Jinekolog Ne Yapar? Nasıl Olurum?

Jinekolog Nedir?

Bir jinekolog, kadınların üreme sistemleri konusunda uzmanlaşmış bir tıp doktorudur. Kadınları tedavi etmede uzmanlaşan ayrı doktorlar yüzyıllardır var olmuştur ve bu kadim uzmanlar günümüz jinekoloji doktorlarının ve araştırmacılarının atalarıdır. Jinekologlar genellikle kadın sağlığı ve sağlığı konusundaki tartışmaların ön saflarında yer alır. Genel bir hekim küçük kadınların sağlık sorunlarını tespit edip tedavi edebilirken, kadın sağlığının belirli yönleri söz konusu olduğunda jinekologların uzman görüşleri kesinlikle gereklidir.

Jinekolog Ne Yapar?

Bir jinekolog, kadın sağlığına odaklanan çeşitli testler ve muayeneler yapar. Jinekologlar, üreme sağlıklarını sağlamak için yetişkin kadınlara standart yıllık muayeneyi yapmaktan sorumludur. Bu muayene sırasında doktor, kadını fiziksel olarak muayene edecek, pap smear yapacak, STD testleri yapacak, göğüs muayenesini tamamlayacak ve kadının doğum kontrolünü kullanıp kullanmadığını izleyecektir. Jinekologlar ayrıca bazen doğum uzmanı olarak sertifikalandırılır ve hamilelik sırasında anne ve fetüsün sağlığını izler.

Yukarıdakilere ek olarak bir jinekolog da pratisyen hekimi olarak kadınlarda aynı tıbbi durumların bazılarını izlemelidir. Örneğin bir kadının şeker hastalığı varsa, jinekoloji uzmanı, hastalığının üreme organlarını nasıl etkilediğini ona bildirmelidir. Jinekologlar ayrıca kadınların üreme organlarında yaşayabilecekleri polikistik yumurtalık sendromu veya rahim ağzı kanseri gibi sorunları teşhis eder. Alt karın ağrısı veya cinsel ağrıdan şikayet eden kadınlarda vajinal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonlarını da kontrol edebilirler. Jinekologlar ayrıca kadınların üreme organları üzerinde tüp bağlama gibi küçük ameliyatlar da yaparlar.

Jinekolog Nasıl Olunur?

Jinekologların farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da sosyaldir yani; kibar, cömert, yardımsever, sabırlı, şefkatli, yardımsever, empatik, düşünceli ve arkadaş canlısıdır.

En Popüler:  İstatistikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bu meslek sana göre mi? Jinekoloğun en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Jinekologun Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Jinekologlar, genellikle kendi muayenehanelerine sahip olan veya diğer jinekologlarla bir muayenehanede ortak olan serbest meslek sahibi doktorlardır. Bazıları hastaneler, devlet kurumları ve yardım kuruluşları tarafından istihdam edilmektedir. Yine de diğerleri araştırma yapan kolejlerde ve üniversitelerde çalışıyor veya üniversite tıp programlarında profesör.

Tüm jinekologlar ya tıp ya da eğitim alanında, bazen her ikisinde de çalışır. Tüm dünyada jinekologlara ihtiyaç duyulmaktadır ve bu meslekte doktorlara olan talep giderek artmaktadır. Yalnızca ABD’de jinekologlar için iş piyasasının önümüzdeki on yıl içinde %24 büyümesi bekleniyor. Jinekologların çoğu işlerinden zevk aldıklarını bildiriyor. Fakat birçoğu işlerinin stresli olduğunu ve aile ve sosyal yaşamlarından çok zaman aldığını da bildiriyor.

Sıkça Sorulan Sorular

jinekolog nasıl bir kişiliğe sahip olmalıdır?

Bir jinekolog, kadın hastalarının genel sağlığını tedavi eder, meme ve hormonal sorunlar, idrar yolu ve pelvik bozukluklar ve rahim ağzı kanseri gibi kadın üreme sistemindeki sorunları ve hastalıkları tedavi eder. Çoğu zaman bir jinekolog aynı zamanda bir kadın doğum uzmanıdır.

Bir jinekoloğun, yaptıkları işin mahremiyetini göz önünde bulundurarak, hastalarıyla konuşurken sabırlı olmaları gerekir. Hastanın sorunun ne olduğunu açıp tam olarak tartışmasını sağlamak için saygılı ve şefkatli bir şekilde yönlendirici sorular sormaları gerekir.

Utanç, birçok kadının sorunlarını doktorla, ister genç ister yaşlı bir kadın olsun, tam olarak tartışmasını engelleyebilir. Bu yüzden hastayla güven oluşturmak zorunludur. Çünkü bu durum hastanın özel meseleleri daha kolay açıklamasına olanak tanır. Güven, hastanın söylediklerini gerçekten dinleyerek, hastanın probleminin en küçük ayrıntılarına bile çok dikkat ederek ve araştırmada titizlikle kazanılır.

En Popüler:  Çilingir Nedir? Nasıl Olunur?

Jinekolog aynı problemi veya aynı semptomları kaç kez duymuş olursa olsun, bireye bunun büyük bir endişe olduğunu ve sempatik ve şefkatli bir şekilde dinlemesi gerektiğini hatırlaması gerekir.

Jinekolog olmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

ABD Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre jinekolog olmanın bir avantajı, jinekologların istihdamının 2012 ile 2024 arasında yüzde 18 artacağı tahmin edilmesidir. Özel muayenehaneler, hastaneler, sağlık kuruluşları ve klinikler arasından seçim yapabileceğiniz çeşitli iş yerleri vardır. Diğer bir avantaj ise, doğurganlık, jinekolojik kanser veya obstetrik gibi belirli bir alanda, yeni bir şey denemek istendiğinde kariyerde farklı zorluklar yaratabilecek bir uzmanlık seçebilmesidir.

Jinekolog olmanın dezavantajları işin doğası ile birlikte gelir. Bir jinekolog olarak çalışmanın bir miktar stres seviyesi vardır. Zaman zaman bir hasta ve ailesiyle kanser teşhisi veya bir tür hamilelik komplikasyonu gibi talihsiz haberleri paylaşmanız gerekebilir. Obstetrik seçilen uzmanlık alanıysa, bebek doğumu için hastaneye birçok gece yarısı ve hafta sonu çağrısı yapılacaktır. Birkaç yıl süren kesintili uykudan sonra, bu yaşam tarzı biraz zayıflamaya başlayabilir.

Jinekologlar ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu