Tıbbi Cihaz Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

Bir tıbbi cihaz teknisyenini bir tamirci gibi düşünebilirsiniz. Fakat tıbbi destek cihazları için. Bu teknisyenler, diş telleri ve diğer protezler gibi tıbbi destek cihazlarını oluşturur, onarır ve hatta takarlar. Cihazları tasarlamak için genellikle yazılım programları kullanabildiklerinden, el aletleri, elektrikli aletler ve hatta bilgisayarların bir kombinasyonu ile çalışırlar.

Nasıl Tıbbi Cihaz Teknisyeni Olunur?

Tıbbi cihaz teknisyeni olmak için kurslar sunan yerel bir kolej veya meslek okulunu keşfetmeyi zor bulabilirsiniz. Bu alana bir lise diploması ile girebilir ve ardından iş başında deneyim kazanabilirsiniz. Anatomi, fen bilimleri, matematik ve dükkânda (ahşap işleme ve mekanik gibi) kolej veya lise dersleri almak faydalıdır.

E-Kurs’a göre tıbbi cihaz teknisyenleri lise diploması, önlisans derecesi ve lisans derecesi arasında neredeyse eşit olarak bölünmüştür.

Tıbbi Cihaz Teknisyeninin İş Tanımı

Teknisyenler kendilerini sabahları bir cihaz tasarlamak için Bilgisayar Destekli Tasarım (CAD) yazılımını kullanırken bulabilecekleri için bu ilginç bir alandır. Daha sonra öğleden sonra parçaları delmek veya kaynaklamak için el veya elektrikli aletler kullanıyor olabilirler veya bir cihazı örtmek için deri veya kumaş gibi malzemelerle çalışabilirler. Bu teknisyenler ayrıca, bir cihaz için gerekli özellikleri okurken ayrıntı odaklıdır ve bu özelliklerin ince ayarına yardımcı olmak için bir hastanın vücut kısmının bir dökümünü bile alabilirler. Bu bilgi, tıbbi cihaz teknisyeninin bir hasta için işlevsel bir cihaz tasarlamasına yardımcı olur.

Tıbbi Cihaz Teknisyeni Kimdir?

Tıbbi cihaz teknisyenleri, yapay uzuvlar ve diş telleri oluşturmak için insan anatomisi bilgisini matematik ve elektrikli aletlerle birleştirir. Çalışmaları, hastaların fiziksel bir sınırlamanın üstesinden gelmelerine yardımcı olmak için cihazları kullanan diğer tıp uzmanlarını destekler. Bu teknisyenler, bir hastanın neye ihtiyacı olduğuna dair reçeteleri ve ayrıntılı bilgileri okur. Genellikle bir kalıptan veya ölçüden çalışırlar, hassas aletlerle ölçüm yaparlar ve ardından tasarım yazılımı yardımıyla bir cihaz veya yeni bir uzuv oluştururlar.

En Popüler:  Dijital Analist Nedir? Nasıl Olunur?

Genellikle teknisyenler yeni uzuvları kesmek ve şekillendirmek için el veya elektrikli aletler kullanır. Parçaları birbirine yapıştırır, perçinler veya kaynak yaparlar. Bununla birlikte 3D yazıcı teknolojisinin kullanımı hızla artmakta ve geleneksel protezlere göre daha iyi uyum ve işleve izin vermektedir. Her iki durumda da son adımlar yüzeyleri düzleştirmeyi ve onları doldurmayı veya kaplamayı içerir. Cihazlar daha sonra test edilir, ayarlanır ve sonunda onarılır ve bakımı yapılır.

Gereksinimler, lise veya eşdeğerinden mesleki eğitime veya önlisans derecesine kadar değişir. Ortez ve protez teknisyenleri alanında az sayıda kurs varken, atölyede, matematik, bilim ve anatomi dersleri faydalıdır. Çoğu çalışanı işte teknik yetenekleri öğrenir. Cihaz teknisyenleri tıbbi mekaniklerdir. Yaptıkları cihazlar, insanların fiziksel işlev ve forma sahip olmasının yanı sıra bağımsızlık ve üretkenliğe ulaşmasına yardımcı olur.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, Diş ve Laboratuvar Teknisyenleri ve Tıbbi Cihaz Teknisyenleri.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 51-9082.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu