İnsan Kaynakları Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Bir insan kaynakları uzmanı, çalışanları tarayacak, röportaj yapacak, işe alacak ve yerleştirecek. Çalışanlara insan kaynakları prosedürleri aracılığıyla rehberlik eder ve çalışanların bunları anlamasını sağlar. Tazminat ve sosyal haklar, çalışan ilişkileri ve bazen eğitimle ilgili diğer insan kaynakları çalışmalarına dahil olurlar.

İnsan Kaynakları Uzmanı Nasıl Olunur?

İnsan kaynakları uzmanlarının genel olarak işletme, insan kaynakları veya alakalı bir alanda lisans derecesine ihtiyacı vardır. Öğrencilerin mesleki yazı, işletme, muhasebe, insan kaynakları yönetimi ve psikoloji alanlarında dersleri olacaktır. Bazı işverenler, insan kaynakları asistanı olarak kazanabileceğiniz önceki iş deneyimini ararlar.

Belgelendirme bir gereklilik değildir. Fakat tüm insan kaynakları alanlarında mesleki yeterlilik ve bilgi göstererek başvuru sahibine avantaj sağlayabilir. Birçok profesyonel dernek kurslar verirken, diğerleri sertifika programları sunar.

İnsan Kaynakları Uzmanının İş Tanımı

Bir insan kaynakları uzmanı, istihdam ihtiyaçlarını belirlemek için işverenlerine danışır ve ardından başvuru sahipleriyle görüşerek becerilerini, deneyimlerini ve eğitimlerini belirler. Başvuru sahibinin geçmiş kontrollerini ve iletişim referanslarını gerçekleştirirler. Başvuru sahibiyle ilgili olabilecek görevleri, faydaları, çalışma şartlarını ve diğer iş gereksinimlerini açıklarlar. Yeni bir çalışan oryantasyonuna yardımcı olurlar ve işverenler için başvuru sahiplerini işe alır veya yönlendirirler.

Bir insan kaynakları uzmanı, insan kaynakları çalışmasının tüm yönleriyle ilgilenir. İstihdam kayıtlarını tutarlar, gerekli evrakları işlerler ve insan kaynakları süreçlerinin devletve yerel düzenlemelere uygun olmasını sağlarlar. İnsan kaynaklarının da farklı uzmanlık alanları vardır. Örneğin bir işe alım uzmanı iş için başvuran kişileri bulacak, tarayacak ve görüşme yapacak ve yerleştirme uzmanları, bir adayı bir işverenle eşleştirecektir. Bu profesyoneller genel olarak bir ofiste çalışır. Fakat bazıları (işe alım uzmanları gibi) üniversite kampüslerini ziyaret etmek, başvuru sahipleriyle buluşmak ve iş fuarlarına katılmak için sık sık seyahat edebilir.

En Popüler:  Yarış Atı Eğitmeni Nedir ve Kimdir? Nasıl Olunur?

İnsan Kaynakları Uzmanı İş İlanı

Milli Park tarafından yayınlanan bir iş tanımına bakalım. Bu iş ilanı, aşağıdaki sorumlulukları yerine getirecek bir kişi arıyor:

 • Kadrolama ve Sınıflandırma, Eğitim ve Geliştirme veya İşgücü ve çalışan ilişkilerini içerebilecek önemli bir İK işlevsel alanında uzman olarak hizmet verin.
 • Karmaşık konum sınıflandırması konularında uzman yetkili tavsiyesi sağlayın ve konum sınıflandırma standartlarının uygulanmasının doğru ve tutarlı olmasını sağlayın.
 • İşe alma, sınav ve seçim süreçlerinde üst yönetime ve alt yönetim düzeylerine tavsiyelerde bulunun.
 • Uzun ve kısa vadeli personel gereksinimlerini tahmin edin ve pozisyonları doldurmak için işe alma stratejileri geliştirin.
 • İlgili konular yeni, oldukça tartışmalı, emsal teşkil ettiğinde veya birden fazla personel politikası alanını içerdiğinde, kurum yönetimine politika ve prosedürlerin yorumlanmasını sağlayın.

Bu pozisyon, Amerika’da 01/2019 tarihinden 12/2019 tarihine kadar yıllık 62,722 $ ila 96,958 $ maaş aralığında yayınlanmıştır. Bu ilan İş Arama Ofisi’nin bir parçasıdır.

Benzer Meslekler:

 • İnsan kaynakları müdürü
 • Rehber öğretmen
 • Sosyal Hizmet Asistanı

İnsan Kaynakları Uzmanı Kimdir?

Başvuru sahibi görüşmeleri, iş görüşmeleri, çalışan eğitimi, maaş belirleme. İnsan kaynakları uzmanları, bir kuruluşun hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duyduğu çalışanlara sahip olmasını sağlamakla ilgili çok çeşitli görevleri yerine getirir. İnsan kaynakları (veya İK uzmanları), yeni çalışanlar için ihtiyaç duydukları nitelikleri belirlemek için yöneticilerle buluşur. Daha sonra adayları tararlar ve en iyi adaylarla iş görüşmeleri yaparlar. Bir başvuru sahibi işe alındıktan sonra, İK uzmanları çalışan oryantasyonlarını yürütür, politikalarla ilgili soruları yanıtlar, istihdam kayıtlarını tutar ve sağlık sigortası veya ücretli izin gibi istihdam yardımları hakkında bilgi sağlar.

İK uzmanları ayrıca kuruluşun hükümet düzenlemelerine uymasını sağlar. Birçoğu, tüm insan kaynakları disiplinlerinde eğitilmiş ve departmanın tüm alanlarında görevleri yerine getiren İK uzmanlarıdır. Diğerleri, yardım ve tazminat yönetimi veya eğitim ve geliştirme, stratejik planlama veya işe alma gibi belirli bir alanda uzmanlaşmıştır. İnsan kaynakları uzmanları genellikle normal çalışma saatleri içinde ofislerde tam zamanlı çalışır.

En Popüler:  Tıbbi Cihaz Teknisyeni Nedir? Nasıl Olunur?

İK uzmanları, istihdam hizmetleri, hükümet, sağlık hizmetleri ve imalat dahil her tür kuruluşta çalışır. Yeni çalışanları işe almaya odaklananlar, genellikle üniversite kampüslerini ziyaret etmek ve iş fuarlarına katılmak için yoğun bir şekilde seyahat ederler. İnsan kaynakları uzmanlarının genellikle insan kaynakları, işletme veya alakalı bir alanda lisans derecesine ihtiyacı vardır. Bazı pozisyonlar için ilgili iş deneyimi gereklidir.

Kaynakça

 • İŞBUL, Türk Meslekler Sözlüğü, İnsan Kaynakları Uzmanları.
 • Kariyer Geliştirme Merkezi. 13-1071.00.
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın Raporlarından Faydalanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu