Jinekolog Nedir? Nasıl Olunur?

Jinekologlar, meme ve hormonal problemler, idrar yolu ve pelvik bozukluklar ve rahim ağzı kanseri gibi kadın üreme sistemi hastalıkları, yaralanmaları veya hastalıkları konusunda uzmanlaşmıştır. Kadın hamileliği sırasında da bazen bir kadın doğum uzmanıyla çok yakın çalışırlar.

Çoğu zaman özel muayenehanelerde, hastanelerde veya özel kliniklerde çalışırlar. Çoğu serbest meslek sahibidir veya bir muayenehanede diğer tıp uzmanlarıyla ortaklaşa çalışır. Bazıları ayrıca jinekolojinin tıp alanına giren lisansüstü öğrenciler için eğitimci olmayı seçiyor.

Jinekolog Nasıl Olunur?

Jinekologlar doktordur. Tıp fakülteleri oldukça rekabetçidir, bu nedenle gönüllülüğe başlamak, akademik olarak başarılı olmak ve lisede ve lisans programınızda liderlik rolleri bulmak önemlidir.

Öncelikle biyoloji, kimya veya diğer ilgili bilimler gibi bir alanda lisans derecesi almalısınız. Mezun olduktan sonra tıp fakültesine kabul edilmek için lisans okulunuzun son senesinde Tıp Fakültesi Testine girmeniz önerilir. Tıp fakültesine kabul edildikten sonra jinekoloji uzmanlığında bir ikamet veya bursun tamamlanması 4 yıl daha akademisyen ve 3-7 yıl arasında sürebilir. Fakat o zaman jinekolojide bir doktor olarak kabul edilirsiniz.

İş Tanımı Jinekolog

Bir jinekolog kadın sağlığını kontrol eder. Yıllık sınavları tamamlarlar, cinsel yolla bulaşan hastalıkları teşhis ederler, doğum kontrol ilaçlarını izlerler ve çoğu kez meme muayenelerini tamamlarlar. Jinekologlar genellikle cinsel ilişki, üreme organları ve bazen bir kadının idrar yolu ile ilgili tıbbi sorunları teşhis eder.

Jinekologlar, hastaları değerlendirmek, teşhis etmek ve tedavi etmek için çeşitli cihazlar ve makineler kullanır. Makineler ve cihazlar, ultrasonları, endoskopları, tıbbi mikroskopları, forsepsleri, traksiyon cihazlarını ve cerrahi cihazları içerebilir (fakat bunlarla sınırlı değildir). Hastaları bireysel olarak görürler ve sıklıkla yapılan muayenelere veya prosedürlere yardımcı olmak için bir asistan veya başka bir sağlık personeli hazır bulunur.

En Popüler:  Güvenlik Sistemleri Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jinekologlar genellikle bir hasta için hassas olabilecek samimi konular hakkında konuşurlar. Hastalarıyla yakınlık ve güvene dayalı bir ilişki kurmak önemlidir. Çünkü çoğu zaman hastalar bazı endişeleri hakkında konuşurken utanabilirler veya çekingen davranabilirler.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Doktorlar ve Cerrahlar ve Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 29-1064.00.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu