Kalite Güvence Analisti Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kalite Güvence Analisti Nedir?

Kalite güvence analisti, bir kuruluşun yazılımının düzgün çalışmasını sağlayan kişidir. Yazılım geliştiricileri bir program oluşturduktan sonra, kalite kontrol analistleri bunu test eder. Yazılım programları genellikle donar, belirli işletim sistemlerinde düzgün çalışmaz veya temel özellikler eksik olabilir. Kalite güvence analistleri, yazılım halka sunulmadan önce bir test ortamında çalışarak sorunları başlamadan önce durdururlar. Bu durum herhangi bir hayal kırıklığını ve boşa harcanan zamanı azaltır ve sonuçta tüm kuruluşa fayda sağlar.

Bir üretim tesisinde, genel kaliteyi iyileştirmenin yollarını öneren bir kalite kontrol analisti de kullanılabilir. Standart altı bir ürün tespit edildiğinde, analist onu reddeder, not alır ve bir daha olmamasını sağlamak için önerilerde bulunur. Ortamı ne olursa olsun, bu analistlerin son derece ayrıntı odaklı olmaları, mükemmel iletişim becerilerine sahip olmaları, ürün ve prosedürlerdeki değişiklikleri açıklayabilmeleri ve geri bildirim verebilmeleri gerekir.

Kalite Güvence Analisti Ne Yapar?

Bir kalite kontrol analisti, düzgün ve verimli çalıştığından emin olmak için yazılımı test eder ve daha iyi çalışması için yönetime önerilerde bulunur. Bu durum hem yeni yazılımı hem de yükseltilmesi gereken yazılımı içerir. Ana sorumlulukları, belirlenmiş zaman çizelgelerine ve bütçelere uyarken yazılım ürünlerini ve uygulamalarını iyileştirmektir.

Kalite güvence analistleri genellikle bir test ortamında ve bir kalite iyileştirme ekibiyle birlikte çalışır ve yazılımın halka sunulmasından önce analizin yapılmasına izin verir. Bir sorun tespit edildiğinde, ortaya çıkmasının arkasındaki neden anlaşılmalıdır. Bu sayede sorunun olabildiğince çabuk düzeltilebilmesi ve gelecekte önlenmesi sağlanmalıdır. Yazılıma yapılan testleri ve ince ayarları açıklamak için yeni değişiklikleri listeleyen bir rapor oluşturulmalıdır. Programı, değerlendirmeyi, test yöntemlerini ve yazılıma yapılan iyileştirmeleri ayrıntılı olarak açıklarlar.

En Popüler:  Ekonomist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Kalite güvence analistleri, yazılımı kullanıcı gereksinimleri ile karşılaştırmak ve yazılımın bu gereksinimlere göre çalıştığından emin olmak için kullanabilecekleri çeşitli araçlara sahiptir. Testlerden sonra, yazılım için değişiklikler ve iyileştirmeler tavsiye edilir ve uygun değişiklikleri yapmak için web geliştiricilerine sunulur.

Kalite güvence analistleri yazılımla çok yakın çalıştıkları için, genellikle eğitim materyalleri oluşturmaları ve kullanıcılara yazılımı nasıl doğru kullanacakları konusunda talimat vermeleri istenir.

Kalite güvence analisti Nasıl Olunur?

Kalite güvence analistlerinin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da girişimci yani; maceracı, hırslı, iddialı, dışa dönük, enerjik, hevesli, kendinden emin ve iyimser.

Bu meslek sana göre mi? Kalite güvence analistinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Kalite Güvence Analistinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Kalite güvence analistleri genel bir ofis ortamında çalışır ve belirli son teslim tarihlerini karşılamak için akşamları ve hafta sonları fazla mesai yapmaları gerekebilir. Bazı kalite kontrol analistleri uzaktan çalışabilir. Fakat çoğunun ofiste bulunması gerekir. Günün büyük bir bölümünde takım halinde çalışacaklarından başkalarıyla rahat bir şekilde çalışabilmeleri gerekir.

Uzmanlaştıkları alanda deneyime veya akademik geçmişe sahip kalite kontrol analistleri ortalamanın üzerinde iş beklentilerine sahip olabilir.

Kalite Güvence Analistleri ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu