İstatistikçi Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İstatistikçi Nedir?

İstatistikçi, verileri analiz etmek ve yorumlamak ve sonuç çıkarmak için matematiksel teknikleri kullanan kişidir. Çoğunlukla ofislerde çalışsalar da anketleri denetlemek veya veri toplamak için seyahat edebilirler.

İstatistikçi Ne Yapar?

İstatistikçiler genel olarak şu maddeleri yapar:

  • Ele alınacak soruları veya sorunları belirleyin
  • Soruları veya problemleri cevaplamak için hangi verilerin gerekli olduğuna karar verin
  • Veri bulma veya toplama yöntemlerini belirleyin
  • Veri toplamak için anketler veya deneyler veya kamuoyu yoklamaları tasarlayın
  • Veri toplayın veya başkalarını bunu yapmak için eğitin
  • Verileri analiz edin ve yorumlayın
  • Analizlerinden sonuçları rapor edin

İstatistikçiler veri toplamak için anketler, deneyler ve kamuoyu yoklamaları tasarlar. nüfus sayımı gibi bazı anketler, neredeyse herkesten veri içerir. Fakat çoğu anket ve kamuoyu yoklaması için istatistikçiler, belirli bir gruptaki bazı kişilerden veri toplamak için örneklemeyi kullanır. İstatistikçiler, araştırılacak veya oylanacak örneğin türünü ve büyüklüğünü belirler.

İstatistikçiler ihtiyaç duydukları verileri toplamak için anket anketleri veya raporlama formları geliştirirler. Genellikle verileri toplayan ve tablo haline getiren işçiler için talimatlar yazarlar. Anketler postayla gönderilebilir, telefonla yürütülebilir veya online olarak veya başka yollarla toplanabilir.

İstatistikçiler toplanan verileri analiz eder. Analizlerinde ortalamaları, güvenilirliği ve diğer özellikleri hesaplarlar. Ayrıca verilerin güvenilirliğini ve geçerliliğini bulmak için testler seçer ve yürütürler. Yanlış sonuçların çıkarılmasını önlemek için verilerin sınırlamalarını açıklarlar ve eğilimleri ve ilişkileri belirlerler.

İstatistikçiler, verileri analiz etmek için özel istatistik yazılımları olan bilgisayarları kullanır. Bazıları, verileri daha doğru ve verimli bir şekilde analiz etmek için yeni istatistiksel yazılım paketleri oluşturmaya yardımcı olur. Bulgularını ve verilerin sınırlamalarını açıklamak için raporlar yazarlar. Raporlarını diğer ekip üyelerine ve müşterilere tablolar, çizelgeler ve grafikler ile sunabilirler. Ayrıca gelecekteki anketlerin veya deneylerin tasarımının nasıl geliştirileceğini de tavsiye ediyorlar.

En Popüler:  Gastroenterolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İstatistikçi Nasıl Olunur?

İstatistikçilerin farklı kişilikleri vardır. Araştırmacı bireyler olma eğilimindedirler. Bu da onların entelektüel, iç gözlemci ve meraklı oldukları anlamına gelir. Meraklı, metodik, rasyonel, analitik ve mantıklıdırlar. Bazıları da gelenekseldir yani; vicdanlı ve muhafazakarlar.

Bu meslek sana göre mi? İstatistikçinin en iyi kariyer seçeneklerinizden biri olup olmadığını öğrenmek için ücretsiz meslek ve Kariyer testimizi yapabilirsiniz.

İstatistikçinin Çalışma Yeri ve Şartları Nasıl?

İstatistikçilerin yaklaşık üçte biri hükümet için, çoğunlukla federal düzeyde çalışıyor. Bazen matematiksel istatistikçiler olarak adlandırılırlar. Bu çalışanlar, yanıt vermeyenlerden anketlere kadar olan boşlukları doldurmak gibi çeşitli amaçlar için gelişmiş istatistiksel modeller geliştirirler.

Birçok istatistikçi, ilaç ve sigorta şirketleri gibi özel işletmeler için çalışır ve genellikle diğer profesyonellerle ekipler halinde çalışır. Örneğin ilaç şirketlerinde istatistikçiler, devlet onayı için ilaçları test etmek için bilim insanlarıyla birlikte çalışabilir. Sigorta şirketlerinde farklı durumların sigortalanmasının risklerini hesaplamak için aktüerlerle birlikte çalışabilirler. İş dünyasındaki istatistikçiler araştırma projeleri hakkında tavsiyelerde bulunduklarından veya verilerin toplanmasını denetlediklerinden, ekip üyeleriyle yüz yüze toplantılar için ara sıra seyahat ederler.

Sıkça Sorulan Sorular

Aktüer ve istatistikçi arasındaki fark nedir?

Hem aktüerler hem de istatistikçiler, bilgisayar bilgisi, matematik bilgisi ve istatistiksel tekniklerin kullanımı gibi benzer beceri setlerine sahiptir. Farklı oldukları yer istihdam ortamları ve işlerinin kapsamıdır.

Aktüerler, özellikle sigorta endüstrisinde çalışır ve riskle ilgili verileri işleyerek şirketlere gelecekteki olayların istatistiksel olasılıklarını sağlar. Kazalar, hastalıklar ve doğal afetlerle ilişkili mali kayıplara odaklanırlar ve sigorta şirketlerinin müşteriye hangi kapsam ve primlerin ödenmesi gerektiğini belirlemesine yardımcı olurlar.

İstatistikçiler (bazen veri bilimcileri olarak adlandırılır), birden çok veri türüyle çeşitli ortamlarda çalışabilir. Bankalarda, devlet kurumlarında, danışmanlık firmalarında, teknoloji firmalarında, sağlık kuruluşlarında, büyük miktarda veri toplayan ve işleyen her yerde istihdam edilirler. Karmaşık veri setlerini kullanılabilir bilgilere dönüştürerek çıkarmak, analiz etmek ve özetlemek için istatistiksel teknikler kullanırlar. Bu bilgiler daha sonra yönetime verilir ve bu da bilgiyi bilinçli kararlar ve politikalar almak için kullanır.

En Popüler:  Patolog Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İstatistikçiler ile benzer meslekler aşağıda listelenmiştir. Ayrıca merak ettiklerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu