İzlanda Eğitim Sistemi

Yüksek yaşam kalitesi için düzenli olarak kabul edilen İzlanda, uluslararası öğrenciler için modern bir üniversite deneyimi ve ücretsiz eğitim ücretleri sunar.

İzlanda, şehir hayatının vızıltılarından kurtulmak ve açık havada harika yerleri keşfetmek isteyen öğrenciler için mükemmel bir yer. ‘Ateş ve buz ülkesi’ olarak bilinen İzlanda, Avrupa’nın en büyük buzullarına ve dünyanın en aktif yanardağlarına ev sahipliği yapan bir zıtlık ülkesidir.

İzlanda küçük bir ülkedir ve ülke nüfusunun yarısından fazlası başkent Reykjavik’te yaşamaktadır. En büyük ikinci kentsel alan Akureyri’dir. Ancak bu yer bile seyrek nüfusludur. Yükseköğretime kayıtlı 19.000 öğrenciden %5’i uluslararasıdır.

Arıza sürenizde keşfedilecek çok şey var. Thingvellir Milli Parkı, UNESCO dünya mirası alanıdır ve Gullfoss şelalesi ‘altın düşmeler’ olarak bilinir. Reykjavik’te balina izlemeye gidebilir ve Grindavík’te Mavi Lagünü deneyimleyebilirsiniz. Hala yapacak bir şey arıyorsanız, Kuzey Işıkları’nı yakalamaya ve yapılacaklar listenizden işaretlemeye ne dersiniz?

İzlanda üniversiteleri

İzlanda yedi üniversiteye ev sahipliği yapar. Bunlardan dördü herkese açık:

 • İzlanda Tarım Üniversitesi
 • Hólar Üniversitesi Koleji
 • Akureyri Üniversitesi
 • İzlanda Üniversitesi, Reykjavik.

Diğer üçü de devlet desteği alan özel üniversitelerdir:

 • Bifröst Üniversitesi
 • İzlanda Sanat Akademisi
 • Reykjavik Üniversitesi.

Tüm üniversiteler Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir. Ancak kurumlar özerktir ve kurslarının içeriği üzerinde özgürlük sahibidir. Farklı üniversitelerde aynı adı taşıyan programlar, içerdikleri programlara göre büyük farklılıklar gösterebilir. Bu nedenle uygulamadan önce seçeneklerinizi araştırın.

İzlanda modern bir öğrenme deneyimi sunuyor. En eski kurumu olan İzlanda Üniversitesi, 1911 yılında kurulmuştur. Üniversiteler, 21. yüzyıl işgücü piyasası için öğrencileri yeni, uygun öğretim yöntemleriyle donatmayı amaçlamaktadır.

İzlanda akademik yılı iki yarıyıldan oluşur; sonbahar ve ilkbahar yani Eylül’den Mayıs’a kadar sürer.

İzlanda’da en iyi bölümler ve dereceler

İzlanda’daki bir lisans kursu üç ile dört yıl tam zamanlı eğitim gerektirir. Hemşirelik ve zorunlu eğitim dereceleri profesyonel sertifika olarak sınıflandırılırken, diğer tüm konularda dersler lisansüstü eğitim için resmi nitelik oluşturur.

Candidatus dereceleri ise, lisans ve lisansüstü eğitim unsurlarını birleştirir ve sizi belirli bir mesleğin becerileri ile donatmak için tasarlanmıştır. Bunların tamamlanması dört ile altı yıl sürer.

Değerlendirme, 0 ile 10 arası bir ölçekte ölçülür, burada beş veya daha yüksek bir işaret bir geçiş oluşturur. İzlanda’daki dereceler, Avrupa Kredi Transfer Sistemine (ECTS) göre kredilere ayrılmıştır. 60 kredi bir yıllık tam zamanlı çalışmaya eşdeğerdir ve lisans dereceleri 180 ile 240 krediden oluşabilir.

Hangi kursların mevcut olduğunu öğrenmek için üniversiteler ve kolejlerle iletişime geçin ve başvurunuzu doğrudan gönderin. İzlanda’daki lisans derslerinin çoğunun ülkenin resmi dili olan İzlandaca olarak verildiğini unutmayın.

Yüksek lisans derecesi

Tamamlanması altı aydan iki yıla kadar sürebilecek yüksek lisans programları çeşitli yöntemlerle verilmektedir. Derslere ve seminerlere katılacak, grup projelerine katılacak ve bireysel ödevleri tamamlayacaksınız. Final tezinin verilmesi programın önemli bir bölümünü oluşturur.

İzlanda hem öğretilmiş hem de araştırmaya dayalı programlar sunmaktadır. Yüksek lisans öğrencilerine modüller okuyor ve bir tez sunarken, araştırma öğrencileri bir danışman tarafından denetlenen tek bir projeyi tamamlıyor.

İngilizce çeşitli lisansüstü kursları sunulmaktadır. İzlandaca öğrenmeyi tercih ediyorsanız veya ana dili İngilizce değilse, tanınan bir sınavla dil yeterliliğinizi göstermeniz gerekir.

Yüksek Lisans düzeyinde çalışmaya hak kazanabilmek için üç yıllık bir lisans veya uluslararası dengi başarıyla tamamlamış olmanız gerekir. Birçok durumda, bunun ilgili bir konuda olması gerekir.

PhDs (Doktora)

Doktoralar sadece belirli üniversiteler tarafından sunulmaktadır. İzlanda Üniversitesi, Reykjavik Üniversitesi ve İzlanda Tarım Üniversitesi’nden bir tane alabileceksiniz. Uygun olmak için Master derecesini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.

Genellikle üç ile dört yıl uzunluğunda, bir tez yazmadan ve savunmadan önce bağımsız araştırma yapmanız gerekir. Çoğu program İngilizce olarak sunulmaktadır.

Öğrenci değişimleri ve değişim programları

İzlanda, Avrupa Birliği’ne (AB) üye değildir. Ancak yine de Erasmus+ değişim programına tam olarak katılmaktadır (2020/21 akademik yılı için onaylanmıştır)

Avrupa Ekonomik Alanı (AÇA) üyesi olarak. Erasmus+, Avrupa’daki öğrencilere üç aydan bir yıla kadar süren fırsatlar ile çalışma, eğitim, iş deneyimi ve gönüllü yerleşimler sunmaktadır. Katılmak için, kendi üniversitenizin, katılımcı bir Avrupa ülkesindeki bir ortak üniversite ile resmi bir anlaşması olması gerekir. Detaylar için üniversitenize sorun.

Buna ek olarak Danimarka, Estonya, Finlandiya, Letonya, Norveç ve İsveç’ten öğrenciler Nordplus programı aracılığıyla İzlanda’da değişim düzenleyebilirler.

İzlanda üniversitelerinin web sitelerinde daha fazla değişim seçeneğine göz atabilirsiniz.

Westfjords Üniversite Merkezi, İzlanda dili ve kültüründe 536 £ maliyetle üç haftalık yoğun kurslar düzenlemektedir. Yaz boyunca gerçekleşen bu kurslar, Erasmus, Nordplus ve ülkede bir veya iki dönem geçirmeyi planlayan diğer değişim öğrencileri için özel olarak tasarlanmıştır. İzlanda’nın kuzeybatısındaki eski bir yatılı okulda olacaksınız.

Kurs ücretleri

Uluslararası bir öğrenci olarak (hem AB/AEA hem de AB/AEA ülkelerinden olmayan), İzlanda devlet üniversitelerinde öğrenim ücreti alınmayacaktır. Ancak yıllık yaklaşık £ 446.

AEA üyesi olmayan bir ülkeden başvuru yapıyorsanız, başvuru ücreti de ödemeniz gerekir.

Ancak özel bir üniversitede eğitim almayı seçerseniz, öğrenim masraflarınızı karşılamanız gerekecektir. Bunlar kuruma ve kursa göre değişir. Bu nedenle kesin ücretler için her bir üniversite web sitesine bakın.

Yaşam maliyetlerini bütçenize katmayı unutmayın. İzlanda, yaşamak için pahalı bir ülke. Reykjavik’in Refah Bölümü, başkentte rahatça yaşamak için en az 1.076 £ tavsiye ediyor. Bu rakamın yaşam tarzınıza bağlı olarak değişeceğini ve daha uzakta yaşamak genellikle daha ucuz olacağını unutmayın.

İzlanda’da eğitim için burs imkanları

Bireysel kurumlar kendi burslarını verir. Bu nedenle daha fazla yardım alıp alamayacağınızı öğrenmek için seçtiğiniz üniversiteye başvurun.

İzlanda Eğitim, Bilim ve Kültür Bakanlığı her yıl uluslararası öğrencilere İzlanda Üniversitesi, Reykjavik’te İzlanda dili, edebiyatı ve tarihi konusunda bir dizi burs vermektedir.

İzlanda Araştırma Merkezi Rannís lisansüstü burslar sunmaktadır. İzlanda Araştırma Fonu (IRF) araştırma öğrencilerine fon sağlarken, İzlanda Öğrenci İnovasyon Fonu (ISIF) lisans ve yüksek lisans düzeyindeki öğrencileri yaz araştırma projeleri ile desteklemektedir. IRF finansmanı çoğunlukla doktora öğrencilerine yöneliktir. Ancak yüksek lisans öğrencileri de başvurabilirler.

Biraz ekstra para harcamak için çalışmalarınızın yanında yarı zamanlı bir işe başlayabilirsiniz. AB/AEA öğrencisi değilseniz, bunu yapmak için uygun çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenci vizeleri (Oturma ve Çalışma İzni)

AB/AEA vatandaşıysanız, izin veya vize olmadan İzlanda’ya gidebilirsiniz. Üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, geldiğinizde yapılabilecek yerel yetkililere kayıt olmanız gerekir.

Ancak AB dışından İzlanda’ya taşınıyorsanız ve üç aydan fazla kalmayı planlıyorsanız, ülkeye girmeden önce oturma izni almanız gerekir. Tüm başvurular İzlanda Göçmenlik Müdürlüğü tarafından yapılır.

Başvurmak için, aşağıdakilerle birlikte Müdürlüğe bir başvuru formu göndermeniz gerekir:

 • İzlanda’daki üniversitenize kayıt belgesi
 • Tamamlanmış, temiz bir ceza geçmişi kontrolü
 • Kaldığınız süre boyunca kendinizi finansal olarak destekleyebileceğinizi gösteren kanıtlar
 • Geçerli bir pasaport
 • Sağlık Sigortası.

Son başvuru tarihi sonbaharda başlayan kurslar için 1 Temmuz, ilkbaharda başlayan kurslar için 1 Kasım’dır. Potansiyel gecikmelere izin vermek için başvurunuzu mümkün olduğunca erken gönderin. Başvurular işlem ücretine tabidir.

Lisans ve Yüksek Lisans öğrencileri için izinler bir seferde altı ay için verilir (Doktora izinleri 12 aylık olarak verilir). İznin süresinin dolmasından en az dört hafta önce Müdürlük aracılığıyla yenilenmesi sizin sorumluluğunuzdadır.

Varışta, tüm öğrenciler İzlanda kimlik/sosyal güvenlik numarası olan Kennitala’ya başvurmalıdır. Bu, bir banka hesabı açmak da dahil olmak üzere çeşitli pratik konular için gereklidir.

Nasıl başvurulur?

İzlanda’da merkezi bir uygulama portalı yok. Bu nedenle doğrudan seçtiğiniz üniversitelere başvuru yapacaksınız.

Bir başvuru formu doldurmanız ve istenen belgeleri eklemeniz gerekir. Bunlar özgeçmişinizi, akademik transkriptlerinizi, pasaportunuzun fotokopisini ve kursunuzun öğretildiği dilde yeterliliğinizin kanıtlarını içerecektir.

Bazı durumlarda formun basılı ve imzalı bir kopyasını göndermeniz gerekebilir. Bu aşamada başvuru ücretleri de ödenmelidir.

Dil şartları

İzlanda dili ülkenin resmi dili olmasına ve kültürünün önemli bir parçası olmasına rağmen, akıcı olmanız gerekmeyecek. Nüfusun çoğunluğu İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşuluyor.

Ancak eğitiminiz boyunca İzlanda’da yaşamak yeni bir dil öğrenmek için mükemmel bir fırsat sunar ve öğrenci hayatına katılmak için en azından İzlandaca bilgisine ihtiyacınız olacaktır.

Öğrenmesi çok zor, ülkeye taşınmadan önce İzlandaca öğrenmeye başlamak iyi bir fikir. Yeterli uygulama ile geçebilecek kadar öğrenebilmelisiniz.

Başlamanıza yardımcı olmak için IcelandicOnline.com ücretsiz bir hizmettir. Kurs, ‘hayatta kalma’ seviyesinden ileri seviyeye kadar altı zorluk seviyesinde sunulmaktadır. Başlangıç ​​ve orta seviyedeki kurslar 238 £ ek ücret karşılığında ek öğretmen desteği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu