Gelinlik Tasarımcısı Maaşları, İş Tanımı ve Nasıl Olunur?

Gelinlik Tasarımcısı için Görev Tanımı

Bir gelinlik tasarımcısı, gelinlikleri kavramsallaştıran, üreten, terziler ve pazarlayan uzmanlaşmış bir moda tasarımcısıdır. Gelinlik tasarımcıları, çoğunlukla üretilebilecek elbiseler oluşturmak için büyük moda evleri ile birlikte çalışırlar. Aynı zamanda, benzersiz tasarımlar oluşturmak için müşterilerle yakın çalışabilirler. Gelinlik tasarımında bir kariyer, uzun saatler, bol miktarda seyahat ve yıllar sürecek bir alanda reddedilme ile karşı karşıya kalmayı gerektirir.

EğitimZorunlu olmamakla birlikte, bir bekar ya da birliğin moda teknolojisindeki derecesi faydalıdır.
İş YetenekleriYaratıcılık, iş dünyası, iletişim, moda trendleri ve tahminleri hakkında güçlü bilgiler ve dikiş ve çizim becerileri
Yıllık Ortalama Maaş (Mayıs 2017)67.420 TL (tüm moda tasarımcıları)
İş Büyümesi (2016-2026) %3 (tüm moda tasarımcıları)

Kaynak: Çalışma İstatistikleri Bürosu

Zorunlu Eğitim & Nasıl Olunur?

Zorunlu olmamakla birlikte, bir bekar veya iştirakçinin moda teknolojisindeki derecesi, gelinlik tasarımı alanında başarılı olmak için gereken becerileri, portföyü ve ağ oluşturma becerilerini geliştirmeye yardımcı olabilir. Moda Teknolojisi Enstitüsü gibi, moda teknolojisi alanında diploma veren birçok okul, ayrıca kariyer yerleştirme programları sunar.

Gerekli Yetenekler Nedir?

Bir gelinlik tasarımcısı yaratıcı olmalı, dikiş ve çizim becerisine sahip olmalı ve moda trendleri ve tahminleri hakkında güçlü bilgiye sahip olmalıdır. Başarılı olmak için, bir gelinlik tasarımcısının da kişilerarası, iş ve iletişim becerilerinin güçlü olması gerekir.

Kariyer ve Maaş Bilgisi

Moda endüstrisindeki şiddetli rekabet nedeniyle bir gelinlik tasarımcısı olarak kariyerine başlamak zor olabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosuna göre moda tasarımcıları için iş sayısının 2016-2026’dan itibaren %3 artması bekleniyor. Mayıs 2017’de, BLS moda tasarımcıları için ortalama kazancını 67.420 TL olarak yayınladı.

Benzer Meslekler

Terzi ve Kanalizasyon

Terziler ve lağımlar, tasarımcıların desenlerine veya müşterilerin özel isteklerine göre yeni giysiler değiştirir, onarır veya yaratır. Donanımlar sırasında müşterilerle birlikte çalışırlar, ölçümleri ve giyside istenen değişiklikleri işaretlerler ve ardından ayarlamaları yapmak için el veya makine dikişini kullanırlar. Terziler ve lağımlar, ev tekstili gibi başka tekstil işleri yapabilir. Bazı terziler ve lağımlar dikiş dersi alırken, diğerleri de mesleği öğreniyor; Bazı durumlarda stajyerlik ayarlanabilir. BLS, özel lağım yapanların, terzilerin ve terzilerin 2017 yılında ortalama 28.850 Türk lirası kazandığını bildirdi. BLS ayrıca terziler, terziler ve özel lağım işlerinin 2016-2026’dan %10 azalacağını tahmin ediyor.

Sanat Yönetmeni

Sanat yönetmenleri, dergiler, ürün paketleri veya reklam kampanyaları gibi ticari medyada kullanılan resimlerin genel görünümünü belirler. Yaratıcı bir ekibin genç üyelerinin çalışmalarını denetleyebilir ve yönlendirebilirler. Sanat yönetmenleri, diğer departmanlardaki personel ile işbirliği içinde çalışabilir ve bir ürünün veya promosyonun istenen tasarım öğelerine ve özelliklerine sahip olmasını, zamanında ve bütçe dahilinde olmasını sağlamak için müşterilerle buluşabilir. Sanat yönetmenleri arasında serbest meslek oranı yüksek; BLS 2016’da %60 civarında olduğunu tahmin etti. Bir sanat yönetmeni genellikle sanat veya ilgili bir alanda lisans derecesine ve fotoğrafçılık, grafik tasarım veya illüstrasyon gibi beş yıla kadar ilgili deneyime sahip. Potansiyel işverenler aynı zamanda bir portföy üzerine çok fazla ağırlık veriyorlar. BLS, sanat yönetmenleri için işlerin 2016-2026 arasında %5 artacağını tahmin ediyor; ajans, ayrıca sanat yönetmenlerinin ortalama maaş yaptığını 2017 yılında 92.750 TL olarak bildirdiğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu