Isıtma Mühendisi Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Isıtma Mühendisi İçin Görev Tanımı

Isıtma mühendisliği, konut kullanımı için iklim kontrolü veya ısıtma sistemlerinin planlanması, tasarımı ve uygulanmasını içerir. Konut tipi ısıtma mühendisleri, ısıtma ekipmanları üreticileri ve gayrimenkul geliştiricileri tarafından kullanılır ve alan gereksinimlerini ölçmek ve ısıtma ihtiyaçlarını hesaplamak, özel ekipman tasarlamak veya şartnameleri yerine getirmek için ısıtma ekipmanı seçmek, şartnamelere uymak, sistemlerin imalatını ve kurulumunu ve servis hizmetlerini seçmek için bağımsız yükleniciler olarak çalışırlar. ısıtma ekipmanı sorunları ve arızaları ile ilgili sorunları giderme. Bir konut ısıtma mühendisliği kariyeri, daha fazla özel çalışma, diğer HVAC mühendisleri ve teknisyenlerini yönetme ve kendi HVAC işine sahip olmak için büyüyebilir.

Eğitim Sertifika veya önlisans derecesi genellikle gereklidir
Lisanslama Mezun olduktan sonra birden fazla sınav yapılabilir.
İş Yetenekleri Detay yönelimi, termodinamik anlayışı, bilgisayar destekli tasarım yazılımı tecrübesi
Ortalama Maaş (2023)* HVAC mühendisleri için 65.000 TL
İş Büyümesi (2016-2026)** HVAC montajcıları ve mekaniği için %15

Kaynak: *Payscale **Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB)

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Meslek İstatistikleri Bürosu’na göre tüm disiplinlerin mühendisleri için işgücüne girmek için genellikle bir sertifika veya bir iştirakçi derecesi gerekir. Hevesli HVAC öğrencileri, çeşitli ticaret ve teknik okullardan uygun eğitim ve öğretim bilgileri alabilirler. Programlar, tamamlanması ve bir tamamlama sertifikası veya bir önlisans derecesi ile sonuçlanması genellikle 6 ay ile 2 yıl sürer.

Lisans Gereklilikleri

Mühendisler, mezun olduktan sonra, Ulusal Mühendislik ve Ölçme Denetleme Kurulu tarafından uygulanan Mühendislik Sınavının temellerini, ardından Testöre Profesyonel Mühendis sertifikasını veren Testör İlkeleri ve Uygulama sınavını alabilirler. Konut ısıtma mühendisleri de dahil olmak üzere bazı HVAC mühendisleri, daha fazla kariyer artışı sağlamak için Amerikan Isıtma, Soğutma ve Klima Mühendisleri Derneği’nden yönetim sertifikası da alırlar.

En Popüler:  Bilim İnsanı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Gerekli Yetenekler Nedir?

Konut tipi ısıtma mühendisleri HVAC sistemlerinde ve metodolojilerinde iyi bilgilendirilmeli, işlerinde ayrıntılara odaklanmalı ve müşterilere müşteri hizmeti sağlama konusunda sevimli ve becerikli olmalıdır. Bilgisayar destekli tasarım (CAD) yazılımı ile tecrübe, diğer HVAC mühendisleri ve teknisyenleri ile verimli bir şekilde işbirliği yapma yeteneği ile birlikte bir zorunluluktur. Bir konut ısıtma teknolojisi kariyeri ayrıca, makine mühendisliği kavramları ve termodinamiğinin sağlam bir şekilde anlaşılmasını gerektirir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Enerji tasarruflu iklim kontrol teknolojilerine artan odak nedeniyle, yeni tesisler ve HVAC ekipmanı enerji denetimleri talep edildiğinden, konut ısıtma teknolojisi uzmanlığı talebi yakın gelecekte muhtemelen artacaktır. MİB, 2018’de HVAC alanında çalışan bireyler için, ortalama olarak 47.610 TL olan HVAC alanında çalışanların yüzde 90’ı olan yüzde 29.460 ile 76.230 TL arasındaki genel bir maaş olduğunu bildirmiştir. Sahadaki işlerin 2016-2026 döneminde de %15 oranında artması bekleniyor.

PayScale HVAC mühendislerinin ortalama maaşını Mart 2019’da 65.000 TL olarak bildirmiştir. Kariyerlerini geliştirmek isteyen ısıtma mühendisleri, Amerikan Makine Mühendisleri Birliği (ASME) tarafından yürütülen Mühendislik Yönetimi Sertifikaları Uluslararası (EMCI) sınavına girmeyi düşünebilirler.

Benzer Meslekler

Bakım ve kurulumda bu diğer seçenekleri göz önünde bulundurun:

Elektrikçi

Bir elektrikçi, Ulusal Elektrik Koduna ve geçerli yerel yönetmeliklere göre konut ve ticari elektrik sistemlerini kurar, bakımını yapar ve onarır. Kalkınan elektrikçiler iş başında eğitime başlamadan önce bir teknik okul programı veya stajyerlik yapabilirler; devlet lisansı da genellikle zorunludur ve lisanslama gereksinimleri değişkenlik gösterir. MİB’e göre istihdamın 2016-2026’dan ortalama %9 artış göstermesi bekleniyor. Elektrikçiler, Meslek İstatistikleri Bürosu (MİB) başına, 2018’de ortalama 55.190 TL kazandılar.

Tesisatçılar

Tesisatçılarda ve işyerlerinde sıvı ve gaz halindeki malzemeleri taşıyan borulardan tesisatçılar sorumludur. Tesisatçılar, planları okur ve yerel düzenlemelere göre kurulum ve servis görevlerini yerine getirir. Genellikle lisans almadan önce bir stajyerlik veya teknik okul programını tamamlamaları gerekmektedir. MİB, tesisatçıların, boru tesisatçılarının ve buhar tesisatçılarının işlerinin 2016-2026 arasında %16 oranında artması beklendiğini ve bu işgalin 2018’de ortalama 53.910 TL maaş ödediğini bildirmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu