İtfaiyeci Nedir? Nasıl Olunur?

Bir itfaiyeci, yangına ve tıbbi acil durumlara müdahale eder ve en önemlisi, yangınlarla mücadele eder ve insanları ve hayvanları güvenli bir yere tahliye etmeye yardımcı olur. Onlar genellikle ilk müdahale ekipleridir ve olay yerine vardıklarında diğer acil durum personeli ile yakın çalışırlar. Ayrıca tıbbi acil durumlarla başa çıkma ve ilgili tehlikeli maddeler varsa ne yapacakları konusunda da yeteneklidirler.

Bir itfaiyecinin ne yaptığını öğrenmek için Youtube’dan meslek tanıtım videosu izleyebilirsiniz.

Ücretsiz Meslek Testi

Nasıl İtfaiyeci Olunur?

1. Adım: İtfaiyeci Olmak İçin Eğitiminizi Tamamlayın

Lise diplomanızı veya eşdeğerinizi kazanmanız ve ardından yangın biliminde bir mesleki sertifika programına, önlisans veya lisans programına katılmak için başvurmanız gerekir. Bir itfaiyeci olmanın ne kadar süreceği, hangi eğitim programını seçtiğinize bağlı olacaktır. Ayrıca olay yerinde ilk yardım sağlayabilmeniz için acil tıbbi teknisyen sertifikanızı da almanız gerekecektir.

Adım 2: İtfaiyeci Olmak İçin Testlerinizi Geçin

İtfaiyeciler fiziksel ve zihinsel olarak sert olmalıdır, bu nedenle yazılı bir testi, psikolojik bir değerlendirmeyi ve bir fitness testini de geçmeniz gerekir. Buna ek olarak ayrıca mülakata alınacaksınız. Uygunluk testi Aday Fiziksel Yetenek Testi olarak adlandırılır ve lisanslı kurumlar tarafından sağlanır. İtfaiyeci Adayı Test Merkezine göre bu fiziksel test, bir parkurda sekiz aktivitenin gerçekleştirilmesinden oluşur: merdiven tırmanma, hortum sürükleme, ekipman taşıma, merdiven kaldırma ve uzatma, zorla giriş, arama, kurtarma sürüklemesi ve tavan ihlali ve çekme.

3. Adım: İtfaiyeci olarak İtfaiye İstasyonuna Katılın

Bir itfaiye istasyonuna katılma rekabeti zor olabilir. Gönüllü bir itfaiyede çalışmak size yardımcı olabilir ve tavsiye mektupları sağlayabilir. Bazı itfaiyeciler ek tıbbi deneyim kazanacak ve sağlık görevlileri EMT’lerden daha fazla tıbbi hizmet sağlayabildiğinden, uygulamalarını iyileştirmek için bir sağlık görevlisi olacaklar. Bir istasyona katıldığınızda, itfaiye departmanınızın akademisine uygulamalı deneyim için katılacaksınız. Bu sayede topluluğunuzdaki yangınlarla mücadele etmeye hazır olabilirsiniz.

En Popüler:  Tıp Asistanı Nedir? Nasıl Olunur?

İtfaiyecinin İş Tanımı

İtfaiyeciler, acil durumda olmadıklarında genel olarak bir itfaiye istasyonunda çalışırlar. Orada uyurlar ve yemek yerler ve muhtemelen 24 saate kadar vardiyalar sırasında nöbet tutarlar. İş tehlikeli kabul edilir ve genellikle uzun saatler gerekir. Bir itfaiyeci, ağır nesneleri kaldırmak, tırmanmak, hareket ettirmek, koşmak ve dengelemek için fiziksel olarak uygun olmalıdır. Güçlü dinleme ve iletişim becerileriyle önemli bilgiler elde edebilmeli ve olası bir sorunu hızlı bir şekilde fark edebilmelidirler. İtfaiyeciler ayrıca değerli bilgileri iş arkadaşlarına, amirlere veya sağlık ve polis personeline iletebilmelidir. Rekabet güçlü ve fiziksel olarak uygun insanlar, paramedik eğitimine ek olarak yüksek test puanlarına sahip insanlar bu iş piyasasında bir avantaj sağlayacaktır.

İtfaiyeci Kimdir?

Cesaret, güç ve baskı altında soğukkanlı bir kafa, itfaiyecilerin ihtiyaç duyduğu en önemli özelliklerden bazılarıdır. İtfaiyeciler yangınları kontrol edip söndürür ve yaşamın ve çevrenin risk altında olduğu kriz durumlarına müdahale eder. İtfaiyeciler yangınları söndürmek ve insanları kurtarmak için yanan binalara girerler, bazen onları taşır. Hortumları hidrantlara bağlar, pompaları çalıştırır, merdivenleri tırmanır ve enkazı kırmak için diğer araçları kullanırlar. Aldıkları çağrıların çoğu tıbbi acil durumlar içindir, bu nedenle birçok itfaiyeci tıbbi yardım da sağlar.

Bazı itfaiyeciler petrol sızıntısı ve kimyasal kazalar gibi tehlikeli maddeleri temizlerken diğerleri orman yangınlarını kontrol etmek için özel olarak eğitilmiştir. İtfaiyecilerin çoğu yerel yönetimler için çalışıyor. Bazıları havalimanlarında, kimya fabrikalarında ve diğer sanayi sitelerinde çalışır. Gönüllü itfaiyeciler, ücretli itfaiyecilerle aynı rollere sahiptir ve bu alandaki iş gücünün büyük bir bölümünü oluşturur. İtfaiyecilerin programları genellikle itfaiye istasyonunda bir seferde 24 saat görev başında, ardından 48 ila 72 saat kapalı.

İtfaiyeciler, bir orman yangını kontrol altına almak için uzun süre çalışabilir. İtfaiyeciler, tüm meslekler arasında en yüksek yaralanma ve hastalık oranlarından birine sahiptir. Ağır, sıcak koruyucu giysiler giymeleri gerekir. İtfaiyeciler genel olarak bir lise diplomasına, geçerli bir sürücü belgesine ve bir acil tıp teknisyeni sertifikasına ihtiyaç duyar. Adaylar mülakatları, yazılı ve fiziksel uygunluk testlerini, yangın akademisi eğitimini başarıyla tamamlamalı ve işe alındıktan sonra rastgele uyuşturucu testlerinden geçmelidir.

Kaynakça

  • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, İtfaiyeciler.
  • Kariyer Geliştirme Merkezi. 33-2011.00.
  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.
En Popüler:  Reklam Yöneticisi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu