Jeodezist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jeodezist Nedir?

Dünya her zaman büyüyor ve değişiyor. Büyümekte olan bir çocuk nasıl ölçülürse, dünyanın da değişimlerini takip etmesi gerekir (örneğin, buzulların erimesi ve hareket eden plakalar gibi değişiklikleri ölçmek).

Jeodezist, herhangi bir noktanın tam koordinatlarını belirlemek için dünyayı ölçen ve izleyen kişidir. Onlar, dünyanın ölçümlerinin tam bir resmini oluşturmak için uydu görüntülerini ve yerdeki araştırmaları kullanan bilim adamlarıdır. Jeodezistler, uygulamalı matematik ve fizik sürecini kullanarak teoriden ziyade somut ölçümler ve hesaplamalar kullanırlar.

Bu alan haritacılık veya coğrafya gibi alanlardan farklıdır. Çünkü esas olarak insan gözüyle görülemeyen şeylerin dünyanın görünümünü nasıl değiştirdiği ile ilgilidir. CBS teknisyenleri ve diğer harita uzmanları, jeodezist verilerini birçok farklı uygulama için kullanacaktır.

Jeodezist Ne Yapar?

Jeodezi, dünyanın üç özelliğini ölçme ve anlama bilimidir:
– geometrik şekli
– uzaydaki yönü
– yerçekimi alanı

Dünya sürekli değişiyor ve onun belirli yönlerini ve topografyasını incelemek bir jeodezistin işidir. Jeodezistler, dünyanın topolojik özelliklerinin kesin koordinatlarını belirlemek, yalnızca karada değil denizde de ölçümler almak ve gezegen süreçlerini hesaplamak için güçlü teleskoplar kullanmak için araziyi inceler. Uzaktan algılama gibi ekipmanlar kullanıyorlar ve uydu teknolojisinin icadından bu yana, mesafeleri hesaplamak için bir GIS (coğrafi bilgi sistemi) kullanıyorlar. Bu yöntemi kullanarak, dünyanın şekli, ölçüleri ve özelliklerinin ayrıntılı haritalamalarını oluşturma becerisine sahiptirler. Yeryüzündeki iki noktanın mesafesini yaklaşık 1 mm’ye kadar ölçebilir ve ortalama okyanus yüzeyinin yükselişini yılda yaklaşık 1,7 mm’ye kadar izleyebilirler.

Jeodezistler, yerçekimi çekme, tektonik plakalar, kutupsal aktivite ve dünyanın dönüşü gibi dünyanın topografik yönlerini değiştirebilecek şeyleri inceler. Yerçekimi kuvveti inanılmaz bir doğrulukla ölçülebilir (vücut ağırlığınızın milyarda biri kadar değişiklikler tespit edilerek). Jeodezistler aynı zamanda birden fazla nokta arasındaki mesafeleri de ölçer (dünya ile diğer gezegen cisimleri arasındakileri içerir). Toplanan bilgiler, bir buzulun ne kadar hızlı eridiğini ve kıtaların yayılıp yayılmadığını belirler. Diğer bilim adamları bu tür bilgileri, manzaranın nasıl değişeceği ve dünyanın birkaç yıl içinde nasıl görüneceği hakkında tahminler yapmak için kullanacaklar.

En Popüler:  Endodontist Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Jeodezist Nasıl Olunur?

Jeodezistlerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? Jeodezistin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

Jeodezistin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

Jeodezistlerin çoğu arazi ve planlama hizmetlerinde haritacı olarak çalışır. Binaların veya şehir planlarının yapısal olarak sağlam yüzeylerde, doğru yerlerde inşa edilmesini ve ölçümlerin hizalı olmasını sağlamak için ölçümler alarak mimarlık hizmetleri ile birlikte çalışacaklar. Jeofizik araştırma ekipmanlarına aşina olacaklar ve bu insan gruplarıyla birlikte kolayca çalışabilirler.

Jeodezistler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu