktadır. Kurulumdan sonra, düzgün çalıştığından emin olmak için ekipmanı test eder ve gerekli ayarlamaları yapar.

Bu alanda çalışmak için, teknik bir kolejde elektronik eğitimi genellikle gereklidir ve iş başında eğitim çok yaygındır. Elektronik Teknisyenleri Birliği Uluslararası gibi bir kuruluştan profesyonel sertifika almak, pozisyon için başvururken avantaj sağlayabilir.

BLS’ye göre bu alan için 2016 ve 2026 arasında %1’lik bir istihdam artışı öngörülüyor. Ancak endüstriyel ve ticari ekipman montajcıları diğer sektörlerden daha yeni fırsatlar görecek. 2018 Mayıs’ında, BLS, ulaştırma ekipmanlarının elektronik tesisatçılarının yıllık ortalama 60.340 TL gelir elde ederken, ev eğlence elektronik montajcılarının 38.160 TL kazandığını tahmin ediyordu.

Elektrik Mühendisliği Teknisyeni

Yeni elektrikli cihazların tasarlanması ve inşasına daha fazla ilgi duyanlar, bir elektrik mühendisliği teknisyeni olmayı düşünmelidir. Bir elektrik mühendisi yönetiminde bu mühendislik teknisyenleri eskizler ve şemalar yaratır, elektrik bileşenleri birleştirir, prototipler oluşturur, kapsamlı testler yapar, tasarım hatalarını düzeltir ve raporlar hazırlar. Elektrik mühendisliği teknolojisinde önlisans derecesi bu meslekte iş bulmak için gerekli bir adımdır ve bu programlar mesleki ve teknik okullarda bulunabilir.

2018 yılında, BLS ülkede 126.950 elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyeninin çalıştığını ve yılda ortalama 64.330 TL kazandığını bildirdi. 2016-2026 arasında bu alanda %2’lik bir istihdam artışı bekleniyor ve BLS bu duraklamayı üretim faaliyetlerinin azalmasına bağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu