Islah Memuru Maaş, Eğitim ve Görev Tanımı

Gençlik ıslah memuru için kariyer tanımı

Gençlik ıslah memurları, tutuklanan ve yargılanmayı bekleyen veya bir suçtan mahkum olan ve görev sürelerini yeniden canlandırıcı veya genç bir tesiste yerine getiren gençleri denetlemekten sorumludur. Bir gençlik ıslah memurunun temel görevi, mahkumların ve diğer düzeltmeler çalışanlarının emniyetini ve güvenliğini sağlamak. Fakat devam eden eğitim ve gençlik suçlularının danışmanlığından da memurlar sorumludur. Gençlik düzeltme görevlileri, çalışan sayıları yürütmekten ve mahkumları bir yerden bir yere güvenli bir şekilde taşımaktan ve aynı zamanda yaşam becerilerini öğretmekten sorumludur.

Eğitim Lise diploması; Danışmanlık veya öğretim pozisyonları için gerekli lisans derecesi
İş Yetenekleri Kişilerarası, iyi muhakeme, fiziksel güç, çocuklar ve genç yetişkinlerle çalışmaya ilgi
Ortalama Maaş (2023)* 37.390 TL (genel olarak ıslah memurları için)
İş Büyümesi (2016-2026)** %-8 (ıslah memurları ve hapishaneler için)

Kaynaklar: *PayScale **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Eğitim Şartları – Nasıl Olunur?

Bir gençlik ıslah memuru olarak görevlendirmeyi planladığınız tam seviyesine bağlı olarak gerekli eğitim miktarı değişecektir. Bir lise diploması genellikle giriş seviyesi pozisyonu için asgari öneme sahipken, danışmanlık veya gençlik ıslah memuru olarak öğretmenlik yapmak istiyorsanız iki veya dört yıllık bir kolejden bir dereceye ihtiyacınız olacak. Normal bir kurs, ceza adaleti, hukuk, ergen gelişimi, danışmanlık, aile terapisi ve risk altındaki gençlerin karşılaştığı sorunları içerir.

İstenen Yetenekler

Bir gençlik ıslah memuru olarak başarılı olmak için çocuklar ve genç yetişkinlerle çalışabilmelisiniz. Uyuşmazlıkların çözümü, uyuşturucu bağımlılığının önlenmesi ve iyi iletişim ve kişilerarası beceriler de bu alanda size iyi hizmet edecektir. Stresli doğası nedeniyle, iyi duygusal ve zihinsel sağlık ve zorlu durumlarla başa çıkma yeteneği de gereklidir.

En Popüler:  Sahne Sorumlusu Nedir? Maaşları ve İş Tanımı

Ekonomik ve Kariyer Durumu

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre ıslah memurları ve hapishaneler arasındaki iş sayısının 2016’dan 2026’ya kadar %8 oranında düşmesi beklenmektedir. İşten çıkarmalar ve personel indirimleri, mahkum nüfusunun artması nedeniyle düzeltmelerde nadir görülmektedir. ıslah memurları arasında ortalama maaş, Mart 2019’da 37.390 liraydı.

Benzer Meslekler

Düzeltmeler ve ceza adaleti alanlarındaki benzer kariyer seçenekleri şu maddeleri içermektedir:

Şartlı tahliye memuru

Çocuk suçlularla çalışmak ve hayatlarını iyileştirmelerine ve hapisten uzak durmalarına yardım etmek isteyenler için, denetimli serbestlik memuru olmak doğru kariyer hareketi olabilir. Denetimli serbestlik memurları, gözaltına alınmaya mahkum olan ve iş bulma ve diğer topluluk kaynaklarını bulmalarına yardım eden hükümlü suçlularla görüşmektedir. Probasyon uzmanları ayrıca faaliyetleri izler, tavsiyelerde bulunur ve ilerlemeyi açıklayan raporlar oluşturur. Bu meslekte iş bulmak için, ceza adaleti, sosyal hizmet veya alakalı bir alanda lisans derecesi gereklidir. Bazı işverenler yüksek lisans derecesini bile tercih edebilir.

MİB, denetimli serbestlik memurlarının istihdamının ve ıslah tedavisi uzmanlarının 2016 ve 2026 arasında %6 oranında artacağını öngörmektedir. Çalışmanın stresli doğası nedeniyle, açık pozisyonlar için rekabet güçlü olmayacaktır. PayScale Mart 2019’da, denetimli serbestlik görevlileri için ortalama maaşın 41.351 Türk lirası olduğunu bildirmiştir.

Polis memuru

Suçluları parmaklıkların arkasına koymaya çalışmak daha çekici geliyorsa, bir polis memuru olarak kariyer yapmak ilgi çekici olabilir. Bir polis memurunun bazı görevleri arasında acil durumlara ve suç mahallerine yanıt vermek, şüphelileri tutuklamak, bilet yazmak ve mahkemede ifade vermek yer almaktadır. Bir kolej derecesinin her zaman alana girmesi gerekmeyebilir. Fakat polis adaylarının bir akademi programından mezun olması ve uzmanlık eğitimi almaları gerekir. MİB, polis memurlarının ve dedektiflerin istihdamının 2016 ve 2026 arasında %7 oranında artacağını öngörmektedir. Mart 2019’da, PayScale polis memurları için ortalama maaşın 50.640 TL olduğunu bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu