Elektrikçi Nedir? Maaşları, Kariyeri ve Eğitimleri

Elektrikçinin Görev Tanımı

Elektrikçiler, elektriğin evler, ofisler, okullar ve fabrikalar arasında akmasını sağlayan kablo ve bileşenleri monte eder ve bakımını yapar; bazıları ayrıca bilgisayarları ve telefonları çalıştıran alçak gerilim kablolarını da kurar. Planları takiben ve güvenlik kodları bilgisinden yararlanarak telleri transformatörlere, devre kesicilere ve diğer cihazlara bağlarlar. Bir çok aleti arasında boru bükücüler, tornavidalar ve penseler; çalışmalarını voltmetre ve ampermetre gibi cihazlarla test ederler.

Eğitim ŞartlarıMesleki, teknik veya eğitim akademileri veya stajyerlik programı
Gerekli becerilerFiziksel olarak formda, denge, renk görme, el-göz koordinasyonu
Ortalama Maaş (2023)*55.190 TL
İş Büyümesi (2016-2026)*%9

* Kaynak: Meslek İstatistikleri Bürosu

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Her ne kadar bazı elektrikçiler ilk önce yardımcı olarak işe alınsa da çoğu genellikle dört yıl süren ve iş başında eğitim gerektiren programlarda çırak olarak başlar; stajyerlik sponsorluğu organizasyonlarından biri Elektrik Mühendisliği Birliği. Bazı işçiler ilk önce meslekî, teknik ya da eğitim akademilerinde okuyarak başlarına başlayıp, daha yüksek seviyedeki çıraklar olmalarına izin verir; kurslar elektriğe odaklanabilir; iletkenlerin özellikleri; boru bağlantı parçaları; konut, ticari ve endüstriyel tesisler ve ısıtma ve aydınlatma uygulamaları.

Gerekli Yetenekler ve Şartlar

Bir stajyer elektrikçi en az 18 yaşında olmalı ve lise diplomasına veya Genel Eğitim Diplomasına sahip olmalıdır. Elektrikçiler de fiziksel olarak formda olmalı ve iyi bir dengeye, el-göz koordinasyonuna ve renkli görmeye sahip olmalıdır.

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosuna göre 2018’de elektrikçiler için ortalama saatlik ücret 26.50 TL iken, ortalama maaş 55.190 liraydı. 2016-2026 yılları arasında, elektrikçi istihdam fırsatlarının %9’luk bir artışla ortalama kadar hızlı olacağı öngörülmektedir. Ekonomik düşüşler sırasında açıklıklar azalır.

En Popüler:  İş Geliştirme Direktörü Maaşları – Eğitim ve Kariyer Bilgisi

Benzer Meslekler

Elektrikçi olmak için gereken bazı beceriler, sizi diğer alanlardaki kariyerlere hazırlamaya yardımcı olacaktır.

Elektrik Mühendisliği Teknisyeni

Yeni elektrikli cihazların tasarlanması ve inşasına daha fazla ilgi duyanlar, bir elektrik mühendisliği teknisyeni olmayı düşünmelidir. Bir elektrik mühendisi yönetiminde bu mühendislik teknisyenleri eskizler ve şemalar yaratır, elektrik bileşenleri birleştirir, prototipler oluşturur, kapsamlı testler yapar, tasarım hatalarını düzeltir ve raporlar hazırlar. Elektrik mühendisliği teknolojisinde önlisans bu meslekte iş bulmak için gerekli bir adımdır ve bu programlar meslek teknik liselerinde bulunabilir.

2018 yılında Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) ülkede 126.950 elektrik ve elektronik mühendisliği teknisyeninin çalıştığını ve yılda ortalama 64.330 TL kazandığını bildirdi. 2016-2026 arasında bu alanda %2’lik bir istihdam artışı bekleniyor ve MİB bu duraklamayı üretim faaliyetlerinin azalmasına bağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu